برترین فیلم‌های ترسناک و دلهره‌آور تاریخ تا به امروز در دنیا

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که بهترین فیلم‌های ترسناک در دنیا کدامند؟ اگر جوابتان مثبت است، باید بگویم که به جای درستی آمده‌اید.

البته هرکسی به نحوی یک کارشناس است و در این باره عقیده‌های خاص خود را دارد. اما بازهم به مرور زمان فیلم‌های ترسناکی بوده‌اند که همواره مورد پسند عموم قرار می‌گرفتند.

در این مقاله به بررسی برترین ترسناک ترین فیلم دنیا تا به امروز خواهیم پرداخت. همراه وینوک باشید.

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ، آنهایی بودند که فیلمنامه‌ای هوشمندانه داشتند، در سبک فیلم‌سازی دیدگاهی جدید به وجود آوردند و صد البته همیشه دنبال راه‌های زیرکانه‌ای برای ایجاد هیجان، رعب و وحشت در بیننده بودند.

اکنون وقت آن رسیده است که پاپ کورن خود را به دست گرفته و با ۲۵ فیلم ترسناک برتر در طول تاریخ آشنا شوید.

۲۵- کلبه‌ای در جنگل

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

در نگاه اول، فیلم ”کلبه‌ای در جنگل” ممکن است یکی از فیلم‌های تکراری و غیرمبتکرانه فرض شود، اما حقیقت کاملا عکس این است.

درو گادرد و جاست ودن با استفاده از تکنیک داستان سازی ماورایی (فراداستان سازی) و همزمان به کارگیری کاراکترهایی جذاب و ایجاد صحنه‌هایی وحشتناک، به خوبی توانسته‌اند که صحنه‌های ترسناک کلیشه‌ای را زیر سوال ببرند.

۲۴- بگذار وارد شوم

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

فیلم ”بگذار وارد شوم” به نویسندگی و کارگردانی مت ریوز، حکایت زندگی پسری را بیان می‌کند که با دختری خون آشام دوست می‌شود.

این فیلم به صورت ماهرانه‌ای گذر زمان و عمیق شدن دوستی آن پسر و دختر را که با اتفاقات و تنش‌های رعب آور همراه است، به نمایش می‌گذارد؛ و از آنجا که موضوع خون آشام‌ها مطرح است، صحنه‌های خونین و خشونت آمیز زیادی در آن دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۲۵ فیلمی که در دوران کودکی ما را ترساند

۲۳- آن (IT)

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

با وجود اینکه معلوم نیست ”ایت” تا چه اندازه در گذر زمان به یاد خواهند ماند، اما می‌توان گفت که این فیلم به خوبی توانسته قسمتی از رمان محبوب استیون کینگ را به پرده‌ی نمایش درآورد و جزء برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ باشد.

در این فیلم ”پنی وایز” دلقک، به نحو تاثیر گذاری به یک عامل ایجاد رعب و وحشت تبدیل شده است. پس تماشای این فیلم را از دست ندهید.

۲۲- احضار

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

فیلم ”احضار” با ایجا تنش و وحشت و تاخیر در نشان دادن حقایق داستان، بیننده را تا مدتی دچار درگیری ذهنی می‌کند. این فیلم، ماجرای ترسناک یک خانه‌ی تسخیر شده را به گونه‌ای بیان می‌کند که گویا تمام لحظات آن با زیرکی و دقت تمام طراحی شده‌اند.

۲۱- فعالیت‌های ماورای طبیعی

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

درست است که این سبک از فیلم‌های ترسناک به مرور زمان قدیمی شده‌اند، اما اولین سری ”فعالیت‌های ماورایی” که به طرز شگفت انگیزی تاثیرگذار واقع شد، روایتگر ماجرای یک روح بود که زوجی را زیرنظر دارد.

اورن پلی، کارگردان این فیلم با استفاده از روش ”تصاویر ظبط شده” در ساخت آن، بجای تکیه جلوه‌های ویژه و ترسناک بیشتر سعی داشت که بیننده را به تخیل وادارد.

۲۰- طالع نحس

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

فیلم ”طالع نحس” که در سال ۱۹۷۶ ساخته شد، داستان پسربچه‌ای را بیان می‌کند که توسط شیطان انتخاب شده تا دشمن مسیح باشد و والدین او نیز در برابر مشکل پیش آمده دچار درماندگی و ناتوانی می‌گردند.

ریچارد دانر، کارگردان فیلم ”طالع نحس” با ایجاد فضایی تنش‌زا و وحشت‌آور بجای استفاده از ترس‌های لحظه‌ای سعی دارد به سبک خود بیننده را بترساند. شاید اگر بدانید در طول فیلمبرداری چه اتفاقات عجیبی برای بازیگران رخ داده، بیش از پیش دچار ترس و وحشت شوید.

۱۹- کلبه‌ی وحشت (شیطان مرده)

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

فیلم ”کلبه‌ی وحشت” به نویسندگی و کارگردانی سام رایمی، در واقع روایتگر ماجرای چند نوجوان است که به کلبه‌ای تسخیر شده توسط اشباح می‌روند. آنها شبح خفته در کلبه را بیدار کرده مجبور می‌شوند که برای نجات جان خود با او مقابله کنند.

شاید بعضی از افراد صحنه‌های وحشتناک این فیلم را فراواقعی و خسته کننده بدانند، اما نمی‌توان انکار کرد که ”کلبه‌ی وحشت” یکی از جاویدان‌ترین فیلم‌های ترسناک کلاسیک و جزء برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ می‌باشد.

۱۸- بدبختی

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

فیلم ”بدبختی” ، ساخته شده براساس رمان استیون کینگ با همین نام، درخشش کتی بیتس را با بازی فوق العاده‌اش به نمایش می‌گذارد.

هنگامی که یک نویسنده از تصادف رانندگی جان سالم به در می‌برد، متوجه می‌شود که نجات دهنده‌اش یکی از طرفداران سرسخت اوست. اما این طرفدار از آخرین اثر نویسنده‌ی محبوبش راضی نبوده و از او می‌خواهد که آن را تغییر دهد.

هنگامی که نویسنده به در این درخواست جواب رد می‌دهد، طرفدارش نیز او را در خانه‌ی خود زندانی کرده و به آزار و اذیت کردن وی می‌پردازد.

۱۷- سکوت بره‌ها

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

با وجود اینکه ”سکوت بره‌ها” به ژانر پلیسی و مهیج نزدیک‌تر است تا ترسناک، اما باز هم نمی‌توان به فیلمسازی ماهرانه‌ی آن اشاره نکرد.

فیلمنامه‌ی زیبا، عملکرد خوب بازیگران این فیلم، داستان هانیبال لکتر ترسناک، آدمخوار و قاتل سریالی، همه و همه باعث می‌شود که این فیلم به یک اثر ترسناک هم برای افراد ترسو و هم برای بینندگان حرفه‌ای در این زمینه تبدیل گردد.

۱۶- کله پاک کن

هیچ اثری نمی‌تواند با فیلم دیوید لینچ که حتی نامش هم حسی وحشتناک و غیرواقعی به انسان می‌دهد، برابری کند. در این فیلم، هنری اسپنسر، شخصیت اصلی داستان سعی دارد که از کابوس‌های همیشگی خود، نامزد غرغرویش و بچه جنی که مدام درحال جیغ کشیدن است رهایی یابد.

۱۵- ارواح خبیثه

“ارواح خبیثه” ، ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ، فیلمی ترسناک به سبک کلاسیک است که در سال اکران خود هم از نظر فروش و هم در برابر انتقادهای مختلف به موفقیت‌های زیادی دست یافت و به یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های دهه‌ی ۱۹۸۰ تبدیل شد.

می‌توان گفت که قسمت‌های زیادی از محتوای فیلم ”ارواح خبیثه” در ساخت فیلم‌های ترسناکی که امروز آنها را تماشا می‌کنیم، تاثیرگذار بوده است.

۱۴- هالووین

وقتی مایکل مایرز در سن ۶ سالگی خواهر خود را به قتل می‌رساند، به یک تیمارستان منتقل شده و ۱۵ سال در آنجا بستری می‌شود.

پس از مدت‌ها، در شب هالویین، او از آنجا فرار کرده و تصمیم به قتل افراد بیشتری می‌گیرد. فیلم ”هالووین” به کارگردانی جان کارپنتر، فیلمی ترسناک به سبک کلاسیک می‌باشد که به شکل‌گیری فیلم‌های ترسناک مدرن کمک کرده است. این اثر همچنین شخصیت مایکل مایرز را به عنوان مردی ترسناک در اذهان عمومی حک کرد.

۱۳- بابادوک

فیلم ”بابادوک” نه تنها صحنه‌های تکراری در فیلم‌های ترسناک را مورد انتقاد قرار داده، بلکه از این حدود فراتر رفته و داستانی چالش برانگیز به همراه مفاهیمی نهفته را روایت می‌کند که بیننده را پس از پایان فیلم به فکر وا می‌دارد. طرفدارانی که از فیلم‌های حاوی مضمون تکراری خسته شده‌اند حتما خواهان تماشای ”بابادوک” خواهند بود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تئاتر بینوایان و حواشی آن

۱۲- موجود

فیلم ”موجود” اثر جان کارپنتر، اثر بازسازی شده‌ی ”موجود” در سال ۱۹۵۰ می‌باشد. ترس و وحشت حاکم بر فیلم از حد معمول خود بیشتر بوده و جلوه‌های ویژه‌ی استفاده شده، جو تنش زای این اثر را دوچندان می‌کند. این فیلم حاوی محتوایی جالب می‌باشد که از آغاز تا پایان ادامه دارد.

۱۱- طلوع مردگان

به جرات می‌توان گفت که هر دو اثر اصلی و بازسازی شده‌ی ”طلوع مردگان” ، فیلم‌هایی فوق العاده هستند. با این حال، ما به اثر اصلی خواهیم پرداخت. طلوع مردگان اولین بار در سال ۱۹۷۹ به پرده‌ی نمایش گذاشته شد؛ این فیلم نقش هدایت کننده و الهام بخش برای فیلم‌هایی که امروزه درمورد زامبی‌ها ساخته می‌شوند را دارد.

البته این اثر تنها نمایانگر هیولاهای وحشی و بی مغز نبوده و در خصوص پدیده‌ی مادی گرایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

۱۰- اتاق سبز

“اتاق سبز” ماجرای ترسناک افراطی‌ای درباره‌ی یک گروه موسیقی راک است که پس از اجرا در برابر نئونازی‌ها، با آنها درگیر می‌شوند.

پاتریک استوارت با ایفای نقش رهبر نئونازی‌ها، به خوبی در این فیلم درخشیده است. ”اتاق سبز” شما را وادار می‌کند که خود را جای کاراکترهای مختلف بگذارید و با آنها ارتباط برقرار کنید تا بدین صورت تماشای فیلم برایتان به تجربه‌ای منحصر به فرد تبدیل شود.

۹- کری

اثر ”کری” از استیون کینگ، یکی از جلوه‌های رعب‌آور فیلم‌های ترسناک نسل نوجوان را به نمایش می‌گذارد که با خشونت فراوان و صحنه‌های فراطبیعی همراه است.

۸- کابوس در خیابان الم

آنچه که فیلم ”کابوس در خیابان الم” را وحشتناک و پرهیجان می‌کند، شخصیت خبیث فردی کروگر می‌باشد. او مانند سایر هیولاها، در طول روز و به هنگام بیداری به سراغ انسان نمی‌آید؛ بلکه وارد رویاهای فرد شده و با پنجه‌ی ترسناک خود سعی می‌کند که در حین خواب او را به قتل برساند.

۷- بیگانه

”بیگانه” ، با صورت خشن، ظاهر عجیب و زنومورف‌هایی که اسید ترشح می‌کنند، قطعا شما را به وحشت و فریاد وادار خواهد کرد. این فیلم تا به امروز جزو آثار منحصر به فرد ژانر ترسناک به شمار می‌رود.

در طول تماشای آن، شما به طور مداوم کنجکاو خواهید بود که بدانید چه کسی قربانی بعدی است و چه کسی در نهایت نجات می‌یابد. علاوه بر این، ”بیگانه” حاوی صحنه‌های ویژه ایست که تا به امروز، تماشاگران را دچار کابوس و تخیلات می‌کند.

۶- روانی

فیلم ”روانی” به تنهایی نقش بزرگی در پایه گذاری فیلم‌های ترسناک مدرن داشته است.آلفرد هیچکاک، کارگردان این اثر، با ایجاد محیطی ناآرام و وهم آور و خلق شخصیت‌هایی مثل نورمن بیتس، بهترین عملکرد خود را در ساخت فیلمی پر از صحنه‌های مشکوک و ترسناک نشان داده است.

بسیاری از صحنه‌های این اثر، از فضای هتل بیتس گرفته تا صحنه‌ی قتل در حمام، خاص و هیجان انگیز می‌باشند.

۵- بچه‌ی رزماری

فیلم ”بچه‌ی رزماری” به کارگردانی رومان پولانسکی، عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک ساخته شده را به خود اختصاص داده است.

مایا فارو با بازی خوب خود، توانست بیانگر شخصیت و احساسات زنی باشد که فکر می‌کند فرزندش زاده‌ی شیطان است. احساس وحشت و اضطراب حاکم بر فیلم، به تدریج بیشتر و بیشتر شده و تا پایان ادامه دارد.

۴- جادوگر

فیلم ”جادوگر” تماشاگران را درگیر حقه بازی‌های مبتدیانه و ترس‌های ناگهانی نمی‌کند. بلکه روندی تدریجی را در پیش گرفته و به آرامی حساس تنش و فشار را در وجود بیننده افزایش می‌دهد؛ به نحوی که ممکن است قبل از پایان یافتن فیلم دچار حمله‌های روانی شود. فیلم ”جادوگر” با داستان هوشمندانه، چالش‌های مذهبی و اعتقادی و همچنین تنش‌های خانوادگی موجود در آن، نوعی استرس واقعی را به نمایش می‌گذارد.

این فیلم داستان خانواده‌ای را بیان می‌کند که با تعصب و کوته فکری، دختر خود را به سمت شیطانی سوق می‌دهند که همیشه سعی داشتند او را از آن دور نگه دارند.۳

۳- جن گیر

“جن گیر” ، فیلمی است که بر اساس یک رمان با همین نام ساخته شده است. این فیلم به اعتقاد تعدادی از بینندگان، ترسناک‌ترین فیلم تاریخ است. براساس روایت فیلم، دختر بچه‌ای به نام رگان تحت تملک جن قرار گرفته و کشیشی کاتولیک به خانه‌ی او می‌رود تا جن را از جلد دخترک بیرون بکشد.

۲- برو بیرون

با وجود اینکه ”برو بیرون” فیلم نسبتا جدیدی است، اما به دلیل طراحی هوشمندانه و مبتکرانه و همچنین محتوای غیرعادی و ترسناک، بسیار معروف شده است. توانایی این فیلم در ایجاد رعب و وحشت با استفاده از تکنیک‌های خاص و منحصر به فرد و ایجاد چالش‌های اجتماعی، آن را به یک اثر ماندگار تبدیل کرده است.

با گذشت زمان مشخص می‌شود که ”برو بیرون” تا چه اندازه محبوبیت خود را حفظ خواهد کرد؛ اما به شدت احتمال می‌رود که این اثر، تا سال‌ها در ذهن افراد علاقه‌مند به فیلم‌های ترسناک باقی بماند.

۱- درخشش

برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ

این فیلم در سال اکران خود توجه خاصی از سوی بینندگان دریافت نکرد؛ اما به مرور زمان استقبال وسیعی از آن به عمل آمد و به عنوان ترسناک‌ترین فیلم در گذر زمان معرفی شد.

فیلم درخشش به کارگردانی استنلی کوبریک و بازی بی‌نظیر جک نیکلسون، از جمله فیلم‌هایی است که پس از بارها تماشا هم تاثیر رعب‌آور خود را حفظ خواهد کرد.

ترسناک‌ترین فیلمی که تا به امروز دیده‌اید چیست؟ در قسمت نظرات نام آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: list25

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
  1. کرج

    ترستانکترین فیلم تاریخ سینما به نظرم جن گیره . گریم فوق العاده و دوبله بی نظیر این فیلم در سالهای دور ، فیلمی کاملا طبیعی و ترسناک ساخته .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.