۲۰ مورد از بهترین و بدترین فیلم‌های انیمیشن دیزنی بنا بر نظر منتقدان

فیلم‌های انیمیشن تولید شده توسط دیزنی را نمی‌توان با فیلم‌های انیمیشن شرکت‌های دیگر مقایسه کرد. فیلم‌های انیمیشنی مانند “پیدا کردن نمو” و “داستان اسباب بازی” نسل‌های متعددی از مخاطبان را با جلوه‌های دیداری شگفت انگیز و آهنگ‌های زیبای متن فیلم خود مشغول کرده‌اند. فیلم‌های انیمیشن دیزنی به طور پیوسته موفق به دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین فیلم انیمیشن شده‌اند، و در بازه زمانی ۱۷ سال توانستند ۱۲ جایزه اسکار را کسب کنند.

با این وجود، باور این مسئله که برخی از انیمیشن‌های دیزنی نتوانسته‌اند به این موفقیت برسند دشوار است. فیلم‌هایی مانند “الیور و دوستان” و “ماشین‌ها ۲” امتیاز خوبی را از سوی منتقدان دریافت نکرده‌اند.

در این مقاله، فهرستی از ۲۰ مورد از بهترین و بدترین انیمیشن‌های دیزنی را بر طبق نظر منتقدان به شما ارائه می‌دهیم. همراه وینوک باشید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلمی که در سال ۲۰۱۸ بیشترین جستجوها را در اینترنت داشتند

“سیندرلا ۲: رویاها به حقیقت می‌پیوندند”: امتیازی را کسب کرد ۸۶ امتیاز از امتیاز فیلم اصلی پایین‌تر بود.

نمره فیلم بر اساس نظرات وب سایت Rotten Tomatoes: یازده درصد

سیندرلا ۲ داستان سیندرلا که اکنون تبدیل به شاهزاده شده را در زندگی جدیدش دنبال می‌کند. داستان این فیلم برای ادامه داستان حوادث فیلم اول نوشته شده بود، و امتیاز فیلم اول در وبسایت Rotten Tomatoes، نود و هفت درصد ثبت شده بود.

قسمتی از گفته‌های منتقدان؛ مایکل دکوئینا: اگر فیلم اول سیندرلا ثابت کرد که رؤیا آرزویی از اعماق قلبتان است، پیام اصلی سیندرلا ۲ این است که فیلم ساختن برای پر کردن جیب شرکت دیزنی تبدیل به یک کابوس خواهد شد. 

بیشتر بخوانید: ۱۴ حقیقت درباره انیمیشن شیر شاه

فیلم هواپیماها (۲۰۱۳) اصلا نظر منتقدان را تحت تأثیر قرار نداد

امتیاز کسب شده در وب سایت Rotten Tomatoes: بیست و پنج درصد

اگرچه سری فیلمهای “ماشین‌ها” برای شرکت دیزنی موفقیت‌آمیز بود، منتقدان بر این عقیده بودند که خط داستانی در این فیلم فرعی (فیلمی که از محتوای سری فیلم‌های اصلی الهام گرفته است) به خوبی بیان نشده است. در این فیلم، دین کوک صداپیشه شخصیت اصلی، یعنی یک “هواپیمای کوچک” است که می‌خواهد در مسابقات هواپیمایی شرکت کند.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ نیل کنزلینگر، نیویورک تایمز: بیشتر تلاش داستان فیلم هواپیما تقلید از سری فیلمهای ماشین‌ها است تا ابتکار و نوآوری، و احتمالاً امید شرکت دیزنی بر آن است که این فیلم هم مانند سری فیلم‌های ماشین‌ها موفقیت مالی چند صد میلیون دلاری را در گیشه سینماها کسب کند. 

خرس برادر (۲۰۰۳) از نظر منتقدان کاملاً ناموفق بود

امتیاز ثبت شده در وب سایت Rotten Tomatoes: سی و هفت درصد

این فیلم که دارای آهنگ‌هایی از فیل کالینز است داستان پسری به نام کنای را روایت می‌کند که تبدیل به یک خرس شده است. سپس او تصمیم می‌گیرد که دوباره تبدیل به انسان شود و در راه رسیدن به هدفش دوستان و دشمنانی را پیدا می‌کند.

قسمتی از گفته‌های منتقدان؛ تاد مکارتی، مجله ورایتی: خرس برادر یک فیلم بسیار خسته کننده از شرکت دیزنی است و مخصوصاً این حس را القا می‌کند که داستان آن بسیار تکراری بوده و چیز جدیدی برای گفتن ندارد. 

بنابر نظر برخی از منتقدان “جوجه کوچولو” (۲۰۰۵) اصلاً جالب و چشمگیر نبوده است

امتیاز ثبت شده در سایت Rotten Tomatoes: سی و هفت درصد

جوجه کوچولو اولین فیلم CGI دیزنی بود که توسط کمپانی پیکسار تهیه نشده بود. اما بنابر نظر منتقدان، انیمیشن زیبای فیلم کمک چندانی به جالب نبودن داستان آن نکرده بود.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ کل اسمیتی: صدا پیشگی هنرمندانه در این فیلم که توسط زاک براف، گری مارشال و استیو زان ارائه شده بود نمی‌تواند جلوه‌های شباهت‌های غلط انداز آن با ویدیوهای موسیقی و داستان ناکامل آن را بپوشاند. 

برخی از منتقدان عقیده داشتند که ساخت فیلم “ماشین‌ها ۲” (۲۰۱۱) غیرضروری بود

امتیاز ثبت شده در سایت Rotten Tomatoes: چهل درصد

فیلم ماشین‌ها ۲ که دنباله داستان ماشین‌ها بود امتیاز خوبی را از منتقدان کسب نکرد. داستان این فیلم بر تلاش لایتنینگ مک کویین برای شرکت در مسابقه گرند پریکس جهانی تمرکز می‌کند. همچنین، شخصیت دیگر این فیلم، میتر که دوست مک کویین است در این داستان پر رنگ است و دچار مشکلاتی در این فیلم می‌شود.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ کلاودیا پویگ، روزنامه USA Today: فیلم ماشینها ۲ نشان می‌دهد که نباید در دنباله  هر فیلم موفقی یک فیلم دیگر ساخت. 

برخی از منتقدان فیلم “الیور و دوستان” (۱۹۸۸) را “قابل تحمل” خواندند

امتیاز ثبت شده در سایت Rotten Tomatoes: چهل و چهار درصد

این فیلم موزیکال نسخه‌ای از فیلم الیور تویست است که توسط حیوانات شهر نیویورک روایت می‌شود. بازیگران صداپیشه این فیلم جوئی لارنس، بیلی جوئل، چیک مارین و بت میلر هستند، اما برخی از منتقدان نوع صداپیشگی آنها را خشک و خسته کننده در نظر گرفته بودند.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ جاناتان روزن باوم، روزنامه Chicago Reader: این فیلم با اینکه خسته کننده است اما می‌تواند سودمند باشد، و مرموز و پیچیده کردن اختلاف طبقاتی در این فیلم احتمالاً باعث وحشت دیکنز می‌شد، اما بچه‌ها حتماً می‌توانند این فیلم را تحمل کنند. 

اکثر منتقدان امتیاز خوبی به “یک فیلم‌مسخره” (۱۹۹۵) ندادند

امتیاز ثبت شده در سایت Rotten Tomatoes: چهل و چهار درصد

در یک فیلم مسخره، گوفی و پسر نوجوانش، مکس، به یک جاده‌ای می‌روند. این دو در میان راه اردو می‌زنند و مکس نقشه می‌کشد تا به کنسرتی در لس آنجلس برود. داستان این فیلم بر اساس یکی از سری‌های تلویزیونی شرکت دیزنی، “Goof Troop” بنا شده است، و فیلم ویدیویی دنباله روی آن در سال ۲۰۰۰ رونمایی شد.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ استفن هولدن، روزنامه نیویورک تایمز: یک فیلم مسخره به شیوه ملایم خود توجه مخاطبان را جلب می‌کند، اما داستان آن بسیار بی ربط بوده و از لحاظ عاطفی و شخصیت اصلی فیلم تمرکز نمی‌کند. 

“رابین هود” (۱۹۷۵) در گیشه سینماها موفق بود، اما امتیاز خوبی را دریافت نکرد

امتیاز ثبت شده در سایت Rotten Tomatoes: پنجاه و دو درصد

اولین فیلم بلندی که پس از مرگ والت دیزنی تولید شد رابین هود بود که یک داستان قدیمی را توسط حیوانات روایت می‌کرد. این فیلم پرفروش بود، اما برخی از منتقدان اظهار داشتند که ترکیب رنگی استفاده شده در فیلم بی زرق و برق بوده و جلوه‌های انیمیشن آن تکراری بوده است.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ آلن آر هاوارد، هالیوود ریپورتر: به کارگیری رنگ‌های بی زرق و برق و ساییده شده در این فیلم اشتباه است، و اگر لحن فیلم رابین هود گاهی اوقات خنده دار است، این امر این فیلم را خاطره انگیز نمی‌کند. 

بنابر نظر برخی از منتقدان فیلم “خانه‌ای در مزرعه” (۲۰۰۴) بسیار افتضاح بود

امتیاز کسب شده در وب سایت Rotten Tomatoes: پنجاه و چهار درصد

این فیلم که دارای عناصری از غرب وحشی است داستان سه گاو تو سری خور را روایت می‌کند که سعی می‌کنند از ورشکست شدن مزرعه‌شان جلوگیری کنند. این فیلم پس از فیلم‌های وینی پو و شاهزاده قورباغه آخرین فیلم انیمیشن کلاسیک دیزنی بود و یک فیلم افتضاح محسوب می‌شود.

برخی از گفته‌های منتقدان؛ فلیکس واسکز جونیور، Cinema Grazed: قطعه‌های موسیقی بی خود و نقطه اوج بی هیجان این فیلم به من کمک نکردند تا نقطه مثبتی را در آن پیدا کنم. 

اما فیلم دیگری از دیزنی “شگفت انگیزها” (۲۰۰۴) تقریباً نمره کاملی را از منتقدان دریافت کرده است

امتیاز ثبت شده در وب سایت Rotten Tomatoes: نود و هفت درصد

از سوی دیگر، دیزنی دارای عناوین بسیاری بود که امتیازشان در وب سایت Rotten    Tomatoes۹۷ درصد یا بیشتر بود. فیلم شگفت انگیز ها به دلیل نمایش مبتکرانه‌اش از جنبه ابرقهرمان بودن دل مخاطبان و منتقدان را به دست آورد و حتی در بخش بهترین فیلم انیمیشن در سال ۲۰۰۴ نیز یک اسکار کسب کرد.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ جنیفر فری، واشنگتن‌پست: مثل همیشه، کمپانی پیکسار در جلوه‌های انیمیشنی خود خارق العاده عمل کرده است، اما چیزی که این فیلم خانوادگی را جذاب‌تر می‌کند هوشمندی متن فیلم است که هر بخش آن طوری نوشته شده که کودکان و بزرگسالان را نیز جذب فیلم می‌کند. 

“کوکو” (۲۰۱۷) نظر مثبت مخاطبان و منتقدان را جلب کرد

امتیاز کسب شده در سایت Rotten Tomatoes: نود و هفت درصد

این فیلم که در سال ۲۰۱۷ جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن را کسب کرد، داستان پسر جوانی را روایت می‌کند که برای دیدن شخصیت محبوب موسیقی‌اش، ارنست دولا کروز، وارد دنیای مردگان می‌شود.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ پیتر تراورس، Rolling Stone: فیلم اقتباسی روز مردگان شرکت پیکسار با انیمیشنی که دارای جلوه‌های دیداری زیبا، کمدی و یک داستان عاطفی است، فرهنگ مردم مکزیک را ارج می‌نهد. 

منتقدان فیلم موانا (۲۰۱۶) را به خاطر داستان تازه و مبتکرانه‌اش تحسین کردند

امتیاز ثبت شده در سایت Rotten Tomatoes: نود و هشت درصد

فیلم موانا که نسخه آپدیت شده‌ای از بسیاری از ایده‌های داستان‌های تخیلی قبلی است، داستان یک زن جوان را روایت می‌کند که هدفش نجات مردمش است. این فیلم برای نمایش افسانه‌های منطقه اقیانوس آرام و فرهنگ اقتباسی‌اش، و برای پیام اصلی‌اش در مورد توانمند بودن زنان برای دختران جوان مورد تحسین قرار گرفته است.

بخشی از گقته های منتقدان؛ لیا پیکت، Chicago Reader: داستان قهرمان فیلم قابل پیش بینی است – مائویی حتی به او “برگزیده می‌گوید – اما چیزی که در این فیلم تازه است نبودن یک شخصیت عاشق پیشه برای شخصیت اصلی است؛ در عوض، موآنا یاد می‌گیرد که خودش راه خود را پیدا کند. 

انیمیشن “بالا” (۲۰۰۹) مورد ستایش منتقدان قرار گرفت

امتیاز ثبت شده در سایت Rotten Tomatoes: نود و هشت درصد

فیلم بالا دهمین فیلم ساخته شده توسط شرکت پیکسار و اولین فیلم انیمیشن و سه بعدی است که تا به حال در فستیوال فیلم کن در سال ۲۰۰۹ به نمایش درآمد. این فیلم داستان یک مرد بیوه به نام کارل را روایت می‌کند که برای اولین بار در زندگی‌اش همراه با همسایه‌اش، راسل به سفر می‌رود.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ لو لومینک، نیوویرک پست: یک فیلم هنری بسیار عالی که همچنین، خنده دارترین ترین، گیراترین و هیجان انگیز ترین و جذاب‌ترین فیلمی است که در این سال منتشر شده است. 

انیمیشن پر ستاره “درون و بیرون” (۲۰۱۵) دل بسیاری از منتقدان را به دست آورد

امتیاز ثبت شده در وب سایت Rotten Tomatoes: نود و هشت درصد

با وجود هنرپیشگانی همچون میندی کالینگ، امی پولر، فیلیس اسمیت، بیل هادر و لوییس بلک، این فیلم پرستاره تنها چیزی نیست که باعث متمایز بودنش می‌شود. این فیلم تغییر حالت عاطفی یک دختر جوان به نام رایلی را نشان می‌دهد که خانواده‌اش به یک ایالت دیگر نقل مکان کردند. احساسات شادی، غم، ترس، تنفر و خشم در پایگاه مغز رایلی مستقر شده‌اند و به او کمک می‌کنند تا با این تغییرات در زندگی‌اش کنار بیاید.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ آنتونی لین، نیویورکر: در سطح ابتکار و نوآوری، نمی‌توان فیلمی را نام برد که بهتر از انیمیشن بیرون و درون باشد. مثل بیشتر فیلم‌های پیکسار، شما این حس را دارید که انگار دارید از یک آزمایشگاه پر رنگین کمان بازدید می‌کنید. 

انیمیشن  “زوتوپیا” (۲۰۱۶) علاوه بر تحسین همگانی منتقدان، موفق به کسب یک جایزه اسکار نیز شد

امتیاز کسب شده در سایت Rotten Tomatoes: نود و هشت درصد

گفته شده که انیمیشن زوتوپیا که در سال ۲۰۱۶ توانست جایزه اسکار را کسب کند، به‌گونه‌ای به موضوعات مهم و حساس جامعه پرداخته بود که مخاطبان کم سن و سال بتوانند آنها را درک کنند. این فیلم برای پوشش دادن مسائلی همچون روابط بین نژادهای گوناگون و خشونت پلیس و با استفاده از هوشمندی و آوردن موارد مشابه با دنیای واقعی در فیلم و بدون این که حالت نصیحت کردن را پیدا کند، مورد تمجید و ستایش قرار گرفت.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ اندرو لاپین، NPR: اگر زوتوپیا این شانس را داشته باشد تا در زمره انیمیشن‌هایی با سبک انیمیشن “یخ زده” که برای کودکان یا رده سنی خاص ساخته شده است قرار گیرد، پیام‌های آن در مورد رد کردن تعصب نژادی و پذیرش ماهیت پیچیده چند فرهنگی بودن می‌تواند برای دنیا مفید باشد.

انیمیشن داستان اسباب بازی ۳ هم در گیشه سینماها موفق بود و هم توانست نظر مثبت منتقدان را جلب کند

امتیاز ثبت شده در Rotten Tomatoes: نود و هشت درصد

پس از انتشار این فیلم در سال ۲۰۱۰، داستان اسباب بازی ۳ به فروش یک میلیارد دلاری در گیشه سینماها دست یافت. این فیلم شخصیت‌های قدیمی، باز و وودی را نشان می‌دهد، و اینکه مالک آنها، اندی خودش را برای رفتن به دانشگاه آماده می‌کند. اسباب بازی‌ها با زندگی جدیدشان در یک مرکز مراقبتی کنار می‌آیند و در این حین نیز دوستان و دشمنانی را پیدا می‌کنند.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ پیتر تراورس، Rolling Stone: این فیلم شما را به خنده و گریه می‌اندازد، و جلوه‌های دیداری آن شگفت انگیز است. و شما حتماً نباید کودک باشید تا از این فیلم لذت ببرید …. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های امسال است. 

منتقدان به انیمیشن “پیدا کردن نمو “نمره تقریباً کاملی را دادند

امتیاز کسب شده در سایت Rotten Tomatoes: نود و نه درصد

انیمیشن پیدا کردن نمو پرفروش‌ترین فیلم آمریکا در سال ۲۰۰۳ و یکی از پرفروش‌ترین دی وی دی‌های زمانش بود: داستان این فیلم در مورد یک دلقک ماهی محتاط است که اقیانوس را برای یافتن پسرش، نمو، که توسط غواصان صید شده بود، می‌پیماید.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ پیتر راینر، مجله نیویورک: فیلم پیدا کردن نمو توسط شرکت دیزنی ساخته شده و دارای خالص‌ترین ویژگی‌های یک فیلم دیزنی است. تصویر سازی شگفت انگیز این فیلم همراه با یک داستان هوشمندانه است. 

انیمیشن داستان اسباب بازی (۱۹۹۵) در سایت  Rotten Tomatoes امتیاز ۱۰۰ درصد را کسب کرده است

امتیاز ثبت شده در سایت Rotten Tomatoes: صد درصد

داستان اسباب بازی داستان اسباب بازیهایی را روایت می‌کند که در اتاق بازی مالکشان، اندی، زنده می‌شوند. بنابر عقیده برخی از منتقدان، این فیلم انیمیشنی یکی از بهترین فیلم‌های انیمیشن در طول تاریخ بوده و سه فیلم دنباله دارد. آخرین دنباله این فیلم، “داستان اسباب بازی ۴” در تابستان سال ۲۰۱۹ اکران خواهد شد.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ مایکل رکتشافن، هالیوود ریپورتر: این فیلم که سریعاً تبدیل به یک نماد محبوب و فراموش نشدنی شده، اولین فیلم بلندی بود که کاملاً با استفاده از ویژگی‌های انیمیشن کامپیوتری ساخته شده، و از لحاظ جلوه‌های دیداری و ابتکار عمل جایگاه برتر را به خود اختصاص می‌دهد. 

از نظر بسیاری از منتقدان، فیلم اسباب بازی ۲ (۱۹۹۹) مثال خوبی است که بر طبق آن می‌توان یک فیلم دنباله موفق ساخت.

امتیاز کسب شده در وب سایت Rotten Tomatoes: صد درصد

 این فیلم که از نظر همگان یکی از تنها فیلم‌های دنباله‌ای است که تا به حال از فیلم اصلی خود پیشی جسته است، مخاطبان را با ادامه دادن فیلم اسباب بازی در سال ۱۹۹۵ جذب خود کرد. داستان این فیلم پس از فیلم اول رخ می‌دهد، اما این بار، اندی در یکی از کمپ‌های تابستانه است و اسباب بازی‌ها تنها هستند. وودی توسط یک جمع کننده اسباب بازی دزدیده می‌شود، و اسباب بازی‌ها باید راهی را برای برگرداندن او به خانه پیدا کنند.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ پاول کلینتون، سیان ان: داستان اسباب بازی ۲ مثال خوبی از کمیاب‌ترین پدیده در هالیوود است که در آن، یک فیلم دنباله یک فیلم موفق می‌تواند به همان خوبی، و بلکه بهتر از فیلم اصلی‌اش باشد. 

کارتون “پینوکیو” (۱۹۴۰) نیز از منتقدان امتیاز کامل را کسب کرده است

امتیاز کسب شده در سایت Rotten Tomatoes: صد درصد

فیلم پینوکیو داستان یک چوب تراش را روایت می‌کند که یک عروسک چوبی به نام پینوکیو را به عنوان پسرش می‌سازد. رویای پینوکیو تبدیل شدن به یک آدم واقعی است، اما او اول باید مهربانی و صداقتش را ثابت کند.

بخشی از گفته‌های منتقدان؛ فرانک اس. ناگنت، نیویورک تایمز: این فیلم هنوز هم بهترین فیلم ساخته شده توسط والت دیزنی بوده و از این رو، بهترین کارتون ساخته شده در دنیا است.

از نظر شما بهترین و بدترین انیمیشن‌های دیزنی کدام است؟ نظر خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع: thisisinsider


مقالات بیشتر:

نگاهی به بهترین انیمیشن ۲۰۱۸، کوکو

حقایقی جالب درباره کارتون تام و جری که نمی‌دانستید

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.