با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

این کار خیلی در میان عموم مردم شناخته شده نیست، اما پاهای ما ابزار شگفت انگیزی برای پیدا کردن سرنخ‌هایی از مشکلات سلامتی مختلف بدن است. شما لازم نیست که حتما دکتر باشید تا بتوانید آنچه که از پاهای خود در مورد سلامت متوجه می‌شوید درک کنید. مهم این است که بدانیم کدام علائم هشدار دهنده در هنگام نگاه کردن به پاهای شما اهمیت دارد. 

اینجا در وینوک، لیستی از علائم و نشانه‌هایی را که در پای هر فرد برای تشخیص نشانه‌های هشدار دهنده برای سلامت کلی جمع آوری کردیم. همراه وینوک باشید تا با این علائم آشنا شوید.

۱- پا بدون مو

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

اکثریت مردم فارغ از جنسیتشان چند مو روی پاهایشان مخصوصا بر روی انگشتان دارند. با این حال، اگر متوجه شدید که پاهای شما صاف‌تر شده و هیچ مویی روی پا شما وجود ندارد، علائمی است که می‌تواند نشانه‌هایی از مشکلات گردش خون جدی باشد.

این حالت معمولا توسط عارضه قلبی عروقی مانند آرتروسکوئید ایجاد می‌شود که باعث می‌شود که جریان خون از داخل شریان‌ها سخت‌تر شود، و باعث می‌شود که پمپاژ خون توسط قلب در سرتاسر بدن دچار مشکل شود. هنگامی که چیزی شبیه به این اتفاق می‌افتد، قلب در حالت ترمیم قرار می‌گیرد که در آن توزیع خون به ارگان‌های حیاتی مهم‌تر می‌شود و توزیع خون به اندام‌هایی مانند پا که با کاهش میزان خون مواجه است صورت بگیرد.

۲- Koilonychia یا ناخن فرو رفته

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

Koilonychia یک بیماری ناخن است که در آن ناخن‌ها به طور غیر طبیعی نازک می‌شوند و حالت محدبی خود را از دست می‌دهند و تبدیل به سحطی صاف و یا حتی مقعر مانند قاشق می‌شوند. این وضعیت در وسط ناخن‌ها ظاهر می‌شود و به سمت خرابی پیش می‌روند و لبه‌های آن ظاهری گرد پیدا می‌کند.

این بیماری با کمبود آهن مرتبط است، همچنین کم خونی حاد نیز است که به عنوان شایع‌ترین بیماری در جهان شناخته می‌شود. هنگامی که این بیماری در بدن باقی بماند، می‌تواند باعث ایجاد یک سری از مشکلات بهداشتی علاوه بر خود بیماری مانند خستگی، پوست رنگ پریده، تنگی نفس و درد قفسه سینه، سرگیجه، سردرد و مشکلات بیشتر شود.

۳- زخم‌های طولانی مدت

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

اگر بر روی پاهایتان زخم پدیدار شود و طول بکشد تا درمان شود و یا به طور دائم وجود داشته باشد و ظاهرا یک زخم باز یا اگزما است، می‌تواند نشانه‌ای از دیابت باشد. این نوع زخم‌ها زخم‌های دیابتی هستند. با گذشت زمان، سطح بالای قند خون و سطح بالای چربی مانند تری گلیسیرید می‌تواند سبب صدمه زدن به عصب‌ها شود. این موضوع باعث می‌شود که درمان زخم‌ها به خصوص در پاها به سختی التیام یابند.

دیابت بر روی زخم‌های پا تاثیر می‌گذارد و برای افراد مبتلا به دیابت مهم است که از عواقب بالقوه شدید زخم‌های پا بدانند. متاسفانه، برای برخی از افراد مبتلا به دیابت، نتیجه نهایی زخم پا می‌تواند قطع پا باشد. با این حال، زخم‌های پا کمتر می‌تواند مدت زیادی طول بکشد تا درمان شوند و بسیار دردناک و ناراحت کننده هستند.

  • سریع مراقبت‌های پزشکی را برای زخم‌های باز شروع کنید.
  • برای کنترل بهتر دیابت با یک پزشک حرفه‌ای کار کنید.

۴- پاهای سرد

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

سرد بودن پا ممکن است اتفاقی عادی میان افراد باشد، اما اگر این سردی حالتی غیرطبیعی به خود بگیرد و بدون هیچ دلیل خاصی رخ دهد، می‌تواند نشانه‌ای از اختلال عملکرد تیروئید باشد. تیروئید کم کار می‌تواند از ترشح بیش از حد هموسیستین و اسید آمینه باشد که با بیماری قلبی، گردش خون ضعیف و انسداد عروق خونی همراه است.

وقوع تیروئید به این دلیل است که مواد مغذی ضروری موجود در رگ‌های خونی مرتب به اندام‌ها نمی‌رسد. فقدان گردش خون در اندام‌ها مانند دست‌ها و پاها ممکن است به عنوان عفونت‌های قارچی مزمن نیز نشان داده شود.

۵- ناخن زرد

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

ناخن‌های ضخیم‌تر از نرمال و زرد رنگ، نشانه‌هایی از عفونت قارچی است. بهداشت بد یکی از علت‌های اصلی عفونت‌های قارچی در ناخن‌های پا است. این عفونت‌ها به طور معمول توسط عادات شخصی مانند پوشیدن کفش‌های ساخته شده از مواد مصنوعی و غیراستاندارد ایجاد می‌شوند. پوشیدن این نوع کفش‌ها باعث ایجاد عرق و بعد از آن تولید باکتری می‌شوند.

استفاده از جوراب‌های عرق‌دار برای مدت زمان طولانی و یا کفش بدون جوراب در مکان‌های عمومی کثیف نیز می‌تواند منجر به عفونت‌های قارچی شود. اگر فکر می‌کنید که دچار عفونت پا شدید، با پزشک خود درباره روش‌های درمان صحبت کنید.

۶- بی حسی

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

نوروپاتی یا همان بیماری عصب‌ها یکی از عوارض درازمدت دیابت است و بر اعصاب تاثیر می‌گذارد. عصب‌های ما مسئول ارتباط پیغام بین مغز و بدن ما است که حواس ما را فعال می‌کند و ما را قادر می‌سازد تا لمس کنیم، احساس کنیم، ببینیم، بشنویم و حرکت کنیم. بنابراین، اگر این عصب‌ها آسیب ببینند، می‌توانند در چندین قسمت بدن ایجاد مشکلات کنند.

نوروپاتی ناشی از سطح بالای قند خون است که به عروق خونی که مسئول تغذیه عصب‌ها رهستند، آسیب می‌رساند. این امر مانع از رسیدن مواد مغذی به رگ‌های خونی می‌شود که منجر به ضعیف شدن فیبر عصبی می‌شود.

در پی بیماری نوروپاتی پیام‌هایی مثل لمس، درد، درجه حرارت و سایر احساسات که از پوست به مغز منتقل می‌شود آسیب می‌بینند. این بیماری عمدتا بر روی عصب‌های ساق و کف پاها تاثیر می‌گذارد، اما در بعضی موارد، می‌تواند بر روی بازو و کف دست نیز تاثیر بگذارد.

اگر توانایی احساس درد در پای خود را از دست دادید و در پاهای خود حالت سوزن شدن حس کردید یا بی حسی یا توانایی احساس دما را تجربه کردید، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که چه کاری می‌توانید برای بهبود دیابت خود انجام دهید.

۷- درد مفاصل پا

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

پوسیدگی مفاصل که به عنوان آرتروز روماتوئید شناخته می‌شود، وضعیتی است که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به بافت بدن شما حمله می‌کند. معمولا بر روی پوشش رویی مفاصل تاثیر می‌گذارد و باعث تورم و درد می‌شود که در نهایت می‌تواند باعث فرسایش استخوان و ناهنجاری مفصلی شود.

التهابی که همراه با آرتروز روماتوئید است، می‌تواند به دیگر قسمت‌های بدن نیز آسیب برساند، حتی اگر التهاب این بیماری با داروهای مدرن کنترل شود، موارد شدید بیماری آرتروز روماتوئید هنوز هم می‌تواند باعث اختلالات فیزیکی مختلف شود.
اگر مطمئن هستید که در حال تجربه چیزی شبیه به این هستید، قطعا مفاصل‌تان را در اسرع وقت بررسی کنید.

۸- پاهای پوسته پوسته

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

قارچ پوستی (Athlete’s foot ) یک بیماری التهابی پوستی است که بر روی پا و پوست بین انگشتان پا اثر می‌گذارد. معمولا به نظر قرمز، پوسته پوسته و زبر به نظر می‌آید و ممکن است با تاول‌های کوچک پوشیده شود. با وجود نامی که به آن داده شده است، این بیماری می‌تواند در ورزشکاران و همچنین غیر ورزشکاران دیده شود.

این معمولا توسط یک عفونت قارچی عفونی به نام “tinea pedis” ایجاد می‌شود که مردم می‌توانند آن را در مکان‌های عمومی مانند سالن‌های ورزشی، استخرهای عمومی، دوش‌های عمومی موجود در استخرها و ناخن کارها در سالن‌های آرایشی بگیرند.

قارچ پوستی به راحتی با استفاده از کرم‌ ضد قارچ درمان می‌شود، اما اگر از دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف رنج می‌برید، بهتر است که به پزشک خود مراجعه کنید.

۹- چماقی شدن انگشتان پا

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

چماقی شدن انگشتان پا اشاره به تغییرات فیزیکی خاص ناخن‌های دارد که به سبب یک وضعیت پزشکی به وجود می‌آید. این تغییرات می‌تواند شامل افزایش انحنا و گردی ناخن، رو به پایین شدن ناخن‌ها، نازک و تخت شدن ناخن‌ها و انگشتان پا یا پنچه پا همراه با قرمزی باشد.

هنوز کاملا مشخص نشده است که علت این بیماری چیست، با این حال، برخی بیماری‌ها اجزای آن را در جریان خون فعال می‌کند. این بیماری می‌تواند به واسطه شرایط مختلفی که مربوط به ریه ها و سیستم تنفسی مانند سرطان ریه، فیبروز مثانه‌ای، فیبروز کبدی، برونشکتازی یا التهاب ریه است، باعث شود. چماقی شدن انگشتان و ناخن‌های پا همچنین ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌ها و اختلالات مختلف مانند انواع مختلف سرطان، نقص کارکرد قلب، تیروئید بیش از حد فعال، التهاب در روده و بیماری کبد باشد.

اگر متوجه علائم این بیماری در پا و ناخن‌های پای خود شدید باید با پزشک خود ملاقات داشته باشید. شرایطی که باعث ایجاد این بیماری می‌شوند، جدی هستند و تشخیص زودهنگام می‌تواند منجر به درمان موثرتر شود.

۱۰- تغییر رنگ پنچه پا و انگشتان آن

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

تغییر رنگ در انگشتان یکی از نشانه‌های اصلی بیماری رینود است. بیماری رینود حالتی است که اندام‌های بدن مانند انگشتان و پنجه پا در پاسخ به درجه حرارت یا استرس تغییر رنگ می‌دهند و بی‌حس می‌شوند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که عروق خونی کوچکتر که خون  را به پوست انتقال می‌دهند، گردش خون در مناطق آسیب دیده را محدود می‌کند.

زمانی که از این بیماری رنج می‌برید، مناطق آسیب دیده پوست شما سفید می‌شود. پس از آن، آنها ممکن است آبی روشن و سرد و بی‌حس شوند. همانطور که فرد گرم می‌شود و گردش خون بهبود می‌یابد، منطقه آسیب دیده با تورم و خارش همراه است.  

اگر سابقه بیماری رینود در خانواده داشته باشید و در انگشتان یا پنجخ پا خود دچار درد یا عفونت شدید باید بلافاصله به دکتر خود مراجعه کنید.

۱۱- کف پای قرمز و دردناک

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

اگر متوجه شدید کف پاهایان قرمز و دردناک و گاهی اوقات بی‌حس شده است، این می‌تواند نشانه‌ای از ترومبوز سیاهرگی عمقی باشد. این یک وضعیت جدی است که هنگامی رخ می‌دهد که لخته خونی جریان خون را از عروق خونی ریه متوقف می‌کند. این می‌تواند باعث درد و تورم در کف پا شود و ممکن است منجر به عوارضی مانند آمبولی ریه شود که اگر درمان نشود، خطرناک می‌باشد.

ترومبوز سیاهرگی عمقی معمولا در افرادی که بیش از ۵۰ سال دارند، اتفاق می‌افتد، اما سابقه خانوادگی این بیماری و برخی از شیوه‌های انتخاب شیوه زندگی می‌تواند سبب وقوع زودتر آن شود. به عنوان مثال، افراد سیگاری، افراد دارای اضافه وزن، افرادی که دچار صدمات و شکستگی استخوان شده‌اند، مصرف کنندگان قرص‌های جلوگیری از بارداری و یا حتی کسانی که برای مدت طولانی می‌نشینند می‌توانند از این وضعیت رنج ببرند.

بنا به گفته موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا در کمال تعجب، علائم این بیماری فقط در حدود نیمی از افرادی که این دچار آن شده‌اند نشان داده می‌شود.

علائم معمول عبارتند از:

  • تورم در کف، مچ یا قوزک پا
  • درد در ناحیه آسیب دیده
  • پوستی گرمتر در مناطق آسیب دیده
  • پوست در ناحیه آسیب دیده رنگ قرمز یا آبی رنگ دارد

اگر فکر می‌کنید که از ترومبوز سیاهرگی عمقی رنج می برید، باید در اسرع وقت به دکتر خود مراجعه کنید. این بیماری می‌تواند به عواقب جدی‌تر که قبلا ذکر شد (آمبولی ریه) که می‌تواند مانع از نفس کشیدن شما شود، منجر شود.

۱۲- تغییر شکل پا

با نگاهی به پاهای خود درباره سلامت خود بیشتر بدانید

اگر متوجه دردهای ناگهانی و شدید در ناحیه انگشتانت پا کردید و همچنین دیدید که انگشتان شما در طول زمان به آرامی تغییر شکل می‌دهند، این‌ها همه می‌تواند نشانه نقرس باشد. هنگامی که نقرس دارید، میزان بالایی از اسید اوریک در بدن خود دارید که در اطراف مفاصل ایجاد می‌شود و کریستال‌های اوریک را تشکیل می‌دهند.

یکی از رایج‌ترین عوامل نقرس، کاهش آب بدن است. هنگامی که بدن شما خشک شود، میزان اسید اوریک افزایش می‌یابد که در نتیجه باعث افزایش اوریک اسید در خون می‌شود. در افراد سالم، اسید اوریک از طریق کبد، به جریان خون، جایی که از طریق ادرار دفع می‌شود، یا از طریق روده منتقل می‌شود تا سطح آن را تنظیم کند. هنگامی که آب بدن کاهش پیدا کند، کلیه‌ها به درستی عمل نمی‌کنند و اسید اوریک از طریق دفع خون از بین نمی رود و در مفاصل، به خصوص در مفاصل پا شروع به تولید می‌کند.

اگر این بیماری درمان نشود می‌تواند باعث آسیب دائمی به مفاصل شود. بنابراین اگر مطمئن هستید که از نقرس رنج می‌برید، حتما با دکتر خود ملاقات کنید تا مانع پیشرفت بیشتر آن شوید.

آیا شما تا بحال با یکی از شرایط گفته شده مواجه شده‌اید که معنی آن را ندانید؟ آیا تا به حال به دکتر مراجعه کردید؟ تجربه شما چه بوده است؟ لطفا در نظرات تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

۷ غذایی که هرگز نباید از غرفه های خوراکی ساحلی خرید

۶ روش اثبات شده برای جلوگیری از بیماری آلزایمر

۷ علامتی که مصرف بیش از حد نمک را نشان می‌دهد

با این راه‌ها می‌توانید روند پیری را کند کنید

به یاد آوردن خواب با خوردن ویتامین B6 قبل از خواب

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.