آیا کرونا درمان دارد؟ درمان این بیماری ویروسی چیست؟

در اوایل سال ۲۰۲۰، نوع جدیدی از ویروس شروع به انتقال در سرتاسر جهان کرد، که به دلیل سرعت بی سابقه انتقال آن بسیار خبرساز شد.

سوالی که این چند وقت اخیر ذهن همه را به خود مشغول کرده است این است که آیا کرونا درمان دارد؟ کرونا (که رسماً به COVID-19 نامگذاری شده است) از منبع آن در یک بازار مواد غذایی در ووهان، چین در دسامبر سال ۲۰۱۹ تا کشورهایی مانند آمریکا و فیلیپین، ده‌ها هزار نفر را آلوده کرده است و تعداد تلفات آن تا مرز ۲۰۰۰ نفر در حال افزایش است.

اما به رغم وحشت جهانی در اخبار مربوط به این ویروس، بعید به نظر می‌رسد به ویروس کرونا آلوده شوید، مگر اینکه با کسی که اخیراً به مناطق خاصی از چین سفر کرده است، در تماس باشید.

اگر اخیراً به چین سفر نکرده‌اید یا با کسی که به این ویروس مبتلا شده است در تماس نبوده‌اید، نیازی به نگرانی در مورد ویروس کرونا نیست.

این مقاله را بخوانید تا بدانید که چگونه ویروس کرونا شیوع یافته است، چگونه این ویروس با سایر کرونا ویروس‌ها متفاوت است، و همچنین اگر گمان می‌کنید که به این ویروس دچار شدید بدانید که آیا کرونا درمان دارد؟ و از انتقال آن به دیگران جلوگیری کنید.

علائم کرونا چیست؟

پزشکان هر روز چیزهای جدیدی درباره این ویروس کشف می‌کنند. تاکنون می‌دانیم که کرونا ممکن است در ابتدا علائمی در بدن بیمار ایجاد نکند.

فرد بیمار ممکن است ویروس را به مدت ۲ روز یا حداکثر ۲ هفته از قبل از بروز علائم با خود همراه داشته باشد.

آیا کرونا درمان دارد؟برخی از علائم شایع که به طور خاص با کرونا ویروس ۲۰۱۹ مرتبط بوده‌اند عبارت‌اند از:

 • احساس تنگی نفس
 • سرفه‌ای که به مرور زمان شدیدتر می‌شود
 • تب کم درجه که به تدریج دمای آن افزایش می‌یابد

لیست کامل علائم این بیماری هنوز در حال بررسی می‌باشد.

چه زمانی باید برای دریافت کمک درخواست کنید

اگر هر یک از علائم فوق را تجربه کردید و در ۱۴ روز گذشته به چین سفر کردید، یا در ۱۴ روز گذشته با کسی که تأیید شده کرونا دارد در تماس نزدیک بودید، فوراً باید با پزشک خود تماس بگیرید.

ویروس کرونا در مقابل آنفولانزا

علائم ویروس کرونا شبیه به ویروس آنفولانزا است. ویروس آنفولانزا بسیار شایع‌تر و کشنده‌تر از کرونا ویروس ۲۰۱۹ است.

حداقل ۶.۸ درصد از افرادی که به آنفولانزا در طول فصل آنفولانزای ۲۰۱۹-۲۰۲۰ در آمریکا مبتلا شدند، فوت کردند (تا فوریه ۲۰۲۰)، که در مقایسه با حدود ۲ درصد مرگ در افراد مبتلا به بیماری کرونا آمار زیادی است.

در اینجا برخی از علائم شایع عفونت آنفولانزا را برای شما هنوان خواهیم کرد:

 • سرفه کردن
 • آبریزش یا چرک بینی
 • عطسه
 • گلو درد
 • تب
 • سردرد
 • خستگی
 • لرز
 • بدن درد

چه عواملی باعث بیماری کرونا می‌شوند؟

کرونور ویروس‌ها بیماری مشترک انسان و دام هستند. این بدان معنی است که آنها ابتدا در حیوانات قبل از بروز در انسان بروز می‌کنند.

برای انتقال ویروس از حیوان به انسان، فرد باید با حیواناتی که حامل عفونت هستند تماس نزدیک دارد.

آیا کرونا درمان دارد؟هنگامی که به بدن انسان ورود پیدا می‌کند، از طریق ارتباطات تنفسی کرونا ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. این یک نام فنی برای مواد مرطوب است که هنگام سرفه یا عطسه در هوا حرکت می‌کند.

ماده ویروسی در این قطرات معلق است و می‌توان آن را با تنفس هوا به داخل ریه خود منتقل کرد، جایی که ویروس می‌تواند منجر به عفونت شود.

کرونا ویروس به طور قطعی به یک حیوان خاص ارتباط ندارد. اما محققان معتقدند که احتمالاً ویروس از خفاش‌ها به حیوانات دیگر – مانند مارها یا مورچه خوارها- منتقل شده و سپس به بدن انسان منتقل شده است. این انتقال ویروس از حیوان به انسان احتمالاً در بازار غذای آزاد ووهان چین رخ داده است.

چه کسی در معرض خطر بیشتری قرار دارد؟

اگر با شخصی که آلوده به این ویروس است در ارتباط باشید، در معرض خطر ابتلا به این ویروس هسیتد، به ویژه اگر در معرض سرفه یا عطسه او قرار گرفته باشید یا از نزدیک در معرض بزاق دهان آن فرد بوده باشید.

شستن دست‌ها و ضد عفونی کننده سطوح می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این ویروس یا سایر ویروس‌ها کمک کند.

تا به اینجای کار و بر اساس گفته‌ها مردان مسن، به ویژه مستعد ابتلا به این ویروس هستند. در گزارشی که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر شده است، مشخص شده است که میانگین سنی افرادی که تست مثبت برای این کرونا داشتند حدود ۴۵ سال بود و بیش از دو سوم این افراد مرد بودند.

کرونا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

آیا کرونا درمان دارد؟

کرونا را می‌توان مشابه سایر عفونت‌های ویروسی تشخیص داد؛ با استفاده از نمونه خون، بزاق یا بافت بدنی. در حال حاضر فقط توانایی تشخیص عفونت را آمریکا و چین دارند.

اگر فکر می‌کنید کرونا دارید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر در ۱۴ روز گذشته به چین سفر کرده باشید. پزشک شما با مسئولان بهداشت عمومی صحبت خواهند کرد تا در مورد نیاز به آزمایش ویروس شما را راهنمایی کنند.

یک تکنسین آزمایشگاه نمونه‌ای از خون شما می‌گیرد یا از یک سواب پنبه‌ای استفاده می‌کند تا یک نمونه کوچک از بزاق یا ترشحات تنفسی شما از دهان یا بینی شما یا قسمت پشت گلو بگیرد.

سپس نمونه برای تأیید وجود ماده ویروسی یا آنتی بادی‌هایی که به ویروس عکس العمل نشان می‌دهند به مراکز آزمایشگاهی ارسال می‌شود. اما بعد از تشخیص سوالی که پیش می‌آید این است که آیا کرونا درمان دارد؟

بیشتر بخوانید: اینفوگرافیک نحوه شیوع ویروس کرونا

آیا کرونا درمان دارد؟

در حال حاضر به طور قطع نمی‌توان گفت که آیا کرونا درمان دارد؟ در حال حاضر هیچ درمانی به طور خاص برای ویروس کرونا تأیید نشده است، و هیچ درمانی برای عفونت وجود ندارد؛ اگرچه در حال حاضر در حال تحقیق بر روی درمان‌های احتمالی و واکسن آن هستند. اما در حال حاضر بیشتر تمرکز بر روی زمانی است که ویروس مسیر خود را طی می‌کند و بیشتر بر روی مدیریت علائم تمرکز وجود دارد.

اگر فکر می کنید کرونا دارید، باید فورا برای شروع درمان و مدیریت علائم پزشکی، به مراکز پزشکی مراجعه کنید. پزشکان برای هرگونه علائم یا عوارضی که در بدن شما ایجاد می‌شود، درمان‌هایی را توصیه می‌کند.

ویروس‌های دیگر مانند سارس و مرس واکسن و درمان دارند. برخی از درمان‌های این ویروس‌های مشابه عبارت‌اند از:

 • داروهای ضد ویروسی 
 • استفاده از دستگاه‌های تنفسی
 • استروئیدها برای کاهش تورم ریه
 • تزریق پلاسمای خون

عوارض احتمالی کرونا چیست؟

جدی‌ترین عارضه کرونا نوعی ذات الریه است که به آن ذات الریه آلوده به کرونا ویروس (NCIP) گفته می‌شود.

نتایج حاصل از مطالعه‌ای از ۱۳۸ نفر بستری شده در بیمارستان‌های ووهان، چین با NCIP نشان داده است که ۲۶ درصد از افراد بستری دارای موارد شدید بوده و نیاز به معالجه در بخش مراقبتهای ویژه (ICU) دارند.

حدود ۴.۳ درصد از این افراد که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند در اثر این نوع ذات الریه درگذشتند.

تا کنون، ذات الریه آلوده به کرونا ویروس تنها عارضه‌ای است که به طور خاص با کرونا ویروس مرتبط است. اما محققان عوارض زیر را نیز در افرادی مشاهده کردند که به این ویروس مبتلا شدند:

 • سندرم پریشانی حاد تنفسی (ARDS)
 • ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
 • شوک قلبی عروقی
 • درد شدید عضلانی (میالژی)
 • خستگی
 • آسیب قلبی یا حمله قلبی

چگونه می‌توان جلوی ویروس کرونا را گرفت

بهترین راه برای جلوگیری از شیوع این ویروس اجتناب یا محدود کردن تماس با افرادی است که علائم این ویروس را دارند و طی ۱۴ روز گذشته به چین سفر کرده‌اند.

بهترین کار که می‌توانید انجام دهید، انجام کارهای مراقبت بهداشتی برای جلوگیری از شیوع باکتری‌ها و ویروس‌ها است.

 • دستان خود را حداقل به مدت حداقل ۲۰ ثانیه به طور همزمان با آب گرم و صابون بشویید.
 • هنگام کثیف شدن دست، صورت، چشم‌ها، بینی و دهان خود را لمس نکنید.
 • در صورت احساس بیماری یا علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا، بیرون نروید.
 • هر وقت عطسه یا سرفه کردید، دهان خود را با قسمت داخلی آرنج خود بپوشانید. پس از هر بار عطسه و گرفتن بینی خود، هر نوع دستمالی را که استفاده می‌کنید دور بزنید.
 • هر اشیایی را که لمس می‌کنید خیلی تمیز نگه دارید. از وسایل ضد عفونی کننده بر روی اشیائی مانند تلفن، رایانه، وسایل خانه، وسایل آشپزخانه و دستگیره درب استفاده کنید.

انواع دیگر کرونا ویروس

نام کرونا از مدلی که این ویروس در زیر میکروسکوپ دیده می‌شود، گرفته شده است.

کلمه کرونا به معنی “تاج” است و وقتی از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد، ویروس حالتی گرد دارای “تاج” پروتئین هایی به نام پلپومرها است که از تمام جهات از مرکز آن خارج می‌شوند. این پروتئین‌ها به ویروس کمک می‌کنند تا تشخیص دهد که آیا می‌تواند میزبان خود را آلوده کند یا خیر.

بیماری شناخته شده به عنوان سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) در اوایل سال ۲۰۰۰ به یک ویروس کرونا بسیار عفونی مرتبط بوده است. یکی دیگر از انواع ویروس کرونا، ویروس سارس است که با موفقیت قابل درمان است.

ویروس کرونا در مقابل سارس

این اولین بار نیست که یک وسروس کرونا خبرساز می‌شود – شیوع مرگبار سارس (SARS) در سال ۲۰۰۳ نیز توسط یکی از انواع کرونا ویروس ایجاد شد.

مانند ویروس کرونا ۲۰۱۹، ویروس سارس نیز برای اولین بار در حیوانات قبل از شیوع آن در انسان یافت شد.

تصور می‌شود ویروس سارس نیز از خفاش‌ها ناشی شده است و به حیوان دیگری منتقل شده و سپس به انسان منتقل شده است.

پس از انتقال ویروس سارس به انسان، به سرعت این ویروس در میان مردم گسترش یافت.

آنچه بیمارس کرونا را بسیار خبرساز می‌کند، این است که هنوز یک روش درمانی یا درمانی برای جلوگیری از شیوع سریع آن از فردی به فردی دیگر به دست نیامده است. اما سارس با موفقیت درمان شد و برای آن درمانی به وجود آمد.

بیماری کرونا

آیا کرونا درمان دارد؟

قبل از هر چیز وحشت نکنید. نیازی نیست ماسک بزنید یا خود را قرنطینه کنید، مگر اینکه بیماری کرونا در شما تشخیص داده شود.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ساده ممکن است به شما در دوری از این ویروس و سایر ویروس‌ها کمک کند.

احتمالاً هنگام خواندن خبرهایی از مرگ و میر جدید، قرنطینه‌ها و ممنوعیت سفر به داخلو خارج از چین، ترسناک به نظر می‌رسد.

اما باید گفت که ویروس کرونا بسیار کمتر از بیماری‌های عفونی شایع‌تر و تهدیدآمیزتر مانند آنفولانزا، خطرناک است.
در صورت تشخیص عفونت کروناویروس، آرامش خود را حفظ کنید و از شیوع آن جلوگیری کنید.

مقالات بیشتر: 

۱۰ علامت آنفولانزا که ممکن است کشنده باشند

هر آنچه که باید درباره آنفولانزا و نحوه مقابله با آن بدانیم

منبع healthline
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
۲ دیدگاه
 1. معصومه شریفی

  خب ما هر روز میشنویم که داره کشته میده و از یه طرفی هم میشنویم که میگن نگرانی نداره درمان میشه. واقعا آسایش دیگه نداریم یا باید نگران کرونا باشیم یا نگران دلار باشیم یا نگران جنگ باشیم یا نگران هواپیما

  1. محمد

   نگران انتخابات

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.