۷ روش جلوگیری از موخوره یا Trichoptilosis

همه ما حداقل یک بار با این پدیده وحشتناک روبه رو شده ایم، هیولایی که جان موهایمان می افتد و تارهای آن را ریش ریش می کند. اما این هیولای گرسنه مواز کجا می آید؟ و چه بلایی بر سر موهای مان می آورد؟ در این مقاله دلایل علمی این پدیده وروش های جلوگیری ومبارزه با آن بخوانید تا عرصه به این هیولای گرسنه تنگ آید و موهای عزیزتان که سال ها برای بلند کردن شان وقت گذاشتید رها کنند.

به طور کلی موخوره با نام علمی Trichoptilosis در موهای خشک متداول است. موخوره هنگامی اتفاق می افتد که لایه محافظ مو یا یا کوتیکول آسیب می بیند که معمولا به دلیل شسشتوی زیاد، رنگ کردن بیش از حد، شانه کردن ناملایم و استفاده زیاد از مواد شیمیایی است. تمامی این موارد مو را تضعیف کرده و کوتیکول را از بین می برد. که نتیجه آن شکستن مو و موخوره میشود.

متاسفانه ترمیم موی آسیب توسط موخوره ممکن نیست و تنها راه خلاص شدن از آن کوتاه کردن مو است. با این حال نکته‌های زیادی در رابطه با جلوگیری از موخوره وجود دارد که در ادامه این مطلب به آن می پردازیم. همراه وینوک باشید.

7 روش جلوگیری از موخوره

۱-مرتب موهایتان را کوتاه کنید، هر۶ تا ۸ هفته یک بار تا ۲٫۵ سانتی متر از دم مو را کوتاه کنید.

۲-از گیره های موی با کیفیت استفاده کنید، کش موهای دارای قطعه اتصال فلزی بدترین دشمنان مو هستند.در عوض از کش موهایی استفاده کنید که دو طرف شان با چسب یا دوخت به یکدیگر متصل شده اند. 

۳-بهترین راه شستن ریشه ها و آویزان ماندن ساقه هاست، ساقه ها نباید روی سر جمع شوند.هنگامی که موهایتان را آب میکشید، شامپو به سمت پایین ساقه ها می رود که به اندازه کافی آن ها را شستشو میدهد. نرم کننده نیز باید ابتدا به ساقه ها مالیده شود، اجازه دهید مدتی روی مو بماند سپس آبکشی کنید. آب داغ رطوبت را از بین میبرد پس موهایتان را با خنک ترین درجه آبی که تحملش را دارید شستشو کنید.

۴- شستشوی نا صحیح با شامپوهای خشن که حاوی ترکیبات مضر هستند به مو های تان آسیب می رساند. خشک کردن مو با کشیدن حوله روی آن و همچنین استفاده مکرر از سشوار باعث وارد آمدن آسیب جدی به مو می شود. 

۵- سعی کنید تا حد مقدور از مواد شیمیایی اجتناب کنید، موی طبیعی زیباست. اگر حتما باید موهایتان را رنگ کنید به دنبال ملایم ترین رنگ مو بگردید و اگر ممکن است از مواد طبیعی مانند حنا، قهوه و چای استفاده کنید. اما اگر ترجیح شما مواد شیمیایی است حتما به طور مرتب از نرم کننده استفاده کنید. 

۶-پیش از شنا کردن در دریا یا استخر موهای تان را بپوشانید. این کار شامل استفاده از کلاه شنا، روغن های طبیعی( مانند بادام تلخ و نارگیل که باعث پرپشتی مو میشود) یا ماسک مو بدون ابکشی است. آبکشی مو بلافاصله پس از شنا نیز لاعث جذب حداقل میزان مواد شیمیایی می شود. 

۷-بیش از حد شانه نکنید! ۱۰۰بار برس کشیدن مو لازم نیست و ممکن است منجر به موخوره بیشتری شود همین که موهایتان صاف شد..دست از سرش بردارید!

۸- یکی دیگر از راه‌ها که به عنوان درمان عمل می‌کند استفاده از بوتاکس مو است. بوتاکس مو قسمت‌های شکسته مو را پوشش می‌دهد تا موها به شکلی پرپشت و شفاف شوند.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.