۶ نظریه درباره محتوای واقعی فیلم “جعبه پرنده”

فیلم ترسناک آخرالزمانی جعبه پرنده “Bird Box” محصولی از نتفلیکس از آن دسته فیلم‌هایی است که صحبت‌های بسیاری درباره آن در فضای اینترنت شده است. این فیلم محبوب، از تولید الگوهای رفتاری لاابالی بودن و بیماری‌های مغزی می‌گوید و نقدی در مورد تصویری از بیماری روانی ایجاد کرده است.

یکی از بزرگترین سوالاتی که ما پس از تماشای فیلم جعبه پرنده از محصولات نتفلیکس با آن مواجه شدیم این بود که فیلم واقعا درباره چیست؟ همراه وینوک باشید تا درباره این موضوع بیشتر بدانیم.

این فیلم می‌تواند در مورد ترس‌های وحشتناک ناشی از پدر و مادر شدن باشد

مالوری با بازی ساندرا بولاک، مادری بسیار نیرومند و قوی برای کودکان است چرا که او حتی در طول فیلم به جای صدا کردن نام فرزندان تصمیم می‌گیرد آنها پسر و دختر خطاب کند.

اگرچه ما در فیلم مشاهده می‌کنیم که او فکر می‌کند بهترین کار را برای محافظت از آنها و حفظ آنها انجام می‌دهد، اما اکثر مردم معمولا نامی برای فرزندان خود انتخاب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم‌های محبوب سال ۲۰۱۸

در نهایت، مالوری این کار را تا زمانی که نهایتا به مدرسه نابینایان ژانت تاکر بروند و دوباره با دکتر لامام با بازی Parminder Nagra برخورد کند، انجام می‌دهد. مالوری این کار را زمانی انجام داد که معتقد بود آنها در معرض خطر نیستند و حس کرد که می‌تواند این گام را در زندگی خود به عنوان مادر این دو کودک جوان بردارد.

آیا نام‌گذاری برای آنها به معنای حفاظت از آنها یا دور نگه داشتن خود از وابستگی بیش از حد است یا اینکه چیزهای وحشتناکی اتفاق می‌افتد؟ ما هرگز نمی‌دانیم.

ایان ساندول در نوشته‌ای که برای Digital Spy نوشته است گفته: ” همانند کتاب Bird Box در فیلم‌اش نیز ربطی به قوی بودن پیدا نمی‌کنید و بیشتر درباره یادگیری ملوری در پذیرش مادر بودن است که همراه با تمام ترس‌هایی است که در یک فضای آخرالزمانی وجود دارد. زیرا اگر فکر می‌کنید پدر و مادر بودن دشوار است، سعی کنید آن را با چشم بسته انجام دهید. “

همچنین دنی دی پلاسیودو، برای Forbes نوشت: “از ابتدا روشن است که این فیلم درباره مبارزه روانشناختی والدین است”.

این فیلم ممکن است اشاره‌ای مدرن به آثار اچ پی لاوکرفت باشد

خود مالرمان گفته است که در حالی که او آثار راوکرفت را خوانده و از آنها تقدیر می‌کند و او را به عنوان یکی از مهم‌ترین نویسندگان قرن بیست و هشتم در ژانر وحشت می‌شناسد و قطعا آثار هیچ نویسنده‌ای همانند آثار او نیست. با این حال، اگر شما با آثار لاوکرافت آشنا باشید، امکان ندارد که این فیلم ببینید و تاثیر آثار لاوکرفت را در آن نیابید.

همانطور که نارایان لیو برای CBR نوشته است:

“هیولا در” Box Bird ” المان‌هایی از آثار لاوکرفت را به صورت متفاوت اما نه به صورت واضح اجرا می‌کند. بازی ساندرا بولاک در فیلم در نقش دیده نشده از وی در موجودات ماوراء طبیعی به گونه‌ای است که هر بیننده‌ای را دیوانه خود می‌کند. این همان تاثیری است که در داستان‌های لاوکرافت توسط “Cthulhu” و “Great Old Ones” ایجاد شده است. ما نمی‌دانیم که موجودات در فیلم چه شکلی دارند، ما فقط طرح‌هایی را که توسط شخصیت گَری به کار می‌بریم می‌بینیم، و این کافی است.

بدترین چیز در مورد هیولای لاوکرفتی ظاهر خوفناک آن نیست، بلکه قدرت غیر قابل تصور آنها است. ‘جعبه پرنده’ آن را در بیشترین حالت نشان می‌دهد. به همین دلیل، بدون توجه به اینکه ممکن است با بزرگ نمایی داستان این موضوع از بین برود، هیولاها به عنوان بخشی به یاد ماندنی فیلم تحسین می‌شوند. “

این فیلم می‌تواند در مورد شیاطین باشد

احتمال دیگر در مورد فیلم شیاطین هستند. بر طبق این نظریه این موجودات بدجنس، باعث ویرانی می‌شوند و اگر بتوانند کاری بکنند تا انسان‌ها به خود یا یکدیگر آسیب برسانند، بهتر خواهد بود.

Redditor lionsatethem نوشت:

“چارلی با اشاره‌ای که در ابتدای فیلم به ما نشان داده است، موجودات به احتمال زیاد دچار طاعون مرتبط با مذهب هستند که بشریت آن را به ارمغان آورده است. برچسب مناسب برای این موجودات فرشتگان طرد شده و یا بیشتر شیاطین است.”

در کتاب مقدس، شیاطین به عنوان موجودات دارای روان ناپاک و ذاتا “نادرست” توصیف می‌شوند که انسان‌ها به سادگی به دام آن‌ها می‌افتند، اگرچه آنها همیشه به چنین موجوداتی به چشم نفرت انگیز نگاه می‌کنند. در این فیلم، این موضوع به شکل دردناکی آشکار است.

کسانی که حتی کوچک‌ترین نگاهی به “این موجودات” می‌کنند، بلافاصله دیوانه می‌شوند و زندگی خود را سریع نابود می‌کنند، همانند آن افرادی که به شکل وحشتناکی زندگی خود را از بین رفته می‌بینند و برای از بین بردن چنین تصویر کابوس‌واری، دست به خودکشی می‌زنند.

همانطور که گری در این فیلم، که قادر به نگاه مستقیم به این موجودات است و از قرار معلوم با دیدن آنها بنده آنها می‌شود، کاملا با مفهوم تسخیر انسان توسط شیاطین به منظور بیشتر از بین بردن انسان مطابقت دارد. در کتاب مقدس درباره شیاطین به وضوح توضیح داده است که نفرت شیطان از انسان‌ها چنان قدرتی به آنها داده است که آنها مجبور نیستند برای نشان دادن نفرت و انتقام انسا‌ن‌ها را شخصا لمس کنند، به همین دلیل به دنبال بهترین گزینه برای فریب انسان‌ها هستند تا به خاصیت ویرانگرانه خود دست پیدا کنند.

این فیلم می‌تواند کنایه‌ای برای نشان دادن روش بدون دقتی است که برخی افراد برای مقابله با مسائل مربوط به سلامت روان دارند

“پرنده جعبه” به طور گسترده‌ای برای کوچک نشان دادن مبارزه سخت و دشوار در برخورد با بیماری‌های روانی مورد نکوهش قرار گرفته است. Psychology Today حتی پیشنهاد کرده است که پیشگفتار یک فیلم مانند “جعبه پرنده” با هشدار درباره سلامت روان می‌تواند مفید باشد.

اما همانطور که دکتر شاینا علی در نوشته خود در Psychology Today در مورد فیلم اشاره کرده است، برخی دیگر از بینندگان متوجه شدند که چگونه ما به عنوان یک جامعه با سلامت روان که در فیلم با هیولای نشان داده است روبرو شویم.

دکتر علی همچنین نوشت: ” پیام‌های پنهان دیگری نیز در” جعبه پرنده ” است، که به عنوان مثال می توان به عدم توانایی برای دیدن مشکل و تمایلات بعدی برای به حداقل رساندن گرایش به مشکلات اشاره کرد.”

به سادگی تظاهر می‌کنیم که مسائل مهم مانند کسانی که در معرض مشکلات سلامت روان قرار دارند و نشانه‌هایی که در معرض بیماری های روحی قرار می‌گیرند، را نمی‌بینیم.

علاوه بر این، در نوشته‌ای که توسط ماشابل منتشر شده است، نویسنده جس جوهو از “جعبه پرنده” برای بد نشان دادن افراد مبتلا به بیماری‌های روانی انتقاد کرده است. او نوشت: “به جای اینکه خودشان را به گونه‌ای بی‌جهت مانند همه افراد عادی به قتل برسانند، افراد مبتلا به بیماری‌های روحی تبدیل به عوامل مخرب شرور شدند که در مأموریت‌های هیولایی برای از بین بردن بشریت غرق شدند.”

این می‌تواند در مورد نژادپرستی باشد

مایکل هریوت در مورد خواندن “جعبه پرنده” نوشته‌ای کنایه‌آمیز نوشته است که در آن به این اشاره کرده است که جعبه پرنده برای مردم سفیدپوستی است که برای نیل به دیدن نژادپرستی تلاش می‌کنند. هرچند هریوت نوشت که این پست “شوخی” بوده است و او اعتقادی به این ندارد که هیولا در فیلم نشانه‌ای از نژادپرستی بوده است. بعضی از مردم آن را خنده‌دار نمی‌دانستند و از اینکه این را به او بگویند ترس نداشتند.

هریوت در پست خود نوشت: “اگر به شخصیت‌های فیلم تنها به نشانه‌ای از نژادپرستی نگاه نکنید، آنوقت حس بدی به شما نمی‌دهد. بنابراین این باعث می‌شود که هرگز به وجود نژادپرستی اذعان نکنید و این مانع از حمله به شما می‌شود.”

این فیلم می‌تواند در مورد رسانه‌های اجتماعی باشد

مت نواک در Paleofuture Gizmodo نظریه فوق العاده کامل داده است که در آن عنوان کرده است “جعبه پرنده” یک تمثیل برای تمام آسیبی است که ما می‌ترسیم که رسانه‌های اجتماعی ممکن است به انسانیت بزند و چگونه ممکن است خود را با آن آسیب‌ها از بین ببریم.

نواک نوشت: “ایده “جعبه پرنده”به عنوان یک رودی جدید به سبک ژانر هیولایی ۱۹۵۰s قدیمی، به جای ترس‌های عمیق در مورد جنگ سرد، سلاح هسته‌ای و کمونیسم ما را دچار ترس جدید از جنگ سرد می‌کند که آن ترس از آن چیزی است که رسانه‌های اجتماعی بر روی مغز انجام می‌دهند. با نگاهی به شخصیت‌های “جعبه پرنده” که خود را از هیولاها محافظت می‌کنند می توان این را دریافت که در واقع انسان خود را از تاثیر رسانه‌های اجتماعی محفوظ می‌دارد. “

اگر این فیلم را دیدید نظریه شما درباره موضوع این فیلم چیست؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: thisisinsider


مقالات بیشتر:

حقایقی درباره سیمپسون‌ها که چیزی از آنها نمی‌دانستید

برترین فیلم‌هایی که براساس کتاب ساخته شده‌­اند

مادر! فیلمی که نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند

نگاهی به فیلم Jackie

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.