درباره سریال ممنوعه با اخبار و حواشی بسیار در شبکه نمایش خانگی

شبکه نمایش خانگی از بزرگ ترین شبکه‌های تولید سریال در حال حاضر است و تا به امروز سریال‌های موفقی داشته است که از مطرح‌ترین آنها شهرزاد است. علاوه بر شهرزاد سریال‌های دیگری نیز در قالب شبکه نمایش خانگی به بازار پخش معرفی و توزیع شد که همه آنها نتوانستند نظر مخاطب را جلب کنند و موفقیت شهرزاد را به دست آورند.

سریال ممنوعه نیز از سریال‌های نمایش خانگی به کارگردانی امیر پورکیان و تهیه‌کنندگی علی‌اکبر نجفی است. ساخت این سریال از سال ۹۶ آغاز شد و پخش آن در سال ۹۷ به پایان رسید. این سریال دارای ۲ فصل بود که هر دوشنبه مخاطبان آن به تماشای آن می‌نشستند.

سریال‌های شبکه‌ نمایش خانگی جایگاه خوبی در میان مردم پیدا کردند و مردم شوق زیادی برای تماشای آنها به صورت هفتگی دارند. از سریال‌هایی که به تازگی پخش آنها در شبکه نمایش خانگی آغاز شده می‌توان به سریال هیولا و سریال رقص روی شیشه اشاره کرد که تبلیغات حول این سریال‌ها به شدت زیاد بوده است و احتمال می‌رود که فروش بسیاری داشته باشند.

سریال ممنوعه را می‌توان به عنوان یکی از پر ستاره‌ترین سریال‌های خانگی همچون گلشیفته و شهرزاد معرفی کرد. بازیگرانی نظیر نیکی کریمی، فاطمه گودرزی، مجید مظفری، پژمان بازغی، آتیلا پسیانی، امیر جعفری  و بسیاری دیگر در این سریال در کنار هم باعث شکل‌گیری این سریال شدند. 

بسیاری بر این باور بودند که حضور تعداد بی‌شماری از بازیگران مطرح و پرطرفدار باعث کشش فراوان مردم به مست این سریال شد و اقبال عمومی آن را به این دلیل می‌دانند. بازیگرانی مثل نیکی کریمی و آتیلا پسیانی که برای اولین بار در شبکه نمایش خانگی حضور داشتند را از عوامل ترغیب مردم خصوصا طرفداران این بازیگران به سمت سریال می‌دانند.

معرفی سریال ممنوعه

سریال ممنوعه نوشته مهرداد کوروش نیا و علی اصغری داستان یاجتماعی دارد و به مشکلات و  دغدغه‌های امروز جوانان تا مسائل آنها در خانواده‌هایشان می پردازد. سریال ممنوعه راوی داستان سه نسل است که به صورت همزمان روایت می‌شود.

داستان سریال حول شخصیتی به نام سامی می‌گردد که ورزش مشت زنی می‌کند. فعالیت او شرکت در مسابقات مشت زنی در رینگ‌های مخفی است و همزمان با شرکت در یک رقابت مشت زنی، از زندگی خود برای مخاطبان می‌گوید و در واقع راوی داستان زندگی خودش است.

از زندگی متاهلی خود تعریف می‌کند و اینکه به خواست پدر پولدارش تن به ازدواجی داده است که اصلا به آن راضی نبوده است و در نهایت پس از دو سال از آن زندگی خارج شده و عضو گروهی به نام ممنوعه می‌شود که دارای یک سری قوانین ممنوعه است.

داستان از زمانی آغاز می شود که سامی عاشق دختری به نام برکه در این گروه می‌شود. در واقع از انجا به بعد سریال دیگر شخصیت اصلی سامی نیست و داستان‌های متفاوتی از شخصیت‌های دیگر داستان مشاهده می‌کنیم و در واقع سریال دچار پراکندگی می‌شود.

بازیگران سریال ممنوعه

سریال ممنوعه تعداد زیادی بازیگر به خود دید که آنها به ترتیب الفبا به شرح زیر می‌باشند:

امیرحسین آرمان، علی استادی، خاطره اسدی، بهاره افشاری، محمد امین، پژمان بازغی، آتیلا پسیانی، امیر جعفری، هادی حجازی فر، الهه حصاری، سوگل خالقی، آناهیتا درگاهی، نیلوفر رجایی فر، لیلا زارع، نیما شعبان نژاد، شهرام قائدی، مصطفی قدیری، نیکی کریمی، فاطمه گودرزی، مجید مظفری، نسرین نکیسا و شیدا یوسفى.

دیگر عوامل سریال ممنوعه

 • دستیار اول کارگردان و برنامه ریز : حامد شریفی نیا
 • صدابردار سریال ممنوعه: محمد شاهوردی
 • طراح صحنه و لباس سریال ممنوعه: آبتین برقی
 • مدیر تولید : فریبا سادات خلیلی
 • امور مالی: مهدی جمشیدی
 • عکاسان: حانیه زاهد و علی سندانی
 • نویسندگان: علی اصغری و مهرداد کوروش نیا
 • مدیر فیلمبرداری:  ابولفضل نباتی
 • طراح گریم: الهام اطیابی
 • مدیر تدارکات : توماج گودرزی
 • فیلمبردار پشت صحنه: محمود جوانشیر

حواشی سریال ممنوعه

داستان این سریال به گونه‌ای بود که ناخودآگاه سریال را به حاشیه برد. نشان دادن علنی کوکائین و رابطه  دخترها و پسرها با هم از نکاتی بود که تا به امروز در هیچ سریالی به اینگونه علنی مشاهده نشده بود. همین موضوع باعث شد که موج گسترده رسانه‌ای برای توقف سریال به‌ راه افتد.

به گفته بسیاری از افرادی که به ممنوعه نقد داشتند،این سریال بسیاری از خطوط قرمز و تابوهای اجتماعی را رد کرد که تا به امروز توسط هیچ سریال یا فیلمی رد نشده بود. همین امر باعث شد که در ابتدای پخش این سریال با خبر توقیف آن مواجه شدیم و به همین خاطر کارگردان مجبور به اعمال تغییراتی در روند سریال شد.

یکی از حاشیه‌های این سریال نشان دادن عمل اسیدپاشی به صورت شوخی بود که بسیاری این کار را ترویج این عمل ناپسند و همچنین خشونت می‌دانستند.

یکی دیگر از حاشیه‌های این سریال شرح عریانی یکی از بازیگران سریال توسط سامی هنگام مصرف مواد مخدر است که اینگونه نمایش‌ها در نوع خودش در هیچ سریالی دیده نشده بود و باعث شد تا افراد بسیاری به ممنوعه اعتراضات فراوانی کنند.

در سریال ممنوعه میزان خشونت بسیار نمایش داده شده است و در صحنه‌های بسیاری تنش‌های گروهی را مشاهده می‌کنیم. یکی از آنها انتقامجویی ناموسی با اسلحه است که در یکی از قسمت‌های سریال توسط قهرمان عاشق‌پیشه سریال صورت می‌پذیرد. در واقع بسیاری از منتقدان این نوع ترویج استفاده از سلاح گرم را مقدمه‌ای برای ترویج استفاده از آن در جامعه می‌دانند.

در کل سریال ممنوعه هم طرفدار بسیار داشت و هم منتقد، اما اینگونه سریال‌ها در وحله اول باید از منظر اجتماعی مورد بررسی قرار بگیرند و بعد مورد نقد و بررسی قرار گیرند. شما از طرفداران این سریال بودید یا منتقدان این سریال؟ با ساخت این چنین سریال‌های اجتماعی موافق هستید یا مخالف؟ نظر خود را درباره این سریال با ما به اشتراک بگذارید.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.