بلیچینگ و سفید کردن دندان؛ تفاوت میان این دو چیست؟

دوست دارید تا لبخندی جذاب داشته باشید؟ هنگامی که صحبت از سفید کردن دندان می‌شود، شما دو گزینه دارید؛ سفید کردن دندان در کلینیک های دندانپزشکی و یا انجام مراقبت‌ها در منزل.

در هر دو گزینه سفید کردن دندان از مواد سفید کننده مبتنی بر پراکسید استفاده می‌شود. دستگاه‌های خانگی شامل ۳ تا ۲۰ درصد پراکسید (کاربامید یا پراکسید هیدروژن) هستند. دستگاه‌های مطلبی حاوی ۱۵٪ تا ۴۳٪ پراکسید هستند.

به طور کلی، هر چه برای مدت طولانی‌تر این مواد بر روی دندان شما بمانند، دندان‌هایتان سفیدتر می‌شوند. با این حال، موادی که دارای درصد بالاتری از پراکسید هستند، باید برای مدت کوتاه‌تری بر روی دندان‌ها بمانند. حفظ ژل برای مدت طولانی بر روی دندان موجب کاهش آب دندان و افزایش حساسیت آن می‌شود.
جوانب مثبت و منفی برای هر گزینه وجود دارد، اما قبل از اینکه شما از کیت‌های سفید کننده دندان در خانه استفاده کنید، برای اطمینان بیشتر با دندانپزشک خود مشورت کنید. الزاما همه با نتایج خوب مواجه نخواهند شد. بلیچینگ دندان، تاج‌های دندان یا کامپوزیت روی دندان را سفید نمی‌کند.

سفید کردن دندان چیست؟

این که فکر کنیم بلیچ کردن دندان و سفید کردن آن یکی است کار آسانی است. با این وجود، این دو با هم تفاوت‌های فنی دارند:

 • یک محصول سفید کننده دندان می‌تواند رنگ دندان‌های شما را ترمیم کند و لکه های سطح دندان شما را از بین ببرد، اما بلیچ نمی‌کند.
 • یک محصول بلیچ کننده دندان با استفاده از مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن دندان‌ها را به اندازه طبیعی خود سفید می‌کند.
 • محصولات سفید کننده را می‌توان به عنوان خمیر دندان خاص و یا محصولات بدون نسخه تهیه کرد. این محصولات بیشتر کثیفی و لکه‌های سطحی دندان را از می‌برند، اما به شما درخشندگی دندان‌های بازیگران فیلم‌های سینمایی را نمی‌دهد و سریع انجام سدن بلیچ را نیز ندارد.

بلیچینگ در مطلب یا کلینیک دندانپزشکی

سفید کردن دندان وقتی توسط دندانپزشک شما انجام می‌شود روند سفید شدن دندان‌ها سریع‌تر می‌شوند. بلیچینگ معمولا بسیار قوی‌تر از کیت‌های خانگی عمل می‌کند. همچنین از گرما، نور یا ترکیبی از دو می‌تواند برای سرعت بخشیدن و تشدید فرایند سفید سازی استفاده شود.

نتایج درخشان این کار، دندان را سه تا هشت درجه سفیدتر می کند. انجام این کار معمولا با چند بار مراجعه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای طول می‌کشد.

برخی از دندان‌پزشکان تکنیک‌هایی را می‌دانند که با استفاده از آن در یک مراجعه و در ۲ ساعت کا را انجام می‌دهند. هزینه سفید کردن دندان در مطب و کلینیک متفاوت است و در میان پزشک‌ها متغیر است.

سفید کننده دندان در خانه

انتخاب‌های زیادی برای سفید کردن دندان‌ها در خانه وجود دارد، متداول ترین آنها عبارتند از:

 • نوارها و ژل‌های سفید کننده دندان؛ این محصولات به طور مستقیم بر روی دندان‌ها با یک قلم مو یا یک نوار نازک استفاده می‌شوند و بر اساس میزان پراکسید معمولا برای ۱۰ تا ۱۴ روز یک یا دو بار در روز استفاده می‌شوند. نتیجه چهار یا چند ماه بعد قابل مشاهده است و قیمت این محصولات نیز متغیر است.

 • دستگاه‌های سفید کننده دندان؛ در این گزینه سفید کردن دندان‌ها، به وسیله یک پلاک آماده به اندازه قالب دندان‌ها با ژل سفید کننده بر پایه پراکسید پر می‌شود و برای بیش از چهار هفته به مدت یک تا چند ساعت در روز آن بر روی دندان قرار می‌گیرد. می‌توانید این نوع سفید کننده دندان را بدون نسخه خریداری کنید یا آن را از دندانپزشک درخواست کنید. 
 • خمیر دندان سفید کننده دندان؛ از آنجا که آنها خاصیت سایشی ملایمی دارند، این نوع خمیر دندان کمک می‌کند تا لکه‌ها را از دندان ها پاک کنید. با این حال، خمیر دندان‌های سفید کننده نیز مواد شیمیایی یا مواد صیقل دهنده دارند که به لایه برداری لکه‌ها از روی دندان کمک می‌کند. خمیر دندان‌های سفید کننده دندان نسبتا ارزان هستند و دندان‌ها را در حدود یک درجه روشن‌تر می‌کنند. برخی از خمیر دندان‌های سفید کننده حاوی پراکسیدها هستند، اما به اندازه کافی بر روی دندان‌ها نمی‌مانند تا بتوانند تاثیر سفید کنندگی خود را بر روی دندان بگذارند.

بلیچ کردن دندان: سفید نگه داشتن دندان 

اگر از یک دستگاه سفید کننده دندان در منزل استفاده می‌کنید یا دندان‌های خود را توسط دندانپزشک سفید می‌کنید، می‌توانید از مسواک زدن، نخ دندان زدن و شستشوی روزانه برای حفظ آن کمک بگیرید.

همچنین از مواد غذایی و نوشیدنی غنی از اسید و تانین دوری کنید. این مواد غذای شامل:

 • چای سیاه و قهوه
 • شراب سفید و قرمز
 • نوشیدنی‌های انرژی‌زا
 • نوشابه‌های گازدار
 • توت‌ها و سایر خوراکی‌های رنگ‌دار
 • سس‌ها (سویا، گوجه فرنگی، کاری)

سفید کردن دندان: چرا باید با دندان پزشک خود مشورت کنید

سفید کردن دندان می‌تواند دندان‌ها را موقتا حساس کند، یا برای افرادی که دندان‌های حساس دارند ناراحتی درست کند. هنگامی که به درستی استفاده نشوند، کیت خانگی نیز می‌تواند مانند چسب‌های موقت سفید کننده دندان منجر به سوخته شدن دندان شوند.
سفید کردن دندان‌ها برای افرادی که دندان‌های زرد دارند بهتر است و برای افرادی که دندان قهوه‌ای رنگ دارند کمتر تاثیرگذار است. اگر دندان‌هایتان خاکستری یا بنفش باشند، بلیچ کردن دندان احتمالا برای همه کار نخواهد کرد.
برای اینکه مطمئن شوید که سفید کردن دندان برای بودجه شما مناسب است، قبل از استفاده از یک کیت سفید کننده دندان، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه اینگونه کارهای زیبایی بر روی دندان مطب به مطب متغیر است و بسته به نوع کاری که روی دندان انجام می‌شود متغیر است. هر دکتری بنا به موادی که بر روی دندان استفاده می‌کند هزینه کم‌تر یا بیشتری دریافت می‌کند.

معمولا هزینه بلیچینگ در مطب دندان‌پزشکی از ۷۰۰ هزار تومان شروع می‌شود که این قیمت به عنوان پایه به شمار می‌آید و در مطب‌های مختلف این هزینه فرق می‌کند.

در این روش دندان‌پزشک از دندان‌های شما قالب تهیه می‌کند و از آن قالب شیشه‌ای تهیه می‌کند که برای قرار دادن ژل‌های بلیچینگ است که روی دندان قرار می‌گیرد. این پروسه طی چند مرحله انجام می‌شود و هزینه آن جزء گران‌ترین کارهای دندان به شمار می‌آید و ممکن است حتی به چند میلیون نیز برسد.

منبع webmd citydentists
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.