نقش اصلی در سریال “فرندز” از نظر متخصص علم داده چه کسی بود؟

در سال ۲۰۱۹، ۱۵ سال از پخش آخرین قسمت «فرندز» سپری شد. این ظنز موقعیت به یک پدیده فرهنگی واقعی تبدیل شد که حتی دانشمندان به آن علاقه مند بودند. به عنوان مثال با استفاده از سریال فرندز، آنها ویژگی‌های محبوب تلویزیون و کلیشه‌های جنسیتی را مورد مطالعه قرار دادند.

همه دوست‌داران سریال به دنبال دانستن حقایقی جالب درباره فرندز هستند. یک مهندس مکانیک به نام ست یاشو تحقیق خود با بررسی شخصیت‌های سریال‌های طنزِ موقعیت، با اعداد و ارقام نشان داده است.
ما در این مقاله می‌خواهیم این اطلاعات کنجکاوانه را با شما به اشتراک بگذاریم و با یکدیگر، شخصیت اصلی سریال را از دیدگاه علمی مشخص کنیم. همراه وینوک باشید.

یاشو این ایده را هنگام تماشای یکی از قسمت‌های مورد علاقه خود از سریال فرندز به اسم «The One with Tan Ross» گرفت.

عملکرد خنده دار شخصیت‌ها را مشاهده کرد و شروع به فکر کردن کرد که:

“چه کسی در واقع شخصیت اصلی در سریال دوستان است؟ آیا راس بود یا راشل؟ آیا چاندلر شوخ طبع است؟ آیا مونیکا وسواسی بود؟ آیا جویی، مرد مورد علاقه خانم‌ها بود؟ یا خواننده مورد علاقه‌ی همه، فیبی (Lisa Kudrow) شخصیت اصلی بود؟ “
او تصمیم گرفت از علم داده برای پاسخ به این سوالات استفاده کند. یاشو نسخه ۱۰ فصلی از سریال را در نرم افزاری ویژه بارگزاری کرد. 

این نرم افزار فایل‌های بارگزاری شده را به جدولی ساختار یافته و سپس تجزیه و تحلیل اطلاعات اکتشافی تبدیل می‌کند.

راس و ریچل خطوط بالاتری نسبت به بقیه داشتند

تعداد کلمات گفته شده توسط راس و ریچل در سریال:

راس و ریچل (Jennifer Aniston) بیشتر به لطف داستان عاشقانه‌شان که بسیاری از افراد در فصل‌های بعد آن را دنبال می‌کردند، مقام اول را به دست می‌آورند. هر کدام از این کاراکترها حدود ۱۰۰ هزار کلمه در این سریال گفتند. فیبی کسی بود که کمتر سخن را گفته بود، که ۱۵۰۰۰ کلمه از ریچل و راس کمتر حرف زده بود. به طور کلی، گفتگو بین شخصیت‌ها کاملا متعادل بود و هیچ کس در اولویت نبود.

چاندلر بیشترین تعداد نمایش در صحنه‌ها را داشت

تعداد کل حضور در تصویر:

همانطور که می‌بینیم، چندلر (Matthew Perry) با بیش از ۱۴۰۰ نمایش در تصویر، بیشترین تعداد نمایش را داشته است. ریچل و راس، به میزان ۱۳۷۰ و ۱۳۳۰ حضور، بسیار عقب هستند. فیبی طبق معمول حداقل تعداد حضور در تصویر را داشت. لازم به ذکر است که یاشو تنها صحنه‌هایی را تحلیل کرده است که در آن شخصیت‌ها حضور دارند. 

راس بیشترین تعداد حضور در تصاویر فرندز را دارد

تعداد کل حضور در تصویر سریال به ضورت فردی:

برای این پارامتر، یاشو صحنه‌هایی را در نظر گرفت که در آن فقط یک شخص از بین ۶ شخصیت سریال به صورت تک حضور دارد. تفاوت در اینجا بسیار مشخص است و راس در این دسته تقریبا با ۱۵۰ حضور فردی مقام اول را کسب می‌کند. ریچل این بار حتی نزدیک هم نیست و در جایگاه چهارم قرار دارد. جایگاه دوم به جوئی که ۱۳۰ صحنه داشت، تعلق دارد. مونیکا (Courteney Cox) با حدود ۵۰ نمایش به صورت فردی در جایگاه آخر قرار دارد.

نام ریچل بیشتر از بقیه در عناوین قسمت‌ها ذکر شده است

تعداد موارد ذکر شده نام ریچل در نام قسمت‌ها:

باز هم، ریچل و راس (David Schwimmer) رهبران این رده هستند. ریچل با قرار گرفتن نامش به تعداد ۲۷ بار در عنوان قسمت‌ها مقام اول و راس با ۲۴ مرتبه مقام دوم را دارد. مونیکا تنها با ۸ بار آورده شدن در عناوین قسمت‌ها، دوباره در جایگاه آخر قرار دارد.

نتیجه گیری: راس گلر شخصیت اصلی این نمایش است.

اعداد و نمودارها به یاشو کمک کردند تا مشخص کنند شخصیت اصلی سریال فرندز در واقع راس است. او دارای بیشترین تعداد صحنه‌های فردی است و در ۳ رتبه اول تعداد کلمات گفته شده، صحنه‌های دسته جمعی و دیگر دسته‌ها قرار گرفته است.

جفت اصلی سریال

با وجود داستان عاشقانه بین راس و ریچل، اما آنها زوج اصلی سریال نیستند. برنده در واقع چاندلر و جوئی  (Matt LeBlanc) هستند که بیشترین تعداد صحنه‌های دو نفره را نسبت به جفت‌های دیگر داشتند.

نقش مکمل اصلی 

به غیر از ۶ شخصیت اصلی، گانتر باریستا کافه سنترال پرک، بیشترین تعداد حضور در صفحه‌های سریال را داشت.

لوکیشن اصلی سریال دوستان …

لوکیشن اصلی این سریال کمدی، کافه سنترال پرک نبود، بلکه آپارتمان مونیکا بود. ۲۶٪ از تمام صحنه‌های سریال در آپارتمان مونیکا اتفاق افتاده است (تنها ۱۶٪ در کافه سنترال پرک اتفاق افتاده است).
آیا با این نتایج موافق هستید؟ آیا شما راس را به عنوان شخصیت اصلی سریال دوستان انتخاب می‌کنید یا شخص دیگری را دوست دارید؟ یا شما هم مثل ما تنها از دیدن تمام بازیگران سریال از تیتراژ سریال فرندز تا قسمت‌های آخر سریال چه نقش اصلی باشند چه نباشند لذت می‌برید.

منبع brightside
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.