معرفی فیلم مسخره باز با بازی علی نصیریان و هدیه تهرانی

فیلم مسخره باز همایون غنی زاده نخستین تجربه او در جایگاه کارگردان فیلم در جشنواره فیلم فجر است. او سه سال پیش با بازی در فیلم اژدها وارد می‌شود مانی حقیقی پا به جشنواره فجر گذاشت و همچنین برای این نقش در جشن انجمن منتقدان نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

سابقه‌ی همایون غنی زاده در کارگردانی به تئاتر برمی‌گردد و فیلم مسخره باز در واقع اولین تجربه او در ساخت فیلم بلند است. همایون غنی زاده تئاترهای کالیگولا، ملکه زیبایی لی نین، در انتظار گودو و می سی سی پی نشسته می‌میرد را کارگردانی کرده است. 

نمایش می‌ سی ‌سی ‌پی نشسته می‌میرد او در سال ۱۳۹۵ به فروش دو میلیارد تومان ظرف ۵٠ اجرا در تالار وحدت دست پیدا کرد که در این بازه زمانی کماکان رکورددار فروش در تئاتر ایران محسوب می‌شود. 

فیلم مسخره باز مخاطبان بسیاری را به سمت خود جذب کرده است که این گیرایی بیشتر به سبب داستان جالب و عجیب ان است. داستان فیلم در میان افرادی است که دیوانه و مجنون هستند. در  خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: 

دانش شیفته سینما و عاشق هما هنرپیشه محبوب شهر است. کاظم خان شیفته کازابلانکا و جواز کسبش است. شاپور شیفته تن ماهی و مصفای ممنوع التصویر است. شهر پر از گدا شده و منتظر زلزله قریب الوقوعی است. هر چند وقت یکبار هم جنازه زنی با سر تراشیده کنار ساحل پیدا می‌شود. به قول بازپرس کیانی: اوضاع خیته!

در این فیلم علی نصیریان، هدیه تهرانی، ‌فرهاد اصلانی، ‌صابر ابر، بابک حمیدیان، محسن حسینی، مهدی کوشکی، خسرو بامداد، ایرج ذبیحی ایفای نقش می‌کنند که در مورد علی نصیریان باید گفت که مسخره باز اولین فیلمی او بعد از نقش بزرگ آقا در سریال شهرزاد است. دیگر بازیگر عالی این فیلم هدیه تهرانی است که وی امسال با دو فیلم در جشنواره حضور دارد.

فیلم مسخره باز

قبل از آغاز جشنواره سروصدای بسیاری درباره این فیلم به پا شد که باعث شده است تا تماشاگر به شدت علاقمند به دیدن آن بر روی پرده سینماها باشند. همچنین باید گفت که ویترینی از بهترین بازیگران حال حاضر سینما و تئاتر در این فیلم از جمله هدیه تهرانی، علی نصیریان، صابر ابر، رضا کیانیان و بابک حمیدیان جذابیت این فیلم را دو چندان کرده است.

در بسیاری از گفته‌ها درباره این فیلم از بازی علی نصیریان و هدیه تهرانی بسیار صحبت شده است که حتی به قدری بازی این دو بازیگر در فیلم مسخره باز خیره کننده و خوب بوده است که آنها را شانس دریافت جایزه از جشنواره فیلم فجر می‌دانند. از دیگر نقاط قوت این فیلم می‌توان به طراحی صحنه عالی آن اشاره کرد که توسط سهیل دانش صورت گرفته است.

همایون غنی زاده نیز شانس دریافت اولین سیمرغ خودش را به عنوان کارگردان دارد اما در این راه کارگردانان سرشناس دیگری با او در رقابت هستند. 

داستان فیلم: 

داستان فیلم حول شخصیتی عاشق سینما می‌چرخد که در یک سلمانی شاگرد مغازه است و زمان خود را پس از پایان کار به تمرین بازیگری می‌گذارد. فکر زیاد به سینما و عشق به بازیگری سینما باعث شده است که این جوان در ذهن و فکر خود، زندگی خود و فیلم‌های سینمایی را در یک قاب ببیند. تمام این فکر و خیال‌ها باعث شده است که اتفاقاتی بیفتند که داستان اصلی فیلم را رقم می‌زنند.

درباره مسخره باز

همایون غنی زاده سبک خاصی در ساخت تئاتر و فیلم دارد و می‌توان سبک او را در نمایش  می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد و اولین فیلم سینمایی او یعنی مسخره باز مشاده کرد. با دیدن فیلم مسخره باز می‌توان به جزئیاتی در روش کاری همایون غنی زاده پی برد که اگر از قبل تئاترهای او را مشاهده نکرده باشیدو به تماشای فیلم مسخره باز بروید ممکن است کمی براتون تماشای فیلم گنگ و بی‌مفهوم بیاید‌.

همانطور که در داستان فیلم گفتیم دانش پسر جوانی است که در آرایشگاه کار می‌کند و علاقه بسیاری به بازیگری دارد. دانش علاوه بر بازیگری علاقه بسیاری به بازیگر زن به نام هما دارد که عکس‌های او را در کمد آرایشگاه چسبانده است و در واقع رویای بازی در مقابل این بازیگر زن را نیز دارد و همین موضوع باعث علاقه بیش از حد او به بازیگری نیز شده است. در کنار او پسر دیگری در آرایشگاه مشغول به کار است که کمی حال وهوای متفاوتی با دانش دارد و بیشتر به دنبال حرف‌های سیاسی و انتقادی است.

نوع طراحی صحنه و شکل فیلم درست مانند طراحی صحنه برای یک تئاتر است و می‌توان گفت که این فیلم می‌توانست به شکل یک تئاتر محبوبیت بیشتری کسب می‌کرد و نمایش آن در پرده سینما کمی برای بیینده‌ای که با این نوع طراحی و ساخت آشنایی ندارد کمی بدون مفهوم بیاید.

فرمی جدید در ساخت فیلم

فیلم مسخره باز ۵ بازیگر اصلی دارد که هر کدام دارای دنیای متعلق به خودشان هستند. کاظم خان صاحب آرایشگاه که به علن کهولت سن و لرزش دست دیگر نمی‌تواند برخی کارها را در آرایشگاه انجام دهد و آنها را به شاپور و دانش سپرده است، اما با همان دستان لرزان اصرار به اصلاح صورت مراجعین و بعضا زدن سبیل به اشتباه دارد.

شاپور یکی از شاگردهای آرایشگاه است که سابقه‌دار به شمار می‌آید و در بیشتر صحنه‌های فیلم درباره سیاست و اجتماع صحبت می‌کند. دانش نیز یک شیفته بازیگری است که در تمام صحنه‌های فیلم به راحتی می‌توان علاقه و دانش او به بازیگری را مشاهده کرد. بازپرس با بازی رضا کیانیان با اینکه با داستان اصلی فیلم خیلی ارتباطی ندارد اما در نهایت داستان او با کاظم خان به گونه‌ای با پایان فلیم گره می‌خورد.

استفاده از تکرار و نوع راه رفتن خاص بازیگران که آن را در می سی سی پی نیز مشاهده کردیم این فیلم را از دیگر فیلم‌ها متمایز می‌کند و فرمی جدید به ساخت فیلم در سینما می‌دهد. در فیلم بارها و بارها با تصویر بسته خواب کاظم خان مواجه می‌شویم، بارها می‌بینیم که شاپور شروع به صحبت درباره مسائل سیاسی می‌کند و همچنین بارها مشاهده کردیم که کاظم خان به کرات سبیل‌های مشتریان خود را به دلیل لرزش دست می‌زند.

پایان بندی این فیلم نیز فرمی متفاوت در سینما تا به امروز داشته است. اکر نمایش می سی سی پی را دیده باشید آن ماشینی که در آخر وارد آرایشگاه می‌شود را حتما به خاظر می‌آورید. همایون غنی زاده از بسیاری از المان‌های خود در ساخت تئاتر در ساخت مسخره باز استفاده کرده است و به همین این فیلم بیشتر حال و هوای نمایشی دارد تا سینمایی.

مسخره باز فیلم جالبی است. این فیلم دارای فرمی متفاوت و همچنین کارکترهای جالبی است که شکلی جدید از فیلم را رقم می‌زنند. نوع ساخت این فیلم شاید مانند دیگر فیلم‌های سینما نباشد اما پرداخت متفاوت آن به یک موضوع می‌تواند برای هر بیننده‌ای در سینما جالب باشد و باعث شود از دیدن این فیلم خسته نشوند.

عوامل فیلم مسخره باز:

فیلم مسخره باز

نویسنده و کارگردان: همایون غنی زاده

مشاور کارگردان: بهمن فرمان آرا

تهیه کننده: علی مصفا

جانشین تهیه کننده و مجری طرح: ماهان حیدری

سرمایه گذار: مهدی کرمی

مدیر برنامه ریزی و دستیار اول کارگردان: مانفرد اسماعیلی

مدیر فیلمبرداری: علی قاضی

صدابردار: محمود کاشانی

طراح گریم: ایمان امیدواری

طراح صحنه: سهیل دانش

طراح لباس: الهام معین

مدیر تدارکات: جواد راهزانی

منشی صحنه: نفیسه ذاکری

عکاس: مسعود اشتری

تدوین: هایده صفی یاری

موسیقی: محمدرضا غنی زاده

جلوه های ویژه رایانه ای: جواد مطوری

مشاور رسانه: مریم نراقی

دستیاران کارگردان: نازنین گودرزی، سمیه میرشمسی، رسول حسینی

جلوه های ویژه میدانی: آرش آقا بیگ

استوری برد: قاسم فرحانی، محمد یوسفی

فیلم پشت صحنه: آوازه شاهنواز

دکور: حسین طیبی

دستیار اول فیلمبردار: سالار اردستانی

مجری نور: پویا اقبالی

دستیاران فیلمبردار: سجاد کریمی، ستار گودرزی، پیمان وعدتی، علیرضا ایزدی، علیرضا طالبی

دستیاران تولید: سعید مسرور، امین سیدی، سهیل مسرور، محمد ایزدی

دستیاران صحنه: حمید عامری، جواد فاضلی، حامد ظریفی

تامین تجهیزات فیلمبرداری: حمید لدنی

تامین آکساسوار صحنه: امیر و علی شمس یوسفی

دستیاران لباس: صبا معراجی، امیر احمدزاده

تخریب و بازسازی :رضا سلیمانی

همیار تدارکات: مهرداد شاهمیرزایی، راشد صحرائی

حمل و نقل: سید علی اکبر مظلوم، احمد میقانی، احمد قنبری، مهدی طوسی

مقالات بیشتر:

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.