اصغر فرهادی کارگردان همه میدانند: حضور جعفر پناهی در کن حق وی است

جدیدترین اثر جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی، به اسم “سه رخ”، آواخر این هفته در جشنواره کن به نمایش در خواهد آمد، و همکار هموطنش هنوز هم امیدوار است که بازداشت خانگی طولانی مدت پناهی و ممنوع الخروج بودن وی به پایان برسد.

این صحبت‌های اصغر فرهادی در پایان کنفرانس مطبوعاتی آخرین فیلمش به اسم همه میدانند، فیلم افتتاحیه جشنواره کن در روز چهارشنبه، و در آخرین قسمت از صحبت‌های خود، در مقابل خبرنگارهای بین المللی و بازیگران برجسته فیلمش پنه لوپه کروز و خاویر باردم گفته شد. پس از پایان کنفرانس مطبوعاتی، فیلمساز “جدایی از نادر سیمین” خواست تا میکروفون را به او بازگردانند تا بتواند نظر خود را درباره وضعیت پناهی عنوان کند.

“فکر کردم شاید ما می‌توانستیم با هم در این نقطه قرار بگیریم”. فرهادی در ادامه خاطر نشان کرد که او تنها فیلمساز ایرانی حاضر در جشنواره سال جاری نیست. جعفر پناهی، هموطن وی، دیگر فیلمساز ایرانی است که به دلیل ممنوع الخروج بودن در سال ۲۰۱۱ به اتهام ساخت فیلم سیاسی در جشنواره حضور ندارد تا از  فیلم خود به نام «سه رخ» حمایت کند.

اصغر فرهادی کارگردان همه میدانند: حضور جعفر پناهی در کن حق وی است

فرهادی گفت: “من دیروز به او صحبت کردم.” “من احترام زیادی برای کار او قائل هستم. همچنان امیدوارم که او بتواند به جشنواره بیاید. هنوز هم زمان هست. آن چیزی که می‌خواهم این است که این پیام را بفرستم و امیدوارم تصمیمی گرفته شود تا او به کن بیاید. سفر برای پناهی اهمیتی ندارد، چیزی که مهم است این است که او می‌تواند عکس العمل تماشاگران را هنگام تماشای فیلم‌اش نظاره‌گر باشد. “

فرهادی افزود: “بودن در اینجا حس و حال بسیار عجیب و غریب دارد که در واقع من هستم، در حالی که پناهی نمی‌تواند اینجا باشد. این چیزی است که من را اذیت می‌کند. بسیار شگفت انگیز است که او در مواجهه با چنین مشکلی همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. “

بسیاری از فیلمسازان دیگر نیز در طول سالها از وضعیت جعفر پناهی سخن گفتند. از جمله می‌توان به کنی لوآچ، برادران داردن، جان جست، والتر سالس، اولیویر آسایاس، تونی گاتلیف و زنده یاد عباس کیارستمی اشاره کرد.

الیور استون، از مدافعان قدیمی جعفر پناهی، اخیرا در حین برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر در ایران، ابراز همدردی خود را با پناهی عنوان کرد. او در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران اظهار داشت که باید اجازه حضور او در جشنواره‌ها داده شود. یک هفته پیش، اتحادیه کارگردانان ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، خواستند که اجازه سفر به جشنواره فیلم فرانسه به پناهی داده شود.

استون همچنین پناهی را برای ساخت فیلم در این وضعیت تحسین کرد. استون گفت: “بزرگترین پیروزی این است که فیلم‌هایی در سطح اول بسازی.”

اصغر فرهادی کارگردان همه میدانند: حضور جعفر پناهی در کن حق وی است

فیلم سه رخ جعفر پناهی قرار است این هفته در کن به نمایش در بیاید. به نظر شما آیا امکان حضور وی در این جشنواره میسر خواهد شد؟

منبع: indiewire


مقالات بیشتر:

درباره فیلم همه میدانند اصغر فرهادی

معرفی فیلم های سینمای هنر و تجربه(قسمت اول)

نگاهی به فیلم سینمایی خفگی

نگاهی به یک فیلم تکراری، آذر!

نقد و بررسی فیلم نگار

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.