همه چیز درباره فیلم سرخپوست با بازی نوید محمد زاده و پریناز ایزدیار

سرخپوست به کارگردانی نیما جاویدی یکی از فیلم‌های جشنواره فیلم فجر است. در این فیلم نوید محمدزاده، حبیب رضایی، پریناز ایزدیار، مانی حقیقی و آتیلا پسیانی بازی می‌کنند. داستان این فلیم در سال ۱۳۴۷ در یک زندان قدیمی در جنوب ایران اتفاق می‌افتد. این زندان باید به دلیل همجواری با فرودگاه تخریب شود و در این حین اتفاقاتی می‌افتد.

کاراکتر اصلی فیلم سرخپوست شخصی است به نام سرگرد نعمت جاهد که رئیس زندان است و باید با تمام کارها و مشکلات انتقال زندان را در زمانی که پیشنهاد ارتقا به ریاست شهربانی را دریافت کرده، به عهده بگیرد.

بازیگر نقش سرگرد جاهید نوید محمدزاده است که بازی خیره کننده‌ای به نمایش گذاشته است. این نقش نوید محمدزاده با نقش های قبلی او که اکثر آنها دارای یک تم ساختاری بود فرق دارد و به همین خاطر محمدزاده با حذف کارهایی که در نقش های قبلی خود انجام می داده است توانسته سرگرد را در قالب شخصیت نظامی سرسخت به خوبی نشان دهد.

دیگر بازیگر اصلی این فیلم پریناز ایزدیار است که بازی او در این فیلم در نقش مددکار داستان قابل قبول است ولی نقش او به اندازه نقش محمدزاده تاثیرگذار نیست و این بخاطر نبود پیچیدگی در کاراکتری است که او در فیلم دارد.

فیلم قبلی نیما جاویدی کارگردان فیلم ملبورن بود که مورد توجه طرفداران فیلم های معمایی قرار گرفت. نقطه اشتراک سرخپوست و فلیم اول او استفاده از فضاهای معمایی برای مخاطب است که در سرخپوست این فضا متعلق به ۴۰ سال قبل و زندان است. جربه دوم او در قامت کارگردانی محسوب می‌شود.

داستان سرخپوست

همانطور که گفتیم بعد از تصمیم جابجایی در زندان، سرگرد وطیفه جابجایی زندانیان را بر عهده دارد. اما در روزهای آخر یکی از زندانی‌ها با نام مستعار سرخپوست ناپدید شده و به دلیل اینکه این زندانی اتهام سنگینی داشته است باعث می‌شود تا سرگرد جاهید دچار دردسر شود و به دنبال این زندانی بگردد. به قول معروف کشمکش بین این دو مانند مثل بگرد تا بگردیم تبدیل می‌شود.

در این بین سرگرد جاهید وارد رابطه عاطفی با مددکار دادستان با بازی پریناز ایزدیار می‌شود که در این قسمت از داستان با بازی خوب نوید محمدزاده از دیدن این نوع رابطه دچار حس تکراری عاشقی نشویم.

نقاط ضعف فیلم:

از اصلی‌ترین نقاط ضعف این فیلم نبود هیجان و معمای غیر قابل حدس در فیلم است که بیننده را در حدس زدن وقایع فیلم به چالش نمی‌کشاند. به همین خاطر اکثر اتفاقات فیلم به راحتی قابل حدس است و غافلگیری در آن وجود ندارد. همچنین پایان‌بندی این فیلم نیز در میان نقاظ ضعف این فیلم قرار می‌گیرد که در واقع نمایی از پایان همیشگی فیلم‌هایی ایرانی است.

شخصیت پردازی برای این فیلم غیر از شخصیت سرگرد همگی دارای یکنواختی و عدم نقطه اوج هستند. این خلأ را به وضوح می توان در شخصیت مددکار با بازی ایزدیار دید.

نقاط قوت فیلم:

  • بازی نوید محمدزاده در نقش سرگرد جاهید یکی از نقاط قوت این فیلم است. نوع بازی و شخصیت پردازی برای این نقش به قدری خوب است که بیننده اصلا با شخصیتی تکراری از یک نظامی مواجه نمی‌شود.
  • کار دکور و طراحی صحنه این فیلم یکی از بهترین اتفاقات این فیلم به شمار می‌آید. نوع طراحی زندان در این فیلم که بیشتر صحنه‌ها در آن اتفاق می‌افتد باعث می‌شود که به راحتی بتوان زندان‌های آن دوران را در ذهن تداعی کرد.
  • بهمنش و گروه فیلمبرداری‌اش در این فیلم به گونه‌ای است که حس ترس و اضطراب را در بیننده القا می‌کند. در واقع می‌توان گفت که تصاویر گرفته شده در این فیلم است که هیجان و ماجراجویی را به وجود می‌آورد.
  • در آخر حضور بازیگران نام آشنا و حرفه‌ای در این فیلم غیر از بازیگران اصلی باعث شده است که بیننده بیشتر به ادامه فیلم ترغیب شود و حتی در جاهایی کندی داستان حس نشود.

سرخپوست دومین اثر نیما جاویدی از آثاری است که در جشنواره فجر به نمایش در آمده است و باید گفت که از نظر نوع داستان و شخصیت پردازی یکی از فیلم‌های بدیع در سینمای ایران است.

اعتراض نوید محمدزاده به وضعیت اکران فیلم سرخ‌پوست

اکران فیلم سرخپوست از ۱۵ خرداد ۹۸ آغاز شده است. نوید محمدزاده به تعداد کم سانس‌های فیلم «سرخ‌پوست» واکنش نشان داد و تاکید کرد که زمان فیلم بهانه است و این اتفاق دلایل دیگری دارد.
نوید محمدزاده:

گفتیم چرا تعداد سانس «متری شیش و نیم کمتره؟ گفتند چون تایم فیلم بالاست. الان که تایم «سرخ‌پوست» ۹۰ دقیقه است چرا تعداد سانسش کمتره؟ تایم بهونست بگین موضوع چیزای دیگر است.

او پیش از این هم به سانس‌های کم فیلم «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی در اکران نوروز معترض بود.

عوامل فیلم

نویسنده و کارگردان: نیما جاویدی

مجری طرح و سرمایه گذار: محمد صادق رنجکشان

مدیر فیلمبرداری: هومن بهمنش

مدیر تولید: مهدی بدرلو

طراح چهره پردازی: ایمان امیدواری

طراح صحنه: محسن نصرالهی

طراح لباس: شیما میرحمیدی

تدوین: عماد خدابخش

صدا: ایرج شهزادی

مدیر جلوه های بصری: جواد مطوری

طراح جلوه های ویژه میدانی: آرش آقابیک

عکاس: محمدبدرلو

مدیر برنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان: علی مردانه

منشی صحنه: فائزه گرکانی

مدیریت رسانه و تبلیغات: آیدا مصباحی

مشاور فضای مجازی: آریان امیرخان

اگر از کسانی بودید که به دیدن فیلم سرخپوست رفتید نظر خود را درباره این فیلم با ما در میان بگذارید.


مقالات بیشتر:

نگاهی مفصل به فیلم مغزهای کوچک زنگ زده ساخته هومن سیدی

داستان فیلم مسخره باز با بازی علی نصیریان و هدیه تهرانی

فیلم کاتیوشا؛ رستگاری در نود منهای یک دقیقه

معرفی فیلم یک کیلو بیست گرم

معرفی فیلم مسخره باز

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
  1. ناشناس

    فیلم عالی بود، همانطور که در متن هم گفتید بازی نوید محمد زاده یک چیز دیگه است. متاسفانه پریناز ایزدیار بازی تکراری نه چندان دلچسبی را به نمایش گذاشته است. توصیه میکنم دیدن این فیلم را از دست ندهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.