نگاهی به فیلم سینمایی خفگی ساخته فریدون جیرانی

فیلم در تیمارستانی آغاز می‌شود که به دلیل شرایط خاص آن ابتدا ذهن را به سمت داستانی در گذشته سوق می‌دهد ولی بلافاصله با عنوان شلوغ بودن مترو این ذهنیت فرو می‌ریزد و فیلمساز به صورتی مستقیم خواسته خود را در ایجاد تناقض و دوگانگی در زمان و مکان، عیان می‌کند.

زن جوان به دلیل اختلالات روانی در بیمارستانی که ریاست آن با یکی از آشنایان خانوادگی مسعود(نوید محمدزاده)است بستری شده؛ فضای خاص آنجا که به صورت اغراق شده به فیلم «شاترآیلند» شباهت دارد و همچنین پیش زمینه ذهنی مخاطب از نوع نقش‌های«نوید محمد زاده» همگی مقدمات تماشای «قرمز» ی دیگر از فیلمساز را آماده می‌کند.

دلیل به‌هم‌ریختگی نسیم به عنصر پنهان داستان تبدیل می‌شود و روایت‌های متفاوت باعث می‌شوند نوعی تردید پیرامون ماجرا شکل گرفته و داستان حالتی معمایی پیدا کند. سرپرست تیمارستان که مشرقی (الناز شاکر دوست) نام دارد در راه کشف این راز وارد زندگی مسعود و نسیم می‌شود و حوادث بعدی فیلم را رقم می‌زند.

فیلم سینمایی خفگی

فضای وهم آلود فیلم خفگی

بازیگران: نوید محمدزاده، الناز شاکردوست، پردیس احمدیه، غلامحسین لطفی، احسان امانی، اسدالله یکتا، ماهایا پطروسیان و پولاد کیمیایی.

فضایی که جیرانی برای روایت داستان خود انتخاب کرده به‌شدت از تجربه‌های قبلی خود متفاوت است. سینمایی «خفگی» به شکل کاملا سیاه‌وسفید فیلم‌برداری شده و  تمامی صحنه های فیلم فاقد رنگ هستند.

سیاه و سفید بودن فیلم و بازی با نور و سایه در این سینمایی باعث شده صحنه‌های مربوط به تیمارستان ظاهری وهم‌انگیز و مرموز پیدا کنند و باعث دلهره به شکلی ممتد در تمام محیط دیده شود.

تیمارستانی که نسیم در آن بستری است در مکانی سردسیر و دور از شهر قرار گرفته و غبار همه پنجره‌ها را پوشانده است. دیوارها رنگ و رو رفته و پوسیده و سالن‌ها خالی از رفت‌وآمد تصویر شده‌اند. گویی غیر از نسیم هیچ بیمار دیگری در این مکان حضور ندارد.

سکوت مطلق حاکم بر محیط تیمارستان تأکید بر تنهایی و دورافتادگی را دوچندان کرده است و صدای آزار دهنده لولاها و به هم خوردن درها در چنین فضایی بیش از هر چیز پررنگ جلوه می‌کند. بنابراین در خفه گی با یک فرم اجرایی بسیار سنگین و قابل توجه روبه‌رو هستیم.

فرمی که اتفاقاً بسیار جذاب و فکر شده پیاده‌سازی شده است و همان‌طور که ذکر شد تقریباً از تمام مؤلفه‌های سینمایی به شکلی هم‌راستا با هدف خود که خلق فضای وحشت است استفاده می‌کند.

فیلم سینمایی خفگی

داستان خفگی

اما داستانی که در این چارچوب اجرایی روایت می‌شود در بخش‌های از فیلم ناهماهنگ و بی‌ربط به نظر می‌رسد. برای مثال چند سکانس در فیلم وجود دارد که زندگی شخصی مشرقی در آن‌ها روایت می‌شود. خرده‌پی‌رنگی که برای مشرقی نوشته شده این است که او یک دختر تنها و در آرزوی یافتن مرد است و به پیشنهاد دوستش به دیدن یک پیرمرد پولدار می‌رود.

پیرمرد مورد نظر در سکانس بعدی نمایش داده می‌شود درحالی‌که شمایل یک بازاری پول‌پرست را دارد و سر بی‌مو و سبیل‌های پرپشتش حالتی کاریکاتور گونه ایجاد کرده‌اند! و این باعث شده که از فضای وهم الود تیمارستان فاصله بگیریم! بازی‌ها در فیلم بسیار سرد و خشک هستند.

احتمالن چنین تصمیمی به شکل عامدانه از سوی فیلم‌ساز مطرح شده اما دو مشکل در نتیجه نهایی دیده می‌شود. به نظر می‌رسد محمد زاده و شاکر دوست که وزنه‌های سنگین‌تر فیلم هستند درک دقیقی از سردی حاکم بر فیلم و نحوه انعکاس آن در بازی خود نداشته‌اند.

تنها چیزی که شاهد آن هستیم بازی نکردن است. در واقع این دو بازیگر از انجام هر حرکتی در چهره و بدن خود خودداری کرده‌اند و به بی احساس ترین شکل ممکن در مقابل دوربین قرار گرفته اند. از طرف دیگر فضای تیره‌وتار فیلم خودبه‌خود حالتی کسالت‌بار ایجاد می‌کند و مکث‌های فراوان فیلم‌ساز بر نماهای ساکن و سکوت‌های بین شخصیت‌ها باعث شده ریتم فیلم بیش از حد کند و کسل کننده شود.

خفه گی و نگار  از جمله فیلم های مهم جنایی این چند ساله سینمای ایران هستند که از نظر فضاسازی هم شباهت‌هایی به یکدیگر دارند که از جمله آن‌ها میتوان به استفاده از فضایی وهم گونه و فانتزی اشاره کرد که در خفه گی به‌واسطه فیلم‌نامه بهتری که دارد، قابل‌فهم‌تر است و مخاطب راحت‌تر قادر به فهم آن است.


مقالات بیشتر:

درباره فیلم همه میدانند اصغر فرهادی

اصغر فرهادی کارگردان همه میدانند: حضور جعفر پناهی در کن حق وی است

صف آرایی ستارگان در استیج تئاتر بینوایان

درباره سریال فرندز بیشتر بدانیم

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.