هر آنچه که باید در مورد بیماری آرتروز، علائم و راهای‌های درمان آن بدانید

آرتروز یا استئوآرتریت (OA) شایع‌ترین بیماری مزمن (طولانی مدت) است. مفصل جایی است که دو استخوان را به وصل می‌کند. انتهای این استخوان‌ها با بافت محافظی به نام غضروف پوشانده شده است. در بیماری آرتروز، این غضروف تجزیه می‌شود و باعث می‌شود استخوان‌های داخل مفصل به هم مالیده شوند. این موضوع می‌تواند باعث درد، سفتی و علائم دیگر شود.

آرتروز اغلب در افراد مسن اتفاق می‌افتد، اگرچه ممکن است در بزرگ‌سالان در هر سنی نیز بروز کند. بیماری آرتروز همچنین به بیماری‌ انحطاط مفاصل، ورم و انحطاط مفاصل و ساییدگی مفاصل نیز معروف است.
آرتروز، عامل اصلی ناتوانی، بیش از ۳۰ میلیون زن و مرد را تحت تأثیر قرار داده است. در این مقاله همه آنچه که شما باید درباره این بیماری بدانید، از درمان گرفته تا پیشگیری و موارد دیگر را، عنوان خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

دلایل بروز آرتروز

استئوآرتریت در اثر آسیب به مفاصل ایجاد می‌شود. این آسیب می‌تواند با گذشت روی هم انباشته شود، به همین دلیل سن یکی از دلایل اصلی آسیب‌های مفصلی است که منجر به آرتروز می‌شود. هر چه پیرتر باشید‌، بیشتر بر روی مفاصل خود فرسودگی و ساییدگی خواهید داشت.
سایر علل آسیب مفاصل شامل صدمات قدیمی مانند:

 • پاره شدن غضروف
 • در رفتن مفاصل
 • آسیب دیدن رباط

آسیب‌های مفاصل همچنین شامل ناهنجاری‌های مفاصل، مرض چاقی و طرز غلط ایستادن نیز می‌شود. برخی از عوامل مانند سابقه خانوادگی و جنسیت، خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد. 

آرتروز و غضروف

غضروف ماده‌ای سخت و لاستیکی است که از استخوان انعطاف پذیرتر و نرم‌تر است. وظیفه آن محافظت از انتهای استخوان‌ها در داخل مفصل و آسان‌تر کردن حرکت مفاصل در مقابل یکدیگر است.

بیماری آرتروز

با آسیب دیدن غضروف، سطح استخوان‌ها سوراخ سوراخ و زبر می‌شود. این می‌تواند باعث درد درون مفاصل و ناراحتی در بافت‌های اطراف شود. غضروف آسیب دیده نمی‌تواند خود را ترمیم کند که این به دلیل این است که غضروف حاوی رگ‌های خونی نیست.
هنگامی که غضروف به طور کامل از بین می‌رود، یک لایه حائل از بین می‌رود و امکان تماس استخوان‌ها با هم را فراهم می‌کند. این می‌تواند باعث درد شدید و سایر علائم مرتبط با آرتروز شود.

علائم آرتروز

استئوآرتریت می‌تواند در هر مفصل رخ دهد. با این حال، بیشترین نقاط آسیب دیده بدن شامل موارد زیر می‌شود:

 • دست‌ها
 • نوک انگشتان
 • زانو
 • مفصل ران
 • ستون فقرات، به طور معمول در گردن یا قسمت پایینی کمر

شایع‌ترین علائم آرتروز عبارتند از:

 • درد
 • ضعیف و حساس شدن مواضع درگیر (ناراحتی هنگام فشار دادن روی ناحیه با انگشتان)
 • سفتی، سختی و کوفتگی عضلانی
 • التهاب

هرچه آرتروز پیشرفته‌تر شود، ممکن است درد همراه با آن شدیدتر شود. با گذشت زمان، تورم در مفصل و اطراف آن نیز ممکن است رخ دهد.

آرتروز شدید

آرتروز یا استئوآرتریت یک وضعیت پیش‌رونده با پنج مرحله از ۰ تا ۴ است. مرحله اول (۰) نشان دهنده یک مفصل طبیعی است. مرحله ۴ نشان دهنده آرتروز شدید است. هرکسی که به آرتروز مبتلا شود، تمام مراحل تا آخرین مرحله طی نمی‌کند. شرایط اغلب برای مدت طولانی قبل از رسیدن به این مرحله تثبیت می‌شود.

بیماری آرتروز

افراد مبتلا به آرتروز شدید، با از بین رفتن گسترده یا کامل غضروف در یک یا چند مفاصل مواجه می‌شوند. با از  بین رفتن غضروف‌ها استخوان‌ها روی یکدیگر ساییده می‌شوند که این حالت می‌تواند همراه با علائم شدیدی از قبیل موارد زیر همراه شود:

 • افزایش تورم و التهاب؛ در این حالت مقدار مایع سینوویال درون مفصل ممکن است افزایش یابد. به طور معمول، این مایع به کاهش اصطکاک در حین حرکت کمک می‌کند. اما در مقادیر بیشتر می‌تواند باعث تورم مفصل شود. قطعات غضروف شکسته نیز ممکن است در داخل مایع سینوویال شناور شده و درد و تورم را افزایش دهد.
 • افزایش درد؛ ممکن است هنگام انجام فعالیت و حتی در هنگام استراحت، احساس درد کنید. اگر در طول روز از مفاصل زیاد استفاده کرده باشید، ممکن است با افزایش درد در روز و احساس افزایش تورم در مفاصل را داشته باشید.
 • کاهش دامنه‌ حرکت؛ به دلیل سفتی یا درد در مفاصل ممکن است همچنین نتوانید حرکت کنید. این موضوع می‌تواند لذت بردن از فعالیت‌های روزانه را که به آسانی رخ می‌دهد را، دشوارتر کند.
 • بی ثباتی مفاصل؛ مفاصل شما ممکن است ثبات خود را از دست بدهند. به عنوان مثال، اگر شما آرتروز  شدید در زانوها دارید، ممکن است دچار قفل شدن (عدم حرکت ناگهانی) در زانوها شوید. همچنین ممکن است سفت شدن مفاصل را (وقتی زانوی شما تحلیل می‌رود) تجربه کنید، که می‌تواند باعث افت و آسیب شود.
 • علائم دیگر؛ همچنان که یک مفصل از پا در می‌آید، ممکن است ضعف عضلات، چرخش استخوان و تغییر شکل مفاصل نیز رخ دهد.

آسیب مفاصل ناشی از آرتروز شدید قابل برگشت نیست، اما درمان آن می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

آرتروز در مقابل روماتیسم مفصلی

بیماری آرتروز

آرتروز و روماتیسم مفصلی (RA) علائم یکسانی دارند اما شرایط بسیار متفاوتی دارند. آرتروز یک بیماری انحطاطی است، به این معنی که با گذشت زمان شدت آن افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، روماتیسم مفصلی یک اختلال خود ایمنی است.
مبتلایان به روماتیسم مفصلی دارای سیستم ایمنی هستند که لبه‌های نرم اطراف مفاصل را خطری برای بدن می‌دانند و باعث حمله به آن ناحیه می‌شوند. این لایه نرم که شامل مایع سینوویال می‌شود، سینوویوم نامیده می‌شود. با شروع حمله سیستم ایمنی بدن، تشکیل مایعات در مفصل افزایش می‌یابد و باعث خشکی، درد، تورم و التهاب می‌شود.
اگر مطمئن نیستید که کدام نوع آرتروز را دارید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با پزشک خود مشورت کنید. اما شما همچنین می‌توانید خودتان در این مورد تحقیقات انجام دهید.

تشخیص آرتروز 

آرتروز یا استئوآرتریت اغلب یک بیماری کند است که تا زمانی که شروع به ایجاد علائم دردناک یا ناتوان کننده نکند، تشخیص آن دشوار است. استئوآرتریت زودرس اغلب پس از تصادف یا حادثه دیگری که باعث شکستگی می‌شود و نیاز به اشعه ایکس برای تشخیص دارد، تشخیص داده می‌شود.

بیماری آرتروز

علاوه بر پرتونگاری ایکس، پزشک شما ممکن است از ام آر آی برای تشخیص این بیماری استفاده کند. این آزمایش تصویربرداری از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی برای گرفتن تصاویر از استخوان و مفاصل استفاده می‌کند.
سایر آزمایشات تشخیصی شامل آزمایش خون برای رد سایر شرایطی که باعث درد مفاصل می‌شوند، مانند آزمایشات مربوط به روماتیسم می‌شود. همچنین می‌توان از تجزیه و تحلیل مایع مفصلی برای تعیین اینکه نقرس یا عفونت عامل اصلی التهاب است، استفاده کرد.

درمان 

درمان آرتروز بر مدیریت علائم آن است. نوع درمانی که بیشتر به شما کمک می‌کند، تا حد زیادی با توجه به شدت علائم و موقعیت آنها مشخص می‌شود. اغلب اوقات، تغییر شیوه زندگی، داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای خانگی کافی خواهد بود تا از درد، خشکی مفاصل و تورم بکاهید.
درمان‌های خانگی و تغییر شیوه زندگی برای درمان آرتروز شامل موارد زیر می‌شود:

ورزش

فعالیت بدنی عضلات اطراف مفاصل شما را تقویت می‌کند و ممکن است به کاهش سفتی عضلات کمک کند. هر روز حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمرینات بدنی داشته باشید. فعالیت‌های آرام و کم تأثیر، مانند پیاده روی یا شنا را انتخاب کنید. تای چی و یوگا همچنین می‌توانند انعطاف پذیری مفاصل را بهبود ببخشند و به درمان درد کمک کنند.

درمان آرتروز با ماساژ نیز یکی از کارهایی است که می‌توانید برای درمان این بیماری به صورت هفتگی انجام دهید.

کاهش وزن

بیماری آرتروز

اضافه وزن داشتن باعث فشار بر مفاصل و ایجاد درد می‌شود. کاهش وزن‌ اصولی به تسکین این فشار و کاهش درد کمک می‌کند. وزن سالم همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

خواب کافی

استراحت دادن به عضلات می‌تواند تورم و التهاب را در آنها کاهش دهد. با خود مهربان باشید و بیش از حد از آن تجاوز نکنید. خواب کافی در شب نیز می‌تواند به شما در مدیریت موثر درد کمک کند.

کمپرس سرد و گرم

برای تسکین دردهای عضلانی و سفتی آنها می‌توانید کمپرس سرد و گرم گرما را آزمایش کنید. کمپرس سرد یا گرم را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه چندین بار در روز روی مفاصلی که درد دارند قرار دهید.
این روش‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا علائم این بیماری را از بین ببرید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.

تمریناتی برای آرتروز

تمرینات کششی ملایم می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری آرتروز بسیار مفید باشد، به خصوص اگر در زانوها، عضلات ران یا پشت خود سفتی یا درد داشته باشید. تمرینات کششی می‌تواند به بهبود تحرک و افزایش دامنه حرکت کمک کند.
مانند هر برنامه ورزشی، قبل از شروع کار با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این روش درستی برای شما است. 

داروهای آرتروز

انواع مختلفی از داروهای آرتروز وجود دارد که می‌تواند به تسکین درد و تورم کمک کند. آنها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مسکن‌های خوردنی ضد درد. تیلنول (استامینوفن) و سایر تسکین دهنده‌های درد باعث کاهش درد می‌شوند اما تاثیری بر روی تورم ندارند.
 • مسکن‌های موضعی. این محصولات بدون نسخه به صورت کرم، ژل و چسب در دسترس هستند. آنها به بی‌حس شدن ناحیه مفصل کمک می‌کنند و به خصوص برای درد خفیف آرتروز، می‌توانند درد را کاهش دهند.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند Advil (ایبوپروفن) و Aleve (ناپروکسن) تورم و همچنین درد را کاهش می‌دهند.
 • دولوکستین. پزشک شما ممکن است داروی ضد پریشانی دولوکستین را برای شما بدون برچسب تجویز کند تا به شما در تسکین درد بیماری آرتروز کمک کند.
 • کورتیکواستروئیدها یا کورتون‌ها. این داروهای تجویزی به صورت خوراکی در دسترس هستند. آنها همچنین ممکن است به صورت مستقیم به مفصل تزریق شوند.

پزشک ممکن است به عنوان اولین راه دفاعی در مقابل این بیماری داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را تجویز کند.

درمان طبیعی آرتروز 

درمان‌ها و مکمل‌های جایگزین ممکن است به تسکین علائم مانند التهاب و درد مفاصل کمک کنند. برخی مکمل‌ها یا گیاهانی که ممکن است به شما در درمان آرتروز کمک کنند عبارتند از:

 • روغن ماهی
 • چای سبز
 • زنجبیل
 • گلوکزامین

سایر گزینه‌های درمانی جایگزین عبارتند از:

یکی دیگر از راه‌حل‌های درمانی می‌تواند حمام نمک اسپوم و همچنین استفاده از کمپرس گرم یا سرد باشد.
قبل از استفاده از آنها باید با پزشک خود در مورد گیاهان یا مکمل‌های مورد نظر خود صحبت کنید. این به شما اطمینان می‌دهد که آنها ایمن و موثر هستند و به هیچ وجه با داروهای دیگری که مصرف می‌کنید مداخله نخواهد کرد.

رژیم غذایی

تغذیه سالم هیچ تاثیر منفی بر روی افراد ندارد، اما اگر شما مبتلا به آرتروز باشید، رژیم و تغذیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.
اول از همه، شما باید وزن خود را در یک حد معمولی نگه دارید تا فشارهای غیرضروری روی مفاصل شما کاهش یابد.
طبق گفته یک منبع معتبر، برخی از انواع آرتروزها، مانند استئوآرتریت زانو، به رژیم غذایی پر از فلاونوئیدها، که مواد مغذی موجود در میوه‌ها و سبزیجات هستند، پاسخ مثبت می‌دهند. همچنین، آنتی اکسیدان‌های موجود در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات ممکن است به مبارزه با رادیکال‌های آزاد تولید شده توسط التهاب کمک کنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که می‌توانند باعث آسیب‌های سلولی شوند.
یک رژیم غذایی با کیفیت بالا همراه با کاهش التهاب و تورم می‌تواند به از بین بردن علائم بیماری آرتروز کمک کند. خوردن خوراکی های زیر به مقدار زیاد می تواند به درمان این بیماری کمک کند:

 • ویتامین سی
 • ویتامین دی
 • بتاکاروتن
 • اسیدهای چرب امگا ۳

مصرف غذاهای با خاصیت ضد التهابی نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

آرتروز دست

استئوآرتریت می‌تواند بر یک یا چند ناحیه دست شما تأثیر بگذارد. این مناطق اغلب شامل نوک انگشتان، کشکک میانی هر انگشت، مفصل اتصال انگشت شست و مچ دست و خود مچ می‌شود. مفاصل آسیب دیده تا حد زیادی علائم رخ داده را تعیین می‌کنند. این علائم اغلب شامل موارد زیر است:

 • سفتی، سختی
 • درد
 • تورم
 • قرمزی
 • ضعف
 • مشکل در حرکت انگشتان
 • کاهش دامنه حرکت 
 • شنیدن صدای خرد شدن انگشتان هنگام حرکت دادن آنها
 • مشکل داشتن در گرفتن یا محکم نگه داشتن اشیاء 

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارند و معمولاً در سنین جوانی به آن مبتلا می‌شوند. آرتروز دست می‌تواند تأثیر زیادی در توانایی شما در انجام وظایف مرتبط با زندگی روزمره داشته باشد. با این حال، درمان‌های مختلف از تغییرات در شیوه زندگی تا جراحی می‌تواند کمک کند.

آرتروز مفاصل ران پا

آرتروز می‌تواند در یک یا هر دو ران پا رخ دهد. به این ترتیب با روماتیسم مفصلی تفاوت دارد که معمولاً در هر دو ران پا به طور هم زمان اتفاق می‌افتد.
بیماری آرتروز ران پا یک بیماری انحطاطی کند است. بسیاری از افراد می‌توانند با استفاده از دارو، ورزش و فیزیوتراپی بتوانند سال‌ها با علائم خود مدارا کنند. وسایل پشتیبانی از قبیل عصا نیز می‌تواند به مدارا با این بیماری کمک کند.
اگر این بیماری بدتر شود، تزریق داروهای استروئیدی، سایر داروها یا جراحی می‌تواند به تسکین درد کمک کند. روش‌های درمانی جایگزین نیز می‌توانند کمک کنند و فناوری‌های جدید به زودی معرفی خواهند شد.

آرتروز زانو

مانند آرتروز مفاصل ران، آرتروز زانو ممکن است در یک یا هر دو زانو اتفاق بیفتد. سن، ژنتیک و آسیب دیدگی زانو ممکن است همه در آرتروز زانو نقش داشته باشند.
ورزشکارانی که فقط روی یک ورزش متمرکز شده‌اند که مجبورند حرکات گسترده و تکراری مانند حرکات دو یا تنیس انجام می‌دهند، ممکن است در معرض خطر این نوع آرتروز قرار بگیرند. به همین ترتیب، اگر شما فقط یک نوع فعالیت بدنی را دنبال می‌کنید، ممکن است باعث استفاده بیش از حد از برخی از ماهیچه‌ها شود، که باعث ضعف و بی‌ثباتی در مفصل زانو می‌شود. متفاوت بودن فعالیت‌های بدنی به تقویت عضلات اطراف زانو کمک می‌کند و به این ترتیب امکان تقویت عضلات اطراف زانو نیز فراهم می‌شود.
درمان آرتروز زانو بستگی به مرحله این بیماری دارد.

زانوبندهای آرتروز 

پوشیدن یک زانوبند در اطراف زانو می‌تواند یک روش درمانی عالی برای آرتروز زانو باشد. زانوبند می‌تواند تورم و فشار را کاهش دهد. آنها همچنین می‌توانند با تغییر وزن، ثبات در زانو را افزایش دهند. این کار امکان تحرک بیشتر را فراهم می‌کند.
انواع مختلفی از زانوبند درمانی وجود دارد. برخی ممکن است برای شما مناسب باشند و برخی دیگر به صورت بدون نسخه در دسترس هستند. ممکن است برای فعالیت‌های مختلف، انواع مختلفی از زانوبند توسط پزشک شما تجویز شود.

آرتروز گردن

این یک بیماری وابسته به سن است و بیش از ۸۵ درصد از افراد بالای ۶۰ سال را درگیر می‌کند که در زنان و مردان رخ می‌دهد.

ستون فقرات گردن در گردن قرار دارد و شامل مفاصل صورت می‌شود. این مفاصل به حفظ انعطاف پذیری در ستون فقرات کمک می‌کند و امکان حرکت کامل را فراهم می‌آورد. هنگامی که غضروف اطراف مفاصل صورت از بین می‌رود، آرتروز گردن رخ می‌دهد.
آرتروز گردن همیشه علائم را به همراه ندارد. در صورت بروز علائم می‌تواند این نوع از خفیف تا شدید باشد و شامل موارد زیر است:

 • درد در تیغه شانه، پایین بازو یا ضعف در انگشتان دست 
 • ضعف عضلانی
 • سفت شدن عضلات گردن
 • سردرد، بیشتر در قسمت پشت سر
 • سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در بازوها یا پاها

بعضی اوقات علائم جدیدتری مانند از بین رفتن مثانه یا کنترل روده یا از بین رفتن تعادل، نمایان می‌شود.

آرتروز ستون فقرات

اگر درد کمر دارید، ممکن است آرتروز ستون فقرات داشته باشید. این وضعیت در مفاصل صورت که در قسمت تحتانی کمر و باسن قرار دارد، تأثیر می‌گذارد. سن و ضربه به ستون فقرات هر دو عامل بالقوه در آرتروز ستون فقرات هستند. زنان نسبت به مردان بیشتر احتمال به این بیماری را دارند. افرادی که اضافه وزن دارند، یا شغل آنها نیاز به نشستن‌های طولانی مدت دارد، همچنین ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند.
علائم آرتروز نخاعی می‌تواند در شدت آن متفاوت باشد. آن علائم شامل موارد زیر می‌شود:

 • سفتی یا خشک شدن مفاصل در کمر
 • ضعف، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها
 • کاهش دامنه حرکات

توجه به این علائم مهم است. در صورت عدم درمان، آرتروز ستون فقرات می‌تواند بدتر شود و باعث بروز علائم و ناتوانی شدیدتری می‌شود.

پیشگیری از آرتروز

ممکن است فاکتورهای خطرزا برای آرتروز که قادر به کنترل آنها نیستید داشته باشید؛ وراثت، سن و جنسیت از جمله این فاکتورها هستند اما سایر عوامل خطرزا را می‌توان کنترل و مدیریت کرد که کنترل آنها می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به آرتروز کمک کند.
تحت کنترل بودن نکات زیر می‌تواند به شما در مدیریت عوامل خطر کمک کند:

 • از بدن خود پشتیبانی کنید. اگر یک ورزشکار یا شخصی فعال و مشتاق هستید، حتما از بدن خود مراقبت کنید. از کفش و وسایل مناسب استفاده کنید که تاثیر کمتری روی زانوها بگذارید. همچنین حتماً ورزش خود را تغییر دهید، به طوری که تمام عضلات شما هر بار درگیر ورزش شوند و نه فقط تعدادی از عضلات در ورزش شما درگیر شوند.
 • مراقبت وزن خود باشید. شاخص توده بدنی (BMI) را برای قد و جنس خود در دامنه مناسب نگه دارید.
 • رژیم سالم داشته باشید. با تمرکز بر سبزیجات و میوه‌های تازه، طیف وسیعی از غذاهای سالم میل کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید. به بدن خود فرصت کافی برای استراحت و خوابیدن بدهید.

اگر به دیابت مبتلا هستید، کنترل قند خون می‌تواند به مدیریت خطر ابتلا به آرتروز نیز کمک می‌کند.

استئوآرتریت یا آرتروز

استئوآرتریت یا آرتروز یک بیماری مزمن است که درمانی ندارد، اما با درمان‌های پیشگیرانه، دور انداز مثبتی خواهد داشت. علائمی مانند درد مزمن مفاصل و سفتی را نادیده نگیرید. هرچه زودتر با پزشک خود صحبت کنید، بسیار زودتر می‌توانید بیماری خود را تشخیص دهید، درمان را شروع کرده و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید.

منبع healthline
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.