راهنمایی جامع برای شناخت سرطان سینه، علائم، درمان و راه‌های تشخیص آن

سرطان هنگامی رخ می‌دهد که تغییراتی بنام جهش در ژن‌هایی که رشد سلول را تنظیم می‌کنند، رخ می‌دهد. جهش‌ها به سلول‌ها اجازه می‌دهند تا به روش کنترل نشده تقسیم و تکثیر شوند.

سرطان سینه از انواع سرطان، سرطانی است که در سلول‌های سینه بروز می‌کند. به طور معمول، سرطان در غدد کوچک یا مجاری سینه شکل می‌گیرد. لخته‌های کوچک غده‌هایی هستند که شیر تولید می‌کنند و مجاری مسیرهایی هستند که شیر را از غدد به سمت نوک سینه هدایت می‌کنند. سرطان همچنین می‌تواند در بافت چربی یا بافت پیوندی فیبر درون سینه نیز ایجاد شود.

سلول‌های سرطانی کنترل نشده اغلب به سایر بافت‌های سالم سینه حمله می‌کنند و می‌توانند به گره‌های لنفاوی زیر بازوها حمله کنند. غدد لنفاوی مسیری اصلی هستند که به سلول‌های سرطانی کمک می‌کند تا به قسمت‌های دیگر بدن منتقل شوند. در ادامه بیشتر با این بیماری و علائم آن آشنا شوید. همراه وینوک باشید.

علائم سرطان سینه

در مراحل اولیه، سرطان سینه ممکن است هیچ علائمی بروز ندهد. در بسیاری از موارد، برای دیده شدن و حس شدن، تومور ممکن است خیلی کوچک باشد، اما هنوز هم یک ناهنجاری در ماموگرافی مشاهده می‌شود. حس کردن تومور به گونه‌ای است که، با دست زدن به سینه‌های خود چیزی حس می‌کنید که قبلا با آن روبه‌رو نبودید. با این حال، همه توده‌ها سرطانی نیستند.

سرطان سینه

هر نوع سرطان سینه می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند. بسیاری از این علائم مشابه هستند، اما برخی از آنها متفاوت از دیگری هستند. شایع‌ترین علائم سرطان‌های پستان شامل موارد زیر می‌شود:

 • ایجاد غده در سینه یا ضخیم شدن بافت قسمتی از آن نسبت به بافت اطراف که اخیراً ایجاد شده باشد
 • درد سینه
 • پوست سرخ و حفره‌دار روی کل سینه 
 • تورم در تمام یا بخشی از سینه
 • ترشح مایعی غیر از شیر مادر از نوک سینه 
 • ترشحات خونین از نوک سینه
 • پوسته پوسته شدن یا سفت شدن پوست روی نوک سینه یا کل آن
 • یک تغییر ناگهانی و غیر قابل تصور در شکل یا اندازه سینه 
 • آویزان شدن نوک سینه
 • تغییر در ظاهر پوست روی سینه‌ها
 • توده یا تورم در زیر بازو

اگر هر یک از این علائم را داشته باشید، لزوماً به معنای ابتلا به سرطان سینه نیست. به عنوان مثال، درد در سینه و یا توده در پستان می‌تواند در اثر کیست خوش خیم ایجاد شود. اگر توده‌ای در پستان دارید یا علائم دیگری دارید، برای معاینه و آزمایش بیشتر باید به پزشک مراجعه کنید. 

انواع سرطان سینه 

انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد و آنها به دو دسته اصلی “تهاجمی” و “غیر تهاجمی” یا درجا تقسیم می‌شوند. در حالی که سرطان مهاجم از مجاری یا غدد سینه به قسمتهای دیگر سینه گسترش می‌یابد، سرطان غیر تهاجمی از بافت اصلی شیوع ندارد.
از این دو دسته برای توصیف رایج‌ترین انواع سرطان پستان استفاده می‌شود که انواع آن عبارتند از:

 • سرطان مجرایی درجا؛ سرطان مجرایی درجا (DCIS) یک بیماری غیرواگیر است. در این نوع از سرطان سینه، سلول های سرطانی محدود به مجاری داخل پستان می‌شوند و به بافت پستان اطراف حمله نمی‌کنند.
 • سرطان غدد کوچک درجا؛ سرطان لخته‌های کوچک درجا (LCIS) سرطانی است که در غده‌های تولید کننده شیر رشد می‌کند. مانند DCIS، سلول‌های سرطانی به بافت اطراف حمله نمی‌کنند.
 • سرطان مجرایی تهاجمی؛ سرطان مجرایی تهاجمی (IDC) شایع‌ترین نوع سرطان پستان است. این نوع سرطان سینه در مجاری شیر شروع می‌شود و سپس به بافت اطراف پستان حمله می‌کند. هنگامی که سرطان پستان به بافت خارج از مجاری شیر گسترش می‌یابد، می‌تواند در سایر اندام‌ها و بافت‌های اطراف خود پخش شود.
 • سرطان غدد کوچک تهاجمی؛ سرطان غدد کوچک تهاجمی (ILC) ابتدا در غذذ سینه ایجاد می‌شود و به بافت اطراف حمله می‌کند.

انواع دیگر از سرطان پستان که کمتر دیده می‌شوند شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرطان نوک سینه؛ این نوع سرطان در مجاری نوک سینه شروع می شود، اما با رشد آن، شروع به تحت تأثیر قرار دادن پوست و حلقه‌ی رنگین دور نوک سینه می‌کند.
 • تومور فیلودس؛ این نوع بسیار نادر سرطان پستان در بافت‌های رابط سینه رشد می‌کند. بیشتر این تومورها خوش خیم هستند، اما برخی از آنها سرطان و بدخیم هستند.
 • آنژیوسارکوم؛ این نوع سرطان سینه بر روی رگ‌های خونی یا رگ‌های لنفاوی در سینه رشد می‌کند.

با توجه به نوع سرطان، گزینه‌های درمانی و همچنین نتیجه احتمالی طولانی مدت آن مشخص می‌شود. 

سرطان التهابی سینه

سرطان التهابی سینه (IBC) نوعی نادر اما تهاجمی از سرطان پستان است.

سرطان سینه

در این نوع سرطان سلول‌ها غدد لنفاوی را در نزدیکی سینه‌ها مسدود می‌کنند، بنابراین رگ‌های لنفاوی در سینه نمی‌توانند به درستی تخلیه شوند. سرطان التهابی سینه به جای ایجاد تومور، باعث تورم پستان، قرمز شدن پوست و داغ شدن می‌شود. ممکن است سینه سرطانی مانند پوست پرتقالی سوراخ و ضخیم به نظر برسد.
سرطان التهابی سینه می‌تواند بسیار تهاجمی باشد و می‌تواند به سرعت پیشرفت کند. به همین دلیل، مهم است که در صورت مشاهده هرگونه علائمی مرتبط با این سرطان، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

سرطان سینه سه گانه منفی

سرطان سینه سه گانه منفی یکی دیگر از بیماری‌های نادر است که تنها حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از مبتلایان به سرطان سینه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای تشخیص سرطان سینه منفی سه گانه، تومور باید هر سه ویژگی زیر را داشته باشد:

 • فاقد گیرنده‌های استروژن است. این گیرنده‌ها سلول‌هایی هستند که به هورمون استروژن متصل هستند و یا چسبیده‌اند. اگر تومور گیرنده‌های استروژن داشته باشد، استروژن می‌تواند باعث رشد سرطان شود.
 • فاقد گیرنده‌های پروژسترون است. این گیرنده‌ها سلول‌هایی هستند که به هورمون پروژسترون متصل می‌شوند. اگر تومور گیرنده‌های پروژسترون داشته باشد، پروژسترون می‌تواند باعث رشد سرطان شود.
 • پروتئین‌های HER2 اضافی روی سطح آن وجود ندارد. HER2 پروتئینی است که باعث رشد سرطان پستان می‌شود.

اگر تومور با این سه معیار مواجه شود، دارای برچسب سرطان سینه سه گانه منفی است. این نوع سرطان سینه تمایل به رشد سریع و سرعتی بیشتر نسبت به سایر انواع سرطان سینه دارد.
درمان سرطان سینه سه گانه منفی سخت است زیرا درمان هورمونی برای سرطان پستان بر روی این نوع از سرطان مؤثر نیست.

سرطان سینه متاستاتیک 

سرطان سینه متاستاتیک نام دیگری برای مرحله چهارم سرطان سینه است. این سرطان پستان است که از پستان به قسمت‌های دیگر بدن مانند استخوان‌ها، ریه‌ها یا کبد شما گسترش می‌یابد.

این یک مرحله پیشرفته از سرطان پستان است. پزشک سرطان شناس با هدف جلوگیری از رشد و گسترش تومور یا تومورها، یک برنامه درمانی در این مرحله ارائه می‌دهد.

سرطان سینه در مردان

سرطان سینه

اگرچه این بیماری در مردان بسیار کم‌تر رخ می‌دهد، اما مردان مانند زنان دارای بافت سینه هستند. مردان نیز می‌توانند به سرطان سینه مبتلا شوند، اما بسیار نادر است. طبق آمار انجمن سرطان آمریکا (ACS)، سرطان سینه در مردان سیاه پوست ۱۰۰ برابر کم‌تر از زنان سفید پوست است و این بیماری ۷۰ برابر در مردان سیاه پوست نسبت به زنان سیاه پوست شایع‌تر است.
طبق گفته‌های علمی، سرطان سینه در مردان، به همان اندازه زنان مبتلا جدی است. همچنین علائم مشابهی دارد.

مراحل سرطان سینه

سرطان پستان را می‌توان براساس میزان تومور یا تومورها و میزان گسترش آن به چند مرحله تقسیم کرد. سرطان‌هایی که بزرگ هستند و یا به بافت‌ها یا اندام‌های مجاور حمله کرده‌اند در مرحله بالاتری نسبت به سرطان‌های کوچک قرار دارند. برای تشخیص مرحله سرطان سینه، پزشکان باید موارد زیر را بدانند:

 • اینکه سرطان تهاجمی یا غیر تهاجمی است.
 • تومور چه اندازه بزرگ است.
 • آیا غدد لنفاوی درگیر هستند.
 • اینکه سرطان به بافت یا اندام‌های مجاور گسترش یافته باشد.

سرطان پستان پنج مرحله اصلی دارد: مراحل ۰ تا ۵.

مرحله ۰ سرطان سینه

مرحله ۰ سرطان مجرایی درجا است. سلول‌های سرطانی در این مرحله به مجاری داخل سینه محدود می‌شوند و به بافت مجاور گسترش نمی‌یابند.

مرحله اول سرطان سینه

 • مرحله ۱A: تومور اولیه ۲ سانتیمتر عرض یا کمتر دارد و غدد لنفاوی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.
 • مرحله ۱B: سرطان در غدد لنفاوی مجاور وجود دارد و توموری در سینه وجود ندارد، یا تومور کوچک‌تر از ۲ سانتی متر است.

مرحله دوم سرطان سینه

 • مرحله ۲A: تومور کوچکتر از ۲ سانتی متر است و به سمت ۱ تا ۳ غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است، یا بین ۲ تا ۵ سانتی متر است و به سمت هیچ غده لنفاوی پیشرفت نکرده است.
 • مرحله ۲B: تومور بین ۲ تا ۵ سانتی متر است و به سمت ۱ تا ۳ غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته است، یا بزرگ‌تر از ۵ سانتی متر است و به سمت هیچ غده لنفاوی پیشرفت نکرده است.

مرحله سوم سرطان سینه

سرطان سینه

 • مرحله ۳A:
 • سرطان به ۴ تا ۹ غدد لنفاوی زیر بغل سرایت کرده است یا غدد لنفاوی سینه داخلی را بزرگ کرده است و تومور اولیه می‌تواند به هر اندازه باشد.
 • تومورها بزرگ‌تر از ۵ سانتی متر هستند و سرطان به ۱ تا ۳ غدد لنفاوی زیر بغل یا هر غده استخوانی سینه گسترش یافته است.
 • مرحله ۳B: تومور به دیواره سینه یا پوست حمله کرده است و ممکن است به ۹ غدد لنفاوی تهاجم کرده باشد.
 • مرحله ۳C: سرطان در ۱۰ یا بیشتر غدد لنفاوی زیر بغل، غدد لنفاوی در نزدیکی ترقوه یا غدد داخلی سینه یافت می‌شود.

مرحله چهارم سرطان سینه

در مرحله چهارم سرطان پستان تومور می‌تواند هر اندازه‌ای داشته باشد و سلول‌های سرطانی آن به غدد لنفاوی مجاور و همچنین ارگان‌های دورتر گسترش یافته باشد.
آزمایش پزشک شما مرحله سرطان پستان را تعیین می‌کند و این تشخیص بر درمان شما تأثیر می‌گذارد.

تشخیص سرطان سینه

برای تعیین اینکه آیا علائم شما ناشی از سرطان سینه است یا مشکلی خوش خیم در سینه وجود دارد، پزشک علاوه بر معاینه سینه، معاینه کامل جسمی نیز انجام خواهد داد. آنها همچنین ممکن است یک یا چند آزمایش تشخیصی را برای کمک به درک آنچه باعث ایجاد علائم شما می‌شود، درخواست کنند.
آزمایشاتی که می‌تواند به تشخیص سرطان پستان کمک کند عبارتند از:

 • ماموگرافی معمول‌ترین روش برای دیدن زیر سطح سینه با آزمایش تصویربرداری به نام ماموگرام است. بسیاری از زنان با سن ۴۰ سال و بالاتر برای بررسی‌های سالانه باید ماموگرافی را انجام دهند. اگر پزشک شما مشکوک باشد که تومور یا لکه‌ای مشکوک دارید، آنها نیز درخواست ماموگرافی می‌کنند. اگر ناحیه‌ای غیر طبیعی در ماموگرافی شما دیده شود، پزشک شما ممکن است آزمایش‌های اضافی برای تشخیص دقیق‌تر درخواست کند.
 • از سونوگرافی سینه برای تهیه تصویری از بافت‌های عمیق در سینه بوسیله امواج صوتی استفاده می‌شود. سونوگرافی می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا بین یک توده جامد مانند تومور و یک کیست خوش خیم تفاوت قائل شود.

پزشک برای تشخیص صحیح ممکن است آزمایشاتی مانند ام آر آی یا بایوپسی سینه نیز پیشنهاد کند.

بایوپسی سینه

اگر پزشک در مورد تشخیص سرطان شک داشته باشد، ممکن است هم ماموگرافی و هم سونوگرافی درخواست کند. اگر در هر دوی این آزمایشات سرطان تشخیص داده نشود، ممکن است پزشک شما آزمایشی به نام بایوپسی سینه انجام دهد.

در طی این آزمایش، پزشک شما یک نمونه بافت از ناحیه مشکوک خارج می‌کند تا آزمایش شود. چندین نوع بایوپسی سینه وجود دارد. در برخی از این آزمایشات، پزشک شما از سوزن برای گرفتن نمونه بافت استفاده می‌کند. در انواع دیگر آن، پزشک برشی در پستان شما ایجاد می‌کند و سپس نمونه‌ای از بافت را برمی‌دارد.
پزشک نمونه بافت را برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستد. اگر نمونه تست سرطان مثبت باشد، آزمایشگاه می‌تواند آزمایش بیشتری انجام دهد تا به پزشک اطلاع دهد که شما چه نوع سرطانی دارید.

درمان سرطان سینه

مرحله سرطان پستان، میزان رشد آن (اگر وجود داشته باشد) و اندازه بزرگی تومور، همه در تعیین نوع درمانی که نیاز دارید نقش زیادی دارند.
برای شروع، پزشک شما اندازه، مرحله و درجه سرطان شما را تعیین می‌کند (میزان رشد و گسترش آن چقدر است). پس از آن می‌توانید در مورد گزینه‌های درمانی با پزشک خود صحبت کنید. جراحی شایع‌ترین درمان برای  سرطان پستان است. بسیاری از خانم‌ها درمان‌های مازاد مانند شیمی درمانی، درمان هدفمند، پرتودرمانی یا هورمون درمانی را امتحان می‌کنند.

عمل جراحی

چندین نوع جراحی وجود دارد که ممکن است برای از بین بردن سرطان از آنها استفاده شود، این جراحی‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • لامپکتومی؛ در این روش تومور و برخی بافت‌های اطراف از بین می‌روند و بقیه سینه دست نخورده باقی می‌ماند.
 • ماستکتومی؛ در این روش، جراح کل سینه را برمی‌دارد. در یک عمل ماستکتومی مضاعف، هر دو سینه برداشته می‌شود.
 • بیوپسی غده سنتینل؛ در این عمل جراحی تعدادی از غدد لنفاوی را که از طریق تومور تحت تاثیر قرار گرفته‌اند را برمی‌دارند. این غدد لنفاوی آزمایش خواهند شد. اگر آنها سرطانی نباشند، ممکن است شما نیاز به جراحی اضافی برای از بین بردن بیشتر غدد لنفاوی نداشته باشید.
 • جراحی غدد لنفاوی زیر بغل؛ اگر غدهد لنفاوی که در حین بایوپسی غده سینتینل برداشته می‌شوند دارای سلول‌های سرطانی باشند، پزشک شما ممکن است غدد لنفاوی را از زیر بغل شما بردارند.
 • ماستکتومی پیشگیری کننده؛ حتی اگر سرطان فقط در یک سینه وجود داشته باشد، برخی از خانم‌ها انتخاب می‌کنند که جراحی ماستکتومی پیشگیری کننده داشته باشند. این عمل جراحی سینه سالم شما را تخلیه می‌کند تا خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهید.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای پرقدرت برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. در بیشتر روش‌های پرتودرمانی از پرتوهای خارجی استفاده می‌شود. در این روش از یک دستگاه بزرگ در قسمت بیرونی بدن استفاده می‌شود.

پیشرفت در معالجه سرطان، پزشکان را نیز قادر ساخته است که از داخل بدن، سرطان را تحت تابش پرتو قرار دهند. به این نوع از پرتودرمانی، براکی تراپی گفته می‌شود. برای انجام براکی تراپی، جراحان دانه‌های رادیواکتیو یا قرص‌ها را در داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار می‌دهند. دانه‌ها برای مدت زمانی کوتاه در آنجا می‌مانند و کار آنها از بین بردن سلول‌های سرطانی است.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک دارو درمانی است که برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. ممکن است برخی افراد تنها تحت شیمی درمانی قرار بگیرند، اما این نوع درمان اغلب در کنار سایر روش‌های درمانی بخصوص جراحی استفاده می‌شود.
در بعضی موارد پزشکان ترجیح می‌دهند قبل از عمل جراحی شیمی درمانی را به بیماران ارائه دهند. امید این است که این نوع درمان تومور را کوچک‌تر کند و در این صورت عمل جراحی به همان اندازه سخت نخواهد بود. شیمی درمانی عوارض جانبی ناخواسته بسیاری دارد، بنابراین قبل از شروع درمان در مورد نگرانی‌های خود با پزشک صحبت کنید.

هورمون درمانی

اگر نوع سرطان پستان برای هورمون‌ها حساسیت ایجاد کند، پزشک ممکن است شما را تحت هورمون درمانی قرار دهد. استروژن و پروژسترون، دو هورمون زنانه، می‌توانند رشد تومورهای سرطان سینه را تحریک کنند. هورمون درمانی با مسدود کردن تولید این هورمون‌ها در بدن یا مسدود کردن گیرنده‌های هورمون بر روی سلول‌های سرطانی عمل می‌کند. این عمل می‌تواند به کندی و احتمالاً متوقف کردن رشد سرطان کمک کند.

داروهای سرطان سینه

درمان‌های خاصی برای حمله به ناهنجاری‌ها یا جهش‌های خاص در سلول‌های سرطانی وجود دارد. به عنوان مثال، هرسپتین (تراستوزومب) می‌تواند تولید پروتئین HER2 در بدن شما را متوقف کند. HER2 به رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند، بنابراین مصرف دارو برای کاهش تولید این پروتئین ممکن است به کند شدن رشد سرطان کمک کند.
پزشک در مورد هر نوع درمان خاص که برای بیماری شما مناسب است، اطلاعات بیشتری خواهد داد.

مراقبت‌های سرطان سینه

اگر یک برآمدگی یا لکه غیرمعمول در پستان خود مشاهده کردید یا علائم دیگری از علائم سرطان پستان دارید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است بعد از بررسی‌ها مشخص شود که سرطان سینه ندارید. به عنوان مثال، علل بالقوه بسیاری برای وجود توده در سینه وجود دارد.
اما اگر مشکل شما به نظر سرطان باشد، به خاطر داشته باشید که درمان اولیه بسیار مهم است. سرطان پستان در مراحل اولیه با رسیدگی سریع و تشخیص به موقع، ممکن است درمان شود. هرچه سرطان سینه دیرتر تشخیص داده شود، درمان دشوارتر می‌شود.
اگر سرطان در شما تشخیص داده شده است، به خاطر داشته باشید که درمان‌های سرطان با عواقبی همراه است. بنابراین برنامه درمانی خود را دنبال کنید و سعی کنید مثبت بمانید.

سرطان پستان چقدر شایع است؟

طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان است. طبق آماری که از ACS منتشر شده است، پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ تقریباً ۲۶۸.۶۰۰ مورد جدید سرطان سینه تهاجمی در آمریکا تشخیص داده شود. سرطان سینه تهاجمی سرطانی است که از مجاری یا غدد به سایر قسمت‌های سینه سرایت می‌کند. پیش بینی می‌شود بیش از ۴۱۰۰۰ زن در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
سرطان پستان همچنین در مردان نیز قابل تشخیص است. ACS همچنین تخمین می‌زند که در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۶۰۰ مرد به این بیماری مبتلا می‌شوند و تقریباً ۵۰۰ مرد در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

عوامل خطر 

چندین عامل خطر وجود دارد که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند. با این حال، داشتن هر یک از این عوامل بدان معنا نیست که قطعاً به این بیماری مبتلا خواهید شد.

از برخی عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی نمی‌توان جلوگیری کرد. شما می‌توانید سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن را تغییر دهید. عوامل خطر سرطان سینه عبارتند از:

 • سن؛ خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می‌یابد. بیشتر سرطان‌ سینه تهاجمی در زنان بالای ۵۵ سال مشاهده می‌شود.‌
 • نوشیدن الکل؛ نوشیدن مقدار زیادی الکل خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
 • داشتن بافت متراکم سینه؛ بافت متراکم سینه، خواندن ماموگرافی را سخت می‌کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد.
 • جنسیت؛ زنان سفید پوست ۱۰۰ برابر بیشتر از مردان سفید پوست مبتلا به سرطان سینه هستند و زنان سیاه پوست ۷۰ برابر بیشتر از مردان سیاه پوست به سرطان پستان مبتلا هستند.
 • ژن؛ زنانی که دارای جهش ژن BRCA1 و BRCA2 هستند نسبت به زنانی که این بیماری را ندارند، به احتمال زیاد به سرطان پستان مبتلا می‌شوند. سایر جهش‌های ژنی نیز ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
 • قاعدگی زودرس؛ اگر اولین پریودی شما قبل از ۱۲ سالگی بوده است، خطر ابتلا به سرطان پستان در شما افزایش می‌یابد.
 • زایمان در سنین بالاتر؛ زنانی که فرزند اول خود را پس از ۳۵ سالگی زایمان می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها افزایش می‌یابد.
 • هورمون درمانی؛ زنانی که برای کاهش علائم یائسگی از داروهای استروژن یا پروژسترون ضد یائسگی یا پس از یائسگی از دارو استفاده می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها بیشتر است.
 • سابقه ارثی؛ اگر یکی از بستگان نزدیک زن به سرطان پستان مبتلا شده است، احتمال ابتلای شما به این بیماری بیشتر است. این سابقه ارثی شامل مادر، مادربزرگ، خواهر یا دختر نیز می‌شود. اگر سابقه خانوادگی سرطان پستان ندارید، می‌توانید به این بیماری مبتلا شوید. در حقیقت، اکثر زنانی که به آن مبتلا می‌شوند سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.
 • یائسگی دیر؛ زنانی که تا بعد از ۵۵ سالگی یائسه نمی‌شوند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.
 • عدم بارداری؛ زنانی که هرگز باردار نشده و هرگز بارداری را به طور کامل انجام نداده‌اند، بیشتر احتمال دارد به سرطان پستان مبتلا شوند.
 • داشتن سرطان پستان از قبل؛ اگر یکی از سینه‌های شما مبتلا به سرطان سینه بوده است، خطر ابتلا به سرطان پستان در سینه دیگر یا در ناحیه دیگری از سینه‌ای که قبلاً مبتلا شده است، بیشتر است.

نرخ بقای سرطان سینه

میزان نرخ بقای سرطان پستان با توجه به عوامل زیادی متفاوت است. دو مورد از مهم‌ترین فاکتورها نوع سرطان و مرحله سرطان در زمان تشخیص است. عوامل دیگری که ممکن است نقشی مهمی داشته باشند شامل سن، جنسیت و نژاد است.
خبر خوب این است که میزان بقای سرطان سینه در حال بهبود است. طبق گفته ACS، در سال ۱۹۷۵، میزان بقا برای سرطان پستان در زنان ۷۵.۲ درصد بود. اما برای زنانی که بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ به سرطان پستان تشخیص داده شده بودند، ۹۰.۶ درصد بود. میزان بقاء برای سرطان سینه بسته به مرحله تشخیص، از ۹۹ درصد برای سرطان‌های خفیف و در مراحل اولیه تا ۲۷ درصد برای سرطان‌های متاستاتیک پیشرفته، متفاوت است.

پیشگیری از سرطان سینه

در حالی که عوامل خطر برای ابتلا به سرطان سینه وجود دارد که شما نمی‌توانید آنها را کنترل کنید، پیروی از یک سبک زندگی سالم، آزمایش غربالگری منظم و انجام هرگونه اقدامات پیشگیرانه‌ای که پزشک توصیه می‌کند، می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک کنند.

عوامل سبک زندگی

عوامل سبک زندگی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال، زنانی که چاق هستند، بیشتر احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند. حفظ رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر می‌تواند به شما در کاهش وزن سریع و کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک کند.

نوشیدن زیاد الکل نیز خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. این مسئله در مورد نوشیدن دو یا چند نوشیدنی در روز و نوشیدن زیاد است. با این حال، یک مطالعه نشان داده است که حتی یک نوشیدنی در روز خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. 

غربالگری سرطان سینه

داشتن ماموگرافی منظم ممکن است از ابتلا به سرطان پستان جلوگیری کند، اما می‌تواند به کاهش شانس عدم کشف آن نیز کمک کند. ACS توصیه‌های کلی زیر را برای ماموگرافی ارائه می‌دهد:

 • زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله: ماموگرافی سالانه اختیاری است.
 • زنان در سنین ۴۵ تا ۵۴ سال: ماموگرافی سالانه توصیه می‌شود.
 • زنان ۵۵ سال و بالاتر: ماموگرافی هر ۱ یا ۲ سال توصیه می‌شود، تا زمانی که از سلامتی خوبی برخوردار باشید و انتظار می‌رود ۱۰ سال یا بیشتر عمر کنید.

اینها فقط دستورالعمل‌هاست. توصیه‌های خاص برای ماموگرافی برای هر خانم متفاوت است، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید که آیا شما باید به طور منظم ماموگرافی انجام دهید یا خیر.

درمان پیشگیرانه

برخی از خانم‌ها به دلیل عوامل ارثی در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. به عنوان مثال، اگر مادر یا پدر شما دارای جهش ژنی BRCA1 یا BRCA2 هستند، شما در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستید. این جهش ژنتیکی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پستان را بالا می‌برد.
اگر در معرض خطر این جهش هستید، در مورد گزینه‌های درمانی و تشخیصی و درمان‌های پیشگیرانه با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است برای مطمئن شدن بخواهید آزمایشات بیشتری برای تشخیص داشتن آن جهش ژنتیکی انجام دهید. اگر تشخیص داده شد که این جهش را دارید، درمورد اقدامات پیشگیرانه که برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه مناسب است، با پزشک خود مشورت کنید. این مراحل می‌تواند شامل ماستکتومی پیشگیرانه (جراحی برداشتن سینه) باشد.

معاینه سینه

علاوه بر ماموگرافی، معاینه سینه نیز روش دیگری برای مشاهده علائم سرطان پستان است.

معاینه توسط خود فرد

بسیاری از خانم‌ها خودآزمایی سینه را انجام می‌دهند. بهتر است که این معاینه را یک بار در ماه و همزمان در هر ماه انجام دهید. این معاینه می‌تواند به شما کمک کند با از ظاهر و فرم سینه‌هایتان مطمئن شوید و هرگونه تغییر و تحول آن را متوجه شوید.
البته بخاطر داشته باشید که ACS این معاینه‌ها را اختیاری می‌داند، زیرا تحقیقات فعلی مزایای مشخصی از معاینات بدنی، چه در خانه و چه توسط پزشک بدست نیاورده است.

معاینه سینه توسط پزشک معالج 

همان دستورالعمل‌های مربوط به معاینه توسط خود فرد که در بالا ارائه شد در مورد معاینه سینه توسط پزشک یا سایر ارائه دهنده خدمات بهداشتی نیز صورت می‌پذیرد. این معاینات آزاردهنده نیست و پزشک شما ممکن است در طی بازدید سالانه شما معاینه سینه را انجام دهد.
اگر علائمی دارید که شما را نگران می‌کند، ایده خوب این است که پزشک معاینه سینه برای شما انجام دهد. در طول معاینه، پزشک هر دو سینه شما را از نظر خال‌های غیر طبیعی یا علائم سرطان پستان بررسی می‌کند. پزشک شما ممکن است سایر قسمت‌های بدن شما را نیز بررسی کند تا ببیند علائمی که وجود دارد ممکن است مربوط به یک بیماری دیگر باشد.

آگاهی از سرطان سینه

خوشبختانه زنان و مردان در سراسر جهان، امروزه به طور فزاینده‌ای از موضوعات مرتبط با سرطان پستان آگاه هستند. تلاش‌هایی برای آگاهی از سرطان سینه به افراد کمک کرده است که عوامل خطرناک برای خود را بدانند، با کارهایی که سطح ریسک را کاهش می‌دهند آشنا باشند، بدانند که به دنبال چه علائمی بگردند و چه نوع غربالگری باید انجام دهند.
آگاهی از سرطان سینه هر سال اکتبر برگزار می‌شود، اما افراد زیادی در مورد این بیماری در طول سال صحبت‌های بسیاری می‌کنند.

منبع healthline
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.