۶ نشانه هشدار دهنده وقوع سکته مغزی که باید بشناسید

سکته مغزی یکی از علت‌های اصلی ناتوانی جسمی جدی در ایالات متحده است. هر ساله تقریبا ۸۰۰۰۰۰ نفر از سکته مغزی رنج می‌برند، که ۷۰۰ هزار نفر از آنها برای اولین بار است که دچار آن می‌شوند و در ۱۵۰ هزار مورد، بیش از یک بار است. اما اگر مراقب تعدادی از کارهایی که در زندگی خود انجام می‌دهید، باشید می‌توانید از وقوع آن جلوگیری کنید.

در این مقاله، درباره نشانه‌هایی که در هنگام وقوع سکته مغزی رخ می‌دهند صحبت می‌کنیم که باید آنها را به یاد داشته باشیم تا بتوانیم از وقوع سکته مغزی جلوگیری کنیم. همراه وینوک باشید.


سکته مغزی شبیه حمله قلبی است، اما با این تفاوت که به مغز شما حمله می کند. در واقع، سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از قسمت‌های مغز از کار می‌افتند و بدن قادر نیست تا عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. 

بخش آسیب دیده مغز نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد زیرا برای مغز ضروری است که بطور مداوم از نظر اکسیژن رسانی تامین شود تا بتواند بطور طبیعی عمل کند. علائم سکته مغزی معمولا به سرعت پیشرفت می‌کنند ، اما گاهی اوقات ممکن است ساعت‌ها یا حتی روزها طول بکشد تا متوجه شوید که اشکالی وجود دارد. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که درحال تجربه یکی از این نشانه‌ها هستید، ضروری است که آن‌ها را نادیده نگیرید، حتی اگر برخی از آنها به نظرتان خیلی جدی نباشند.

۱- فشارخون بالا


فشار خون بالا می‌تواند باعث آسیب به اعصاب مغز و یا تضعیف رگ‌های خونی و  نشت یا پارگی آنها شود که منجر به مشکلات اساسی مانند سکته مغزی می‌شود. به غیر از این، فشار خون بالا باعث ایجاد لخته در جریان خون در رگ‌هایی می‌شود که خون را به سمت مغز هدایت می‌کنند و موجب سکته مغزی می‌شود.

۲- مشکلات بینایی


سکته می‌تواند باعث دوگانه بینی، از بین رفتن بینایی دید تار در یکی از چشم‌ها شود. هنگامی از حدود یک هزار و ۳۰۰ نفر در یک نظرسنجی در انگلیس در این باره سوال شد، همه آنها مشکلات بینایی و تار دیدگی را از نشانه‌های اصلی خطر سکته نام بردند.

۳- سستی در یک طرف بدن، چهره، دست یا پاها


شایع است که سستی یا ضعف در صورت، دست یا پا در هر دو طرف بدن رخ دهد. در بعضی موارد، طرف مخالف جایی از مغز که سکته مغزی رخ می دهد،  فلج می‌شود.

۴- سرگیجه یا خستگی بدون هیچ دلیلی


در یک مطالعه نشان داده شده است که سرگیجه  یک عامل رایج در بیماران مبتلا به سکته مغزی است. حالت سرگیجه می‌تواند بخاطر آن قسمت از مغز باشد که آسیب دیده است.

۵- میگرن ناگهانی یا سردرد شدید


در سکته مغزی، جریان خون به مغز به دلیل وقفه در رگ‌های جریان خون، مسدود یا قطع می‌شود. این باعث می‌شود که رگ پاره شود یا آسیب ببیند که موجب میگرن بسیار ناگهانی یا سردرد می شود.

۶- کوفتگی گردن یا درد شانه


رگ خون پاره شده در مغز می‌تواند باعث کوفتگی گردن یا شانه شود. اگر نتوانید چانه خود را به قفسه سینه خود متصل کنید (با توجه به اینکه چاق نیستید و یا هیچ شرایط دیگری ندارید)، بلافاصله به  یک دکتر ببینید مراجعه کنید.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟


بر طبق گزارش NCBI، این افراد کسانی هستند که احتمال بیشتری می‌رود  که  سکته کنند:
افراد مبتلا به فشار خون بالا؛ فشار خون بالا ۱۴۰/۹۰ mmHg یا بالاتر است.
سن و جنس؛ مردان مسن‌تر نسبت به جوانان یا زنان احتمال بیشتری در سکته مغزی دارند.
سیگار کشیدن؛ سیگار کشیدن می‌تواند میزان اکسیژنی که به مغز می‌رسد، تحت تأثیر قرار دهد و همچنین می‌تواند موجب آسیب زیادی به عروق خونی شود که منجر به افزایش BP می‌شود.
دیابت؛ دیابت ناشی از کمبود هورمونی به نام انسولین است که سطح قند در بدن را تنظیم می‌کند. هنگامی که فردی با کمبود انسولین مواجه است، قند قادر نخواهد بود به قسمت هایی از بدن که انرژی نیاز دارد مانند مغز دسترسی پیدا کند.
بیماری قلبی؛ بیماری قلبی می‌تواند باعث لخته شدن خون شود، گاهی اوقات منجر به وقفه جریان خون می‌شود که می‌تواند منجر به سکته مغزی شود.

سایر عوامل خطرناک:


۱- مصرف الکل و مواد مخدر
۲- چاقی
۳- رژیم غذایی ناسالم / غذاهای ناسالم
۴- افسردگی / اضطراب
۵- کمبود فعالیت بدنی
۶- هرگونه مشکل عصبی دیگر

در شرایط اورژانسی چه کاری باید انجام دهید؟

اگر تنها هستید:
با اورژانس تماس بگیرید.
خودتان رانندگی نکنید.
نه چیزی بخوردید نه چیزی  بیاشامید. 
عصبی نشوید؛ اگر شما کمتر از ۶۰ سال سن داشته باشید، شانس زنده ماندن ۶۰ تا ۷۰٪ است.

اگر از بیماری با احتمال سکته مغزی مراقبت می‌کنید:

اگر فردی هستید که از  بیمار مراقبت می‌کند، او را به سمت خودش نگه دارید و سرش را به سمت بالا بگیرید.
گاهی اوقات آنها ممکن است استفراغ کنند، بنابراین برای نگه داشتن سرشان مراقب باشید.
به طرز آرام صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها مضطرب نیستند.
با دقت از بیمار مراقبت کنید و به اپراتور اورژانس در مورد وضعیت اطلاع دهید.

آیا می‌دانید که علائم و نشانه‌های سکته مغزی چیست؟ هر آنچه که در این باره می‌دانید با ما به اشتراک بگذارید و این مقاله را با افرادی که به آنها اهمیت می‌دهید به اشتراک بگذارید.

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

۱۰ دلیل برای ترک سیگار

درمان فشار خون بالا

دلایل کبود شدن‌های مداوم بدن چیست؟

علائم متداول در ارتباط با بیماری قلبی

۱۳ خوراکی که برای دوری از سرطان نباید خورد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.