مطالعات نشان می‌دهد که میکروب های روده و چاقی با هم ارتباط دارند

از دست دادن هر سانت در اطراف کمر یکی از مبارزات مداوم مردم است. برخی از مردم برای کم کردن سایز کمر همه چیز را از ورزش تا جراحی پلاستیک امتحان کرده‌اند. با این حال دانشمندان اخیراً فهمیدند که میکروب های روده و چاقی ارتباط مستقیمی با هم دارند، که البته باور کردن آن کمی دشوار است.

در این مقاله قصد داریم برخی از یافته‌های علمی را که نشان می‌دهد، باکتری‌های موجود در روده ما ارتباط مستقیمی با سایز کمر دارد را، برای شما بازگو کنیم. همراه وینوک باشید.

میکروب روده ۱۰۱

میکروب های روده و چاقیاینگونه است که متخصصان به مجموعه باکتری‌هایی که در روده ما وجود دارند اشاره می‌کنند. هر یک از ما میزبان حدود ۱۰۰ میلیارد میکروب هستیم که تقریباً همه آنها در روده بزرگ وجود دارند. آنها از بدو تولد در بدن به وجود می‌آیند و معمولاً با حفظ تعادل، آنها بی‌ضرر هستند. با این حال، اگر آنها دچار تغییراتی شوند که باعث تکثیر یا نابود شدن آنها شود و در صورت از دست دادن تعادل شکننده خود، می‌توانند باعث ایجاد مشکل شوند.

هر یک از ما تقریباً ۴۰ تریلیون سلول باکتریایی در بدن خود حمل می‌کنیم، در حالی که بدن ما فقط از ۳۰ تریلیون نوع سلول دیگر تشکیل شده است، به همین دلیل آنها نوعی DNA دوم را تشکیل می‌دهند.

نقشی که در بدن انسان دارند

میکروب های روده و چاقی

از آنجایی که تعداد آنها در بدن ما بسیار زیاد است، به همین دلیل باکتری‌های روده به طور قابل توجهی در سلامت انسان نقش دارند، زیرا عملکرد اصلی آنها جذب همه مواد مغذی موجود در مواد غذایی است. همچنین کار آنها به همین جا ختم نمی‌شود. آنها به روش‌های مختلفی با عملکردهای بدن ما ارتباط دارند:

  • آنها می‌توانند تولید ویتامین‌هایی مانند ویتامین B، کمپلکس K و اسیدهای آمینه مختلف را تقویت کنند.
  • آنها مواد معدنی ضروری مانند منیزیم و آهن را جذب می‌کنند.
  • آنها به بدن ما کمک می‌کنند تا از خود در برابر ویروس‌ها و سایر باکتری‌های خطرناک دفاع کند.
  • آنها کربوهیدرات‌های خاصی را در بدن به انرژی تبدیل می‌کنند و باعث می‌شوند که که بدن بتواند آنها را هضم کند. به علاوه، آنها به تجزیه آن دسته از کربوهیدرات‌هایی که در بدن تجزیه نمی‌شوند نیز کمک می‌کنند و کاری می‌کنند که به راحتی از روده عبور کنند.
  • آنها با طول عمر انسان ارتباط دارند.

اینگونه است که باکتری‌های روده بر روی سایز کمر ما تأثیر می‌گذارند

میکروب های روده و چاقی

کار اصلی باکتری‌ها محافظت از سلامت انسان است. اما، اضافه وزن اثرات منفی زیادی بر سلامت بدن دارد. بنابراین، چگونه می‌شود که میکروب‌ها همچنین می‌توانند به چاق شدن ما کمک کنند؟ به نظر می‌رسد برخی از مطالعات پاسخی برای این سوال یافته‌اند، هرچند به گفته محققان آن رسیدن به نتیجه گیری قطعی هنوز خیلی زود است.

باکتری‌های روده وظیفه استخراج انرژی از مواد غذایی را دارند. طبق تحقیقات، ظرفیت جذب مواد مغذی در افراد مختلف متفاوت است زیرا ترکیب باکتری‌های روده در هر یک از ما متفاوت است.

میکروب های روده و چاقی

مطالعه دیگری برای رمزگشایی ارتباط بین میکروب‌های مختلف روده در افراد، چاقی و عوامل موثر بر باکتری‌ها انجام شده است.

مدفوع ۳۹۳ جفت دوقلو برای تعیین اینکه آیا این موضوع به صورت ژنتیکی نقش دارد یا خیر، مقایسه شد. آنها از مدفوع به عنوان نمونه آزمایش استفاده کردند، زیرا ماده مدفوع سلول‌های میکروب‌های روده را نمایان می‌سازد. آنها به این نتیجه رسیدند که ژن تنها در ۱/۵ از انتقال میکروب روده تأثیر می‌گذارد، در حالی که دلایل محیطی، عامل ۶۸ درصد تغییر در اکوسیستم باکتری‌ها هستند.

میکروب های روده و چاقی

این تجزیه و تحلیل‌ها همچنین نشان می‌دهند که باکتری‌های روده در فرآیند ذخیره چربی در بدن نقش دارند، به طوری که یک نوع میکروب روده، که بتواند مواد مغذی را بهتر جذب کند، می‌تواند باعث افزایش وزن و افزایش قد شود.

علاوه بر این، مشخص شد که رژیم غذایی پرچرب می‌‌تواند میکروبیوم را تغییر داده و آن را مستعد ابتلا به چاقی کند. این باکتری‌ها همچنین به اندازه ۶٪ در تغییر تری گلیسیرید و ۴٪ در تغییر کلسترول تأثیر دارند.

با این حال، اگرچه مقادیر زیاد چربی در بدن یکی از مهم‌ترین عوامل خطرناک در بروز مشکلات قلبی است، اما مطالعه‌‌ای دیگر نشان می‌دهد که ارتباط تنگاتنگی بین میکروب روده و عملکرد سیستم قلبی و عروقی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ۸ علامتی که نشان می‌دهد قلب به درستی کار نمی‌کند

اگرچه اینها فقط مطالعات اولیه هستند، اما با این حال پزشکانی که این مطالعات را انجام دادند نیز دریافتند که شرایطی مانند فشار خون بالا می‌تواند به کاهش تنوع و تعداد تجمع باکتریایی مربوط باشد. آنها این کار را با جابجایی باکتری‌ها از افراد دارای بیماری به افراد سالم آزمایش کردند، که منجر به فشار خون بالا شد.

بیشتر بخوانید: خوراکی‌هایی که فشار خون بالا را کاهش می‌دهند

میکروب‌های روده همچنین با رشد پلاک آترواسکلروزیس همراه است، که شریان‌ها را در فرآیندی به نام آترواسکلروز مسدود می‌کند و رشد و پارگی پلاک مذکور را تسهیل می‌کند. سرانجام، یک میکروبیوتای دگرگون یافته می‌تواند بر توانایی عروق در گسترش و جریان خون تأثیر بگذارد و این اوضاع را وخیم‌تر می‌کند.

نحوه جلوگیری از این مشکلات 

اثرات عدم تعادل میکروب‌های روده در بدن انسان هنوز در معرض مطالعه است و هنوز به بسیاری از سؤالات پاسخ داده نشده است. خبر خوب این است که برخلاف سن و ژنتیک، عوامل خطر مرتبط با باکتری‌های روده می‌توانند اصلاح شوند.

ابتدا پزشکان داشتن یک سبک زندگی سالم را پیشنهاد می‌کنند، در حالی که هنوز هم تمرکز خود را روی یک رژیم غذایی سالم برای داشتن تناسب اندام قرار می‌دهند. سعی کنید:

  • با پرهیز از غذاهای فرآوری شده، مصرف قند و چربی خود را کاهش دهید، زیرا اینها باعث رشد کلنی‌های مضر باکتریایی می‌شود. در عوض از میوه و سبزیجات (۵ وعده در روز) و همچنین غذاهای سرشار از فیبر استفاده کنید، زیرا حاوی کربوهیدرات‌های ترکیبی هستند که به رشد باکتری‌های مفید کمک می‌کنند.
  • برای دور نگه داشتن بدن از آلودگی‌ها، مقدار زیادی آب بنوشید.
  • وعده‌های غذایی خود را زیاد و مقدار هر وعده را کم کنید. روده‌ها تقریباً هر ۲ ساعت یک‌بار پاک می‌شوند و بهتر است  بیش از حد از آنها کار نکشید…
  • پربیوتیک‌ها، غذاهای دارای مواد مغذی که باکتری‌های خوب را تغذیه می‌کنند، مصرف کنید. پربیوتیک‌ها شامل موز، سیر، کنگر فرنگی و موارد دیگر می‌شوند.
  • پروبیوتیک‌ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید؛ آنها را در مواد غذایی یا مکمل‌هایی که حاوی میکروارگانیسم‌های زنده هستند مصرف کنید و در صورت مصرف مقادیر کافی از آنها می‌توانید سلامت خود را بهبود بخشید. ماست، کفیر، کُمبوچا حاصل تخمیر چای (سبز یا سیاه)، کلم ترش و سایر محصولات تخمیر شده بخشی از خوراکی‌های این لیست هستند.

در موارد نادر مانند از بین رفتن کل باکتری‌های مفید از مصرف آنتی بیوتیک‌ها، پزشکان می‌توانند میکروبیوتای مدفوع را از یک فرد سالم به فرد دیگری که به آن نیاز دارد انتقال دهند.

آیا می‌دانستید که باکتری‌ها تا این اندازه روی بدن شما تاثیر دارند؟ چه موارد دیگری در مورد میکروب های روده و چاقی می‌دانید که می‌خواهید آنها را به لیست اضافه کنید؟ در بخش نظرات آنها را به ما بگویید و این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

منبع brightside
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.