۱۰ دلیل برای ترک سیگار برای نفس کشیدن در هوای تازه

چند هفته پیش، دقیقا ۱۸ مارس روز سیگار نکشیدن بود. ما هم این روز به دلیل نفس کشیدن در هوای تازه جشن گرفتیم. ما همچنین از این فرصت استفاده کردیم تا بعضی از دوستان را هنوز سیگار رو ترک نکرده بودند (بله هنوز هم هستند افرادی که سیگار کشیدن را ادامه می‌دهند) متعهد به ترک کنیم. و، البته، باید گفت که این افراد حمایت کامل ما را دارند. تحقیقات نشان داده است که برنامه‌های ترک سیگار در محل کار یک منبع عالی برای کمک به افراد سیگاری است.

برخی از آنها تصمیم گرفته‌اند که به صورت ناگهانی و سریع سیگار را ترک کنند. در حالی که دیگران مسیر NRT را انتخاب کرده‌اند. برخی دیگر نیز هنوز از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند. اما قبل از اینکه مسیر ترک سیگار را طی کنید، در این مقاله برخی از بهترین دلایل برای ترک سیگار را عنوان خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

۱۰- محیط زیست

دلایل ترک سیگار

راه‌هایی که سیگار می‌تواند به محیط زیست آسیب برساند چیزی است که همیشه به عنوان دلایل ترک سیگار از آن صحبت نمی‌شود. در حالی که باید گفته شود. اثرات منفی که سیگار بر محیط زیست می‌گذارد، اخیرا به واسطه گزارش شفاف سازمان بهداشت جهانی به اطلاع رسانده شده است. این گزارش آسیب سیگار از رشد تنباکو تا زباله‌های سیگار را نشان می‌دهد و عنوان می‌کند که سیگار باعث ویرانی محیط زیست می‌شود. 

چند دلیل واضح:

تولید سیگار از سال ۱۹۹۵ به تولید ۴۵۰۰۰۰۰۰ تن زباله منجر شده است.

۶،۰۰۰،۰۰۰ تن ضایعات نیکوتین

۴،۰۰۰،۰۰۰ تن زباله‌های شیمیایی

این تنها ذره‌ای از آسیب سیگار به محیط زیست است. شما باید میزان آسیبی که سیگار به کره زمین و مردم می‌زند را درک کنید. هنگامی که شما سیگار می‌کشید، هیچ مشکلی حس نمی‌کنید و انگیزه‌ای برای ترک آن ندارید پس برای همین است که می‌گوییم باید از آسیب‌های آن مطلع باشید.

۹- به معنای واقعی کلمه بازی با آتش  

سیگار می‌سوزد و سوزاندن توتون و تنباکو باعث آزاد شدن مواد شیمیایی بسیار خطرناک می‌شود. آسیب ناشی از سیگارهای قابل اشتعال، یکی از دلایلی است که بسیاری از مردم به را به سمت سیگارهای الکترونیکی می‌کشاند؛ از آنجا که بهترین سیگارهای الکترونیکی تنها نیکوتین می‌سوزانند، بنابراین عناصر مضر کمتری آزاد می‌کنند.

سیگار سبب سوختن چیزهای دیگری هم می‌شود. بر طبق گزارش منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، واقعیت این است که بین ۸ تا ۱۰ درصد از تمام آتش سوزی‌های خانه در ایالات متحده در دهه گذشته (که تقریبا ۹۰ هزار آتش سوزی در سال بوده است) به واسطه آتش زدن سیگار بوده است.

بنابراین، غیر از اینکه سیگار می‌تواند شما را بکشد، همچنین می‌تواند خانه شما را نیز بسوزاند. در این مواقع تنها ملک مسکونی نیست که آسیب می‌بیند. ۹۰ درصد از آتش سوزی جنگل معمولا توسط انسان آغاز شده است. اگرچه سیگار همیشه مجرم نیست، اما هنوز هم باعث خسارت‌های زیاد به محیط ریست می‌شود.

جنگل‌های فورت کالینز که سراسر بخش‌های کلرادو را در بر می‌گیرد، در سال ۲۰۱۷ بوسیله یک ته سیگار آتش گرفت. در سال ۱۹۹۹، ته سیگاری که از یک کامیون در حال حرکت در جنوب فرانسه به بیرون پرتاب شد سبب به آتش کشیده شدن تونل مون بلان شد و در پی آن ۳۹ نفر کشته شدند.

۸- ترک کنید و سیگار را کنار بگذارید

سوال: آیا می‌دانید که بیشترین زباله موجود در جهان چیست؟ نکته: این کیسه‌ها یا فنجان‌های پلاستیکی، و یا در بطری یا رسیدهای کاغذی نیست. این سیگاری است که بیشترین زباله را دارد.

من مطمئنم که شما با خودتان فکر می‌کنید که “چطور ته سیگار می‌تواند بیشترین میزان زباله را تولید کند در حالی که خیلی کوچک وناچیز هستند؟” برای متقاعد کردن شما درست همان کاری را انجام می‌دهم که لئوناردو دی کاپریو در فیلم Inception انجام داد.

حدود ۱٫۱ میلیارد سیگاری در جهان وجود دارد. این ۱،۱ میلیارد سیگاری در یک سال بیش از ۵٫۸ تریلیون تن سیگار میکشد. تصور کنید اگر به جای سیگار، این میلیاردها نفر، پوست موز یا پوشک استفاده شده خود را دور اندازند. اگر هر ساله ۵٫۸ تریلیون پوشک‌های استفاده شده و پوست موز را در خیابان‌ها، پارک‌ها، سواحل انداخته شود، عمق فاجعه را متوجه خواهید شد.

حال این وضعیت را با ته سیگار در نظر بگیرید. اما این تنها ضرر سیگار نیست، همچنین مشکلات دیگری نیز وجود دارد:

ته سیگار قابل تجزیه نیست، یعنی تقریبا پانزده سال طول می‌کشد تا تجزیه شود.

آشغال سیگار حاوی مواد شیمیایی سمی و خطرناک است که به محیط زیست آسیب وارد می‌کند، به خصوص در آب، جایی که سیگار باعث تولید ماده‌ای به نام “سدیم” می‌شود که نیمی از کل زندگی دریایی که در تماس با آن قرار دارد را از بین می‌برد.

۷- هدر دادن پول

دلایل ترک سیگار

سه دلیل قبل باید برای اکثر افراد با وجدان برای ترک سیگار کافی باشد. اما در حال حاضر، یک دلیل از مصرف سیگار می‌گوییم که فقط برای شما مضر است. آیا پول دوست دارید یا نه؟

اگر دوست دارید پس چرا آن را برای این عادت که برای قلب و ریه‌هایتان ضرر دارد هزینه می‌کنید؟ می‌توانید با استفاده از یک ماشین حساب میزان پولی که از ترک سیگار می‌توانید پس انداز کنید را تخمین بزنید. بسیاری از برنامه‌های ترک سیگار در ایالت‌های آمریکا کارهایی مانند مشاوره تلفنی، دادن راه‌کار یا کمک هزینه خرید داروهای NRT را به صورت رایگان ارائه می‌دهند.

یک مطالعه نشان داده است که در مکان‌هایی که سیگار گرانتر است(مانند نیویورک، کانکتیکات و جزیره رود) هزینه برای سیگار می‌تواند یک میلیارد دلار یا بیشتر شود. حتی در مکان‌هایی مرکزی و جنوبی آمریکا که سیگار ارزان‌تر از سایر کشورها است، میزان هزینه باز هم به میلیون‌ها دلار می‌رسد.

حتی اگر در ایالتی زندگی می‌کنید که کمک هزینه‌ای برای ترک سیگار ارائه نمی‌شود، می‌توانید سعی کنید تا سیگار را با سیگار الکترونیکی ترک کنید. اثرات دراز مدت سیگار الکترونیکی هنوز ناشناخته باقی مانده است، اما کمال مطلوب این است که هیچ نیکوتینی مصرف نکنید.

اما اگر میخواهید به سیگار کشیدن خود ادامه دهید، بهتر است از سیگار الکترونیکی استفاده کنید زیرا هم ارزانتر و مقرون به صرفه تر است و هم خیلی کمتر از سیگار کشیدن ضرر می‌رساند.

۶- کاری که می‌توان به آن افتخار کرد

“فهرست آرزوها” اصطلاحی است که اخیرا وارد فرهنگ شده است. فهرست آرزوها لیستی از همه کارهایی است که می‌خواهید قبل از مرگ آنها را انجام دهید. فهرست آرزوهای یک فرد سیگاری ممکن است، “ترک سیگار” را به عنوان شماره ۱ در خود داشته باشد.

اما اگر فکر می‌کنید که “ترک سیگار” مانند صعود به قله اورست یا سقوط آزاد خیلی شگفت انگیز به نظر نمی‌رسد، خود را سرزنش نکنید. ترک سیگار نیز می‌تواند همانند فتح قله اورست باشد.

فکر می‌کنید در برابر ترک سیگار چه بدست می‌آورید؟ نیکوتین یکی از اعتیاد آورترین ماده‌ها در زمین است. ۸۵٪ از افرادی که سعی می‌کنند دخانیات را سریعا ترک کنند، در سال اول دوباره به دخانیات روی ‌می‌آورند. ترک این حالت واقعا کار کوچکی نیست.

بنابراین، به جای نشان دادن تصاویری از کوه اورست به دوستان خود، به آنها با غرور و افتخار بگویید که “من سیگار را ترک کردم.” تضمین می‌کنم که آنها خیلی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

۵- آیا محیط زیست را ذکر کردیم؟

برای بار چهارم است که درباره اهمیت و گستردگی تاثیرات زیست محیطی سیگار می‌گوییم. با این حال، عجیب است که بگوییم کاشت توتون نیز باعث آسیب محیط زیست می‌شود.

توتون اکثرا در کشورهای در حال توسعه مانند چین، برزیل و هند کشت می‌شود. توتون و تنباکو، مانند همه محصولات، برای کاشت نیاز به زمین دارد. و هنگامی که زمین کافی نیست، درختان و سایر گیاهان از زمین پاک می‌شوند. پاکسازی زمین برای کاشت تنباکو به صورت گسترده در سراسر جهان سبب جنگل زدایی می‌شود.

نه تنها این، بلکه رشد تنباکو همچنین نیاز به استفاده بیش از حد از حشره کش‌ها و سموم دفع آفات نسبت به گیاهان دیگر دارد، زیرا تنباکو نسبت به سایر گیاهان دفاع طبیعی در برابر آفات ندارد. بنابراین حتی رشد تنباکو نیز برای بسیاری از مردم مضر است.

۴- زندگی عاشقانه شما

روشن کردن یک سیگار در زمانی که با عشق زندگیتان در حال صحبت هستید تقریبا تبدیل به یک کلیشه شده است. اما واقعیت این است که سیگار و سیگار کشیدن ممکن است آن رابطه را کوتاه یا حتی طوری پیش رود که تمام برنامه‌های شما را از بین ببرد.

سیگار کشیدن عروق خونی شما را مختل می‌کند. مختل شدن عروق خونی سبب از بین رفتن عامل تحریک کننده مردان برای میل جنسی می‌شود. اگر شما این جمله را خواندید و گفتید خدا را شکر، من مرد نیستم” باید گفت که متاسفانه زنان نیز به همان اندازه تحت تأثیر تأثیرات نامطلوب سیگار کشیدن بر میل جنسی قرار می‌گیرند.

۳- زندگی‌ 

سیگار به طور کامل و عمدتا مخرب است؛ منطقی است که ترک آن به طور چشمگیری باعث بهبود شانس زندگی شما می‌شود. شواهدی برای این حرف در همه جا وجود دارد. فعالیت قلب و ریه‌ها زمانی که شما سیگار می‌کشید کمتر می‌شوند.

در بیست دقیقه اولی که سیگار را ترک کنید، ضربان قلب شما به حالت طبیعی باز می‌گردد. هرچه دیگر سیگار نکشید، فواید بیشتری نصیب‌تان خواهد شد. تنفس شما بهبود می‌یابد حس چشایی و بویایی شما دوباره فعال و پویا خواهند شد.

حتی ترک سیگار در درازمدت اثرات مطلوب‌تری دارد. افراد سیگاری که قبل از سن ۴۰ سالگی سیگار را ترک می‌کنند، ۹۰٪ بیشتر از دیگر افراد از ابتلا به بیماری‌های مرتبط با سیگار کشیدن محفوظ هستند.

۲- سلامت

دلایل ترک سیگار

اسب‌ها موجودات زیبایی هستند، و این غم انگیز است که باید با اسب مرده روبه‌رو شویم. به معنای واقعی کلمه سیگار کشیدن برای شما مضر است و شما را به فردی مرده تبدیل می‌کند.

چند حقیقت آماری:

۴۰۰۰ مواد شیمیایی مختلف (مونوکسید کربن، تار، آرسنیک) در استعمال دخانیات.

۲۵۰ نوع از این مواد شیمیایی سمی هستند.

۵۰ نوع از این مواد سرطان زا هستند.

آیا لازم است که بیشتر درباره آسیب‌های سیگار بگوییم؟ خب ما به گفتن دلایل ادامه می‌دهیم. شماره یک دلایل ترک سیگار :

۱- نجات جان انسان‌ها

این دلیل دلیلی شخصی و خوب برای ترک سیگار است. اگر تمام اثرات منفی سیگار کشیدن و سیگار بر روی محیط زیست، کشاورزان مواد دخانیاتی و سلامت شما، که ما در این فهرست از آنها گفتیم به اندازه کافی قانع کننده نیست، شما فقط باید به یک چیز فکر کنید: نجات زندگی و جان دیگر انسان‌ها.

سیگار کشیدن نزدیک به شش میلیون نفر را در سال می‌کشد. با این حال، تعداد زیادی از افرادی که هر ساله با استشمام بوی سیگار کشته می‌شوند، رقم ناامید کننده‌ ۶۰۰ هزار نفر را دارد. ۶۰۰،۰۰۰! و اینها کسانی هستند که هرگز در زندگی‌ خود سیگار نکشیدند.

شرکت‌های تولید سیگار ممکن است مسئول مرگ شما باشند اما چه کسی مسئول مرگ این افراد است؟ افرادی که حتی سیگار نمی‌کشند؟ شرکت‌های مبارزه با دخانیات معمولا سعی می‌کنند افراد سیگاری را برای آنچه که نسبت به خودشان انجام می دهند، شرمنده سازند. اما شاید آنها همچنین باید نسبت به افرادی که به طور تصادفی از سیگار می‌میرند نیز متمرکز شوند.

اگر از تجربه ترک سیگار خود حس خوبی دارید خوشحال می‌شویم که آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: wonderslist


سایر مقالات:

عادات روزانه به ظاهر بی‌خطر که سلامتی ما را تهدید می‌کند

مسائلی که جوانان امروز با آنها روبرو هستند

چگونه می‌توانیم سیگار را در سال ۲۰۱۹ ترک کنیم؟

۱۱ نکته بقا که می‌تواند شما را بکشد

حقایقی جالب و باورنکردنی درباره کوکائین

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.