۱۰ مشکل پوستی عجیب که می‌تواند نشانه بیماری جدی باشد

گاهی اوقات پوست شما می‌تواند علائمی از وقایع درون بدن، از دیابت گرفته تا سرطان و گزش کنه و موارد دیگر را نشان دهد.

پوست به عنوان بزرگترین اندام بدن، دریچه‌ای به سوی سلامتی شما است. بر اساس گفته‌ی ویتنی‌های (Whitney High)، پزشک و دانشیار درماتولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو دنور، “همه سیستم‌های اندام ما با یکدیگر مرتبط هستند.” آنچه در بدن شما روی می‌دهد، گاهی اوقات روی پوست شما تأثیر می‌گذارد و باعث مشکل پوستی می‌شود – و بالعکس.

نکته این است که پزشکان برای مشاهده پوست نیازی به تجهیزات ویژه ندارند، بنابراین می توان گفت چه اتفاقی در درون بدن، بر روی سلامتی رخ می‌هد. در این مقاله درباره برخی از مشکل پوستی عجیب که می‌تواند نشانه بیماری جدی باشد، صحبت خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

پدیدار شدن زوائد پوستی متعدد

مشکل پوستی

وجود تعداد کمی از این زوائد پوستی طبیعی است، اما بروز گسترده این زوائد در پوست می‌توانند نشان دهنده دیابت نوع ۲ باشند.

راشل رینولدز، پزشک متخصص پوست مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess بوستون در ماساچوست می‌گوید: آنها تحت تأثیر فاکتور رشد شبه انسولین ۱، که در دیابت نقش دارد و رشد بیش از حد پوست را تحریک می‌کند، ایجاد می‌شوند. از دیگر علائم نوع ۲ می‌توان به افزایش تشنگی، کندی در روند بهبود زخم‌‌ها و گرسنگی مکرر اشاره کرد. 

به شدت جوش زده‌اید

مشکل پوستی

آکنه بزرگسالی بسیار رایج است (در اینجا علت و بهترین راه درمان آن مطرح شده است)، اما اگر اخیرا بروز کرده است، حواستان باشد. آکنه یک تغییر پوستی است که می‌تواند علامتی از بیماری جدی باشد؛ تغییرات پوستی همانند آکنه می‌تواند نشانه‌ای از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد، که یک عدم تعادل هورمونی است و بر اساس گفته انجمن آگاهی PCOS، ۱۰ میلیون زن در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ساخت هورمون‌های بیشتر “مردانه” در بدن زن که تحت عنوان آندروژن‌ها شناخته می‌شوند، اغلب با افزایش آکنه همراه است. بر اساس اظهارات مطرح شده توسط دکتر رینولدز، در صورت وجود آکنه همراه با دوره های قاعدگی نامنظم یا بروز آن پیش از دوره قاعدگی، پزشک ممکن است به PCOS شک کند.

حتی اگر در ورای این جوش‌های گسترده، PCOS نباشد، ممکن است آکنه بیان کننده بیماری دیگری در بدن باش؛ بر اساس محل بروز آکنه بدنبال این باشید که دریابید علت آکنه شما چیست.

بروز جوش‌های غیرعادی

مشکل پوستی

در پس یک جوش پوستی جدید ممکن است موارد بی خطری – مانند پودر شوینده جدید یا دکمه‌های فلزی روی شلوار – وجود داشته باشد.

متخصص پوست می‌تواند به شما در تشخیص و اجتناب از عامل ایجاد کننده کهیر کمک کند و در صورت لزوم تست پوستی patch test  انجام دهد. گزش کنه نیز می‌تواند عامل باشد. پنج نوع کنه مختلف باعث ایجاد نشانه‌های جوش‌های پوستی، از قبیل علامت سیبل هدف ناشی از بیماری لایم و STARI (بیماری جوش ناشی از کنه) تا نقاط کوچک صورتی رنگ در مچ دست، ساعد و مچ پا که با تب منقوط کوه‌های راکی همراه است، شود.

در صورت اردو زدن، پیاده روی یا گذراندن اوقات فراقت در مناطق دارای کنه، مراقب چنین تغییرات پوستی باشید. 

بروز جوش‌های غیرعادی، بخش دوم

مشکل پوستی

شروع یک داروی جدید همیشه با واکنش های احتمالی همراه است. یک مشکل جدی: آلرژی‌ای به نام “واکنش دارویی همراه با ائوزینوفیلیا و علائم سیستمیک” یا سندرم DRESS، وضعیتی مهلک است که با جوش‌ها و التهاب کبد، قلب و ریه‌ها مشخص می‌شود.

آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا اظهار داشت ضمن اینکه “تقریباً هر دارویی می تواند باعث DRESS شود”، داروهایی که عموما با آن در ارتباط هستند آنتی بیوتیک ها و داروهای نقرس و تشنج هستند.

همچنین این آکادمی اظهار داشت که این جوش‌ها ممکن است دو تا هشت هفته پس از شروع درمان دارویی ظاهر شود و در صورتی جوش‌ها با تب یا تورم غدد لنفاوی همراه است، مراقب باشید.

خارش شدید

مشکل پوستی

در صورتی که پوست خشکی دارید – خصوصاً در ماه‌های زمستان – ممکن است احساس خارش کنید. اما هنگامی که این وضعیت با یک مرطوب کننده خوب تسکین نمی‌یابد، می‌تواند یک مشکل پوستی باشد که نشانه بیماری جدی است.

خارش می‌تواند ناشی از برخی از انواع سرطان‌ها مانند سرطان خون و لنفوم و همچنین بیماری کبد و نارسایی کلیه باشد. بر اساس اظهارات دکتر رینولدز، در صورت بروز خارش در سراسر بدن، شدید بودن آن، مشخص نبودن محل آن، یا آزاردهنده بودن آن، چنانکه مانع استراحت شما می‌شود، با پزشک خود صحبت کنید.

به گفته وی، خارش همراه با عرق شبانه، تب و کاهش وزن غیر قابل توضیح از دیگر علائم پرچم قرمز است. 

ایجاد کک و مک (خال) جدید روی صورت

بر اساس اظهارات دکتر های، ملانومای اولیه ممکن است در هفته ها یا ماه‌های اول مشابه یک خال جدید به نظر برسد. اما در صورتی که یک نوع بدخیم از سرطان پوست باشد، این نقطه زمان زیادی بصورت خال باقی نمی ماند و روند رو به رشدی خواهد داشت.

این “E” در سرطان پوست ABCDE، به “تکامل” اشاره دارد و نشان دهنده‌ی خالی است که در خصوصیاتی مانند اندازه، شکل و رنگ تغییر می‌کند. خال‌های مشکوک باید توسط یک متخصص پوست بررسی شوند، اما تنها به این دلیل که به متخصص پوست مراجعه کرده‌اید، مراقبت از پوست خود را رها نکنید.

آکادمی پوست آمریکا بررسی‌های منظم پوستی در منزل را توصیه می‌کند. آنها شما را تشویق می‌کنند که کل بدن خود از جمله کف دست، پا و حتی بین انگشتان پا را بررسی کنید.

وجود برآمدگی‌های قرمز دردناک در زیر پوست

با اینکه ممکن است ارتباط روده و پوست خارج از تصور باشد، اما آنها با یکدیگر ارتباط دارند. گاهی اوقات شرایطی مانند بیماری التهابی روده (IBD) می‌تواند روی پوست تأثیر بگذارد و باعث مشکل پوستی شود.

ممکن است ندول‌های قرمز دردناک روی پاهای شما ظاهر شوند. بر اساس گفته های دکتر رینولدز، آنها درعمق سطح پوست نیز احساس خواهند شد. این بیماری اریتما ندوزوم نامیده می‌شود و ممکن است در زمان تشدید شدن با علائمی مانند اسهال مداوم یا مدفوع خونی ظاهر شود.

ممکن است خون در مدفوع ترسناک به نظر برسد، اما این یکی از آن علائم سلامتی است که می تواند بی ضرر باشد.

مرطوب و گلگون بودن پوست

بجز در موارد استراحت در یک سونا یا زندگی در مناطق استوایی، این وضعیت ممکن است نشانه پر کاری تیروئید باشد. در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید، سوخت و ساز آنها افزایش می‌یابد. این شرایط می‌تواند به گرما و گرگرفتگی تبدیل شود (به ویژه هنگامی که کسی در اتاق نیست).

پزشک باید سوالاتی در مورد علائم دیگر مانند کاهش وزن یا مشکل در خواب، که می تواند نشانه اختلال در عملکرد تیروئید باشد، مطرح کند. 

متورم و گلگون بودن اندام تحتانی

بر اساس اظهارات دکترها، هنگامی که کسی از نارسایی احتقانی قلب رنج می‌برد، قلب ضعیف وی تلاش می‌کند تا خون را در مقابل نیروی گرانش حفظ کند و به عنوان یک نتیجه ممکن است خون در پاهای وی تجمع یابد.

علاوه بر این، مشاهده خطوط عمیق پس از درآوردن جوراب نیز نشانه دیگری است. گفته می‌شود وقوع نارسایی احتقانی قلب در سالمندان محتمل‌تر است؛ اگر جوان هستید و خط جوراب در شما دیده می‌شود، تنها ممکن است به دلیل کوچک بودن جوراب‌های شما باشد؛ با این حال هنوز هم باید هوشیار باشید و علائم خاموش نارسایی قلبی را بررسی کنید.

وجود برجستگی‌های زرد رنگ در زیر پوست

بر اساس اظهارات دکترها، برجستگی‌های زرد رنگی که بر روی مفاصل، دست‌ها، پاها و باسن دیده می‌شود می‌تواند چربی واقع در زیر پوست باشد.

این برآمدگی‌ها که زانتانم نامیده می‌شوند، نشانه‌ای از بالا بودن شدید کلسترول یا سایر چربی‌های خون هستند؛ این برآمدگی‌ها می‌توانند نشان دهنده دیابت، التهاب پانکراس و حتی برخی سرطان‌ها نیز باشند. اما نگران نباشید. 

در ابتدا به بدیهیات در مشکل پوستی فکر کنید

بر اساس گفته‌های دکترها، اگرچه مشکلات پوستی، بویژه هنگامی که با خشکی پوست یا خارش همراه هستند، می‌تواند نشانه‌ای از بیماری پوستی جدی‌تری باشد، با این حال سریعاً بدترین حالت را در نظر نگیرید.

در صورتی که خارش دارید، ابتدا یک مرطوب کننده را امتحان کنید. اگر کهیر دارید، آنتی هیستامین مصرف کنید یا کرم هیدروکورتیزون را امتحان کنید. پس از آن، در صورت برطرف نشدن سریع مشکل، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید قطعا به پزشک مراجعه کرد

مطابق با اظهارات دکتر رینولدز، هر تغییر پوستی و مشکل پوستی باعث به صدا در آمدن زنگ خطر نمی‌شود؛ اما در صورت وجود جوش‌های جدیدی که طی یک یا دو هفته از بین نرفته‌اند یا با درد، تب، تجمع چرک یا لرز همراه هستند یا با علائم ذکر شده دیگر مطابقت داشته اند، به پزشک مراجعه کنید.

منبع thehealthy
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.