درباره فیلم متری شیش و نیم دومین فیلم سعید روستایی

سعید روستایی امسال با فیلم متری شیش و نیم در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده است. به دلیل اینکه برخی نهادها و سازمان‌ها با محتوای فیلم مشکل داشتند، این فیلم درکنار باقی فیلم‌ها و همزمان با آنها در روز اول اکران نشد. موضوع این فیلم درباره اعتیاد است و سعید روستایی کارگردان فیلم و سید جمال ساداتیان تهیه کننده فیلم مدعی شدند که دلیل اکران نشدن فیلم ایراداتی از طرف سازمان‌هایی غیر از ارشاد بوده است.

سعید روستایی امسال با فیلم متری شیش و نیم در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده است. به دلیل اینکه برخی نهادها و سازمان‌ها با محتوای فیلم مشکل داشتند، این فیلم درکنار باقی فیلم‌ها و همزمان با آنها در روز اول اکران نشد. موضوع این فیلم درباره اعتیاد است و سعید روستایی کارگردان فیلم و سید جمال ساداتیان تهیه کننده فیلم مدعی شدند که دلیل اکران نشدن فیلم ایراداتی از طرف سازمان‌هایی غیر از ارشاد بوده است.

هر چند که مسئولین ارشاد این گفته را رد کردند ولی کارگردان فیلم هنوز هم بر حرف خود است و اعتقاد دارد که این ممیزی از نهادی خارج از ارشاد بوده است. در روز اول جشنواره تهیه کننده فیلم سید جمال ساداتیان اعلام کرد که مشکلات مربوط به ممیزی باعث عدم اکران این فیلم در پردیس کوروش شد. اما از روز دوم مشکل حل شد و «متری شیش و نیم» اکرانش آغاز شد.

در جایی از زبان که ممکن است فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» از سید جمال ساداتیان تهیه کننده فیلم شنیده شد که امکان دارد متری شیش و نیم از جشنواره فجر کنار گذاشته شود. ساداتیان در این باره گفت:

برخی نهادها و سازمان‌ها با محتوای فیلم مشکل دارند و مدعی شده‌اند و ما در حال تلاش و رایزنی برای حل مشکل نمایش فیلم هستیم و امیدوار هستم مشکل فیلم حل شود. شاید با حذف چند صحنه مشکل حل شود و شاید هم از رقابت در جشنواره باز بمانیم. اما من امیدوارم بدون ممیزی بتوانیم فیلم را برای علاقه‌مندان پرشماری که در انتظار تماشای فیلم هستند آماده کنیم.

یکی از کارهایی که در این دو کار روستایی به چشم می‌خورد پرداختن به موضوعات اجتماعی است که هم «متری شیش و نیم» و هم ابد و یک روز کار قبلی روستایی بخوبی توانسته از عهده پرداخت به این موضوع بربیاید. 

به گفته سید جمال ساداتیان تهیه کننده فیلم در گفتگو با ایران آنلاین:
پرداخت به معضل اعتیاد در جامعه امروز ما جزئی از موضوعات ملتهب سینمای ایران است و خانواده‌ها از سنین پایین شاهد اعتیاد فرزندان خود به انواع مخدرهای در دسترس هستد. از همین رو به گمان من دیدن فیلمی مثل «متری شیش و نیم» که صفر تا صد خانمانسوزی اعتیاد را به تصویر می‌کشد قطعاً می‌تواند تأثیرگذار واقع شود.

درباره ممیزی‌ها و ممنوعیت‌های این فیلم باید گفت که نیروی انتظامی تنها نهادی است که می‌تواند به این فیلم به دلیل داستان پلیس محورش معترض باشد. به هر حال اینکه چه نهادی جلوی اکران این فیلم را در روز اول جشنواره گرفته و باعث اعمال ممیزی بر این فیلم شده است هنوز بر کسی مشخص نشده است و دبیر جشنواره نیز وجود دخالت نیروی انتظامی را رد کرده است. اما واقعا این فشار از طرف چه نهادی بوده است؟!

درباره فیلم:

سیدجمال ساداتیان تهیه کننده این فیلم در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما گفته است:

سعی کردیم برای آنکه قصه را بهتر روایت کنیم اصل جنس را مقابل دوربین بیاوریم بنابراین به سراغ کارتن خواب ها رفتیم تا از خود آنها به عنوان هنرور استفاده کنیم. شاید مردم در هنگام دیدن این فیلم تصور کنند یک فیلم مستند می‌بینند در صورتی که داستان است و همه چیز ساختگی است و برای فریم به فریم آن زحمت کشیده شده است.

در این فیلم درگیری‌های یک خانواده و مشکلاتی که برایشان به وجود می‌آید را می بینیم. فیلمی که سختی‌های بسیاری داشته و تا الان ۷ ماه است درگیر ساخت آن هستیم و دو ماه دیگر کار ادامه دارد و تلاش می‌کنیم به جشنواره فیلم فجر برسانیم.

این فیلم معادل یک فیلم معمولی هزینه ساخت و ساز داشته و فیلم پرخرجی هم درآمده است اما مطمئن هستم فیلم تأثیرگذاری خواهد شد.

متری شیش و نیم دومین فیلم سعید روستایی است که در آن دوباره با نوید محمدزاده، پیمان معادی و پریناز ایزدیار کار کرده است. در ابد و یک روز، فیلم قبلی روستایی نوید محمدزاده، ایزدیار و معادی بازی می‌کردند. 

ابد و یک روز فیلم اول روستایی به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفت و هم در جشنواره و هم در زمان اکران عمومی توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند. در مورد متری شیش و نیم جدیدترین ساخته‌ی سعید روستایی نیز صحبت‌های بسیاری است و تا به اینجای کار جشنواره استقبال بسیاری داشته و افراد زیادی درباره این فیلم صحبت می‌کنند.
پیمان معادی در صحفه خود در اینستاگرام درباره فیلم متری شیش و نیم اینگونه گفته است:
میگن براى موفق شدن در هر کارى و بخصوص براى خلق یک اثر ماندگار باید صداقت، پشتکار و جسارت داشت. و البته براى فهمیدن اینکه به اینها نیاز دارى باید هوش بالایى داشته باشى. باهوش رو هم باید بود، نمی‌توان شد. سعید روستایى باهوش و تعریف پشتکار و جسارت. از روزهاى ابد و یک روز تا امروز صداقتش به شخص من کمک بزرگى کرد تا ارتباط ذهنى خوبى با هم برقرار کنیم.
بیش از یکسال قبل براى “مترى شیش و نیم” با هم قرار گذاشتیم و از همون روزهاى اول افکار و اهداف جاه طلبانه‌اش رو برام تعریف کرد. اهدافى که بنظر سخت و حتی ناممکن بود. ولى با شناختى که ازش داشتم اطمینان داشتم که با تلاش و سختى زیاد میشود به مقصد رسید. در طول کار متوجه شدیم که سختی‌ها بیش از تصوراتمون بود ولى سعید با گروه درجه یکش جلو و پشت دوربین، رویاهامون رو براى خلق یک اثر درجه یک دیگه واقعیی کردند.
از طرف یک عضو کوچک خانواده بزرگ “مترى شیش و نیم” به تک تک عوامل خسته نباشید میگم و لحظه شماری میکنم برای اینکه کنار مردم فیلم رو با هم روی پرده بزرگ ببینیم. تا کیف کنم از دومین همکارى با سعید روستایى، افتخار کنم به همکاری با تک تک عوامل کوشا و صبور گروه و امیدوار به اینکه شاید قدری از خستگی‌هاى هممون در بره.

داستان فیلم:

سعید روستایی در این فیلم نیز مانند فیلم قبلی‌اش به اعتیاد پرداخته است ولی فرق این فیلم با ابد و یک روز این است که متری شش و نیم محتوایی پلیس دارد تا خانوادگی.
داستان متری شش و نیم داستان جست و جوی پلیس مبارزه با مواد مخدر برای پیدا کردن فروشنده بزرگ شیشه در پایتخت است. سرکرده تیم پلیس برای پیدا کردن فروشنده بزرگ شیشه صمد است و در این داستان فرزند یکی از هم‌تیمی‌های صمد توسط گروه خاکباز، فروشنده بزرگ شیشه دزدیده و به قتل رسیده است. همین کار خاکباز باعث شده است که اعضای پلیس مواد مخدر برای پیدا کردن خاکباز تشنه باشند.
در راه پیدا کردن خاکباز پلیس با افراد زیادی در شهر مواجه می‌شود و از طریق آنها و وعده تخفیف در مجازاتشان به سرنخ‌هایی از این فروشنده بزرگ شیشه دست پیدا می‌کنند. در نهایت پلیس این فروشنده بزرگ را در آشپزخانه‌ بزرگی که مواد را در آن درست می‌کرده است پیدا می‌کنند.

سعید روستایی: پشت دستم را داغ می‌کنم که پلیس از جلوی دوربینم رد نشود

فیلم متری شش و نیم سیمرغ بلورین برترین فیلم از نگاه مردم را را در جشنواره فیلم فجر بدست آورد. سعید روستایی بعد از معرفی متری شش و نیم به عنوان فیلم برتر از نگاه مردم در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر اعلام کرد که دیگر از شخصیت های پلیسی در فیلم‌های خود استفاده نخواهد کرد.

او پس از دریافت جایزه‌اش گفت: ممنون که فیلم ما را دیدید. ما خیلی دنبال شما گشتیم آقای وزیر. می‌خواهم یک قولی به شما بدهم، من پشت دستم را داغ می‌کنم که پلیس از جلوی دوربینم که هیچ، حتی از پشت دوربینم هم رد نشود!

بازیگران:

 • فرهاد اصلانی
 • پیمان معادی
 • نوید محمدزاده 
 • پریناز ایزدیار

دیگر عوامل:

 • فیلمنامه نویس: سعید روستایی
 • مدیرفیلمبرداری: هومن بهمنش
 • صدابردار: ایرج شهزادی
 • چهره پرداز: ایمان امیدواری
 • طراح صحنه: محسن نصراللهی
 • طراح لباس: غزاله معتمد
 • تدوین: بهرام دهقانی
 • صداگذاری: امیرحسین قاسمی
 • جلوه‌های ویژه بصری: جواد مطوری
 • برنامه‌ریز: افشین رضایی

اگر این فیلم را دید نظرتان را درباره این فیلم با ما در میان بگذارید.


مقالات بیشتر:

نگاهی مفصل به فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

برترین فیلم‌هایی که براساس کتاب ساخته شده‌­اند

نگاهی به کاتیوشا؛ رستگاری در نود منهای یک دقیقه

معرفی فیلم های سینمای هنر و تجربه

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.