معرفی انیمیشن کوتاه bao برنده اسکار بهترین انیمیشن کوتاه ۲۰۱۹

Bao اولین فیلم کوتاه پیکسار ساخته خانم دومی شی است، که داستان فیلم را از دوران کودکی خود به عنوان دختر مهاجر چینی ساکن کانادا الهام گرفته است.

داستان Bao

داستان این فیلم کوتاه داستان مادری چینی-کانادایی است که به سندرم آشیانه خالی مبتلا است، اما زنده شدن یکی از دامپلینگ‌هایش فرصتی دوباره برای امتحان کردن وظیفه مادری‌اش به او داد. سندرم آشیانه خالی زمانی رخ می‌دهد که فرزندان خانه را برای همیشه ترک کنند. به طرز شگفت انگیزی، پایان “Bao” ثابت کرد که یکی از موارد بحث انگیز در طول تاریخ طولانی انیمیشن سازی پیکسار است.

مادر همین طور که دامپلینگ رشد می کند، او را تربیت می‌کند. در ابتدا، رابطه آنها حالتی هماهنگ و سازگار دارد؛ او از مسیر خانه تا بازار به دامپلینگ کودک عشق می‌ورزد و رفتار محبت آمیزش را به او نشان می‌دهد. اما همانطور که بائو رشد می‌کند، فاصله رابطه آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کاری که بائو انجام می‌دهد این است که، مهربانی‌های او را در اتوبوس نادیده بگیرد و شب و دیر هنگام خانه را ترک کند.

در نهایت، دامپلینگ بزرگ می‌شود و قصد ترک خانه می‌کند. اما مادر نمی‌خواهد این را قبول کند و بحث آنها منجر به مشاجره می‌شود. در نهایت، مادر با ناامیدی او را می‌گیرد و دامپلینگ خود را می‌خورد.

لحظاتی دیگر مشخص می‌شود که رابطه او با بائو در زندگی او منعکس کننده رابطه او و پسرش است. پسر او به خانه برمی گردد و درست همان رفتار با دامپلینگ را با پسرش داشت و مهربانی و عشق را با یکدیگر به اشتراک می‌گذاشتند. در آخر نیز نشان می‌دهد، آنها با نامزد پسسرش در حال درست کردن دامپلینگ هستند.

این موضوع می‌خواهد به بیننده نشان دهد که مشاجره بر سر میز غذا یک اشتباه واقعی در زندگی است، تلاش مادر برای محافظت از پسرش و نگه داشتن او در خانه، و یا پذیرش اینکه هیچ راهی برای نگهداری پسر بدون از دست دادن او، درست نیست. اما این صحنه یک لحظه احساسی خام است که عمیقا به بچه‌های مهاجران آسیایی تزریق می‌شود.

اختلاف فرهنگی

در بسیاری از جوامع آسیایی، کودکان تا زمانی که ازدواج کنند، با خانواده خود می‌مانند و این نوع شیوه زندگی اغلب با مفهوم غربی که بچه‌ها از ۱۸ سالگی به بعد باید مستقل شوند، تفاوت دارد. این یک کشمکش کیان دو هنجار فرهنگی است که کودکان مهاجران اغلب با آن مواجه هستند.

دومی شی با ساخت این فیلم درصدد نشان دادن این موضوع بوده است که کودکان آسیب پذیر هستند. اما این موضوع نباید باعث شود که توجه و مراقب والدین بیش از حد ممکن شود زیرا نهایت توجه بیش از حد باعث بروز مشکلات بسیاری می‌شود.

موضوع دیگر که این فیلم کوتاه به آن پرداخته شده است موضوع ازواج فرزندان با شخصی با ملیتی متفاوت و عکس العمل والدین نسبت به این موضوع است. در برخی از کشورها به دلیل وجود ملیت‌های مختلف این نوع ازدواج‌ها شاید خیلی عجیب نیاید و خانواده‌ها با آن مشکلی نداشته باشند اما هنوز هم هستند والدینی که به سنت‌ها و فرهنگ خود پایبند هستند و در مقابل چنین ازدواجی مقاومت کنند.

انیمیشن Bao در نود و یکمین دوره جوایز اسکار برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه شد و به عنوان اولین فیلم دومی شی اثری خوب محسوب می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.