۲۵ فیلمی که در دوران کودکی ما را به شدت ترساند

با ظهور فیلم های خانگی، یکی از بخش‌های بزرگ رشد کردن ما تماشای فیلم‌های متعدد بود. اکثر فیلم‌های کودکان باید رنگارنگ، خنده دار، و مناسب برای لذت بردن توسط ذهن‌‌‌‌های تاثیر پذیر آن‌ها باشد. با این حال در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی، این موضوع همیشه صادق نبود. با قدرت تخیلی غیر قابل کنترل، کودکان می‌توانند از هر چیزی بترسند. فیلمی که والدین بی خطر و مناسب می‌دانستند قادر بود ما را تا حد زیادی بترساند. در زمان های دیگر، ممکن بود در خانه دوستی باشیم و در زمانی نادرست وارد اتاقی شویم و فیلمی مشاهده کنیم که مناسب ما نباشد و قادر نباشیم تصاویر زننده آن را از ذهن خود خارج کنیم.

 به هر دلیلی که بود، این فیلم ها زخمی ماندگار بر روی ما گذاشتند و ما تا ابد به خاطر آن تغییر کرده‌ایم. این لیستی از ۲۵ فیلمی است که در کودکی باعث ترسیدن ما شدند. همراه وینوک باشید.

۲۵-Legend سال ساخت ۱۹۸۵

آنهایی از شما که در دهه ۸۰ و ۹۰ بزرگ شدید به احتمال زیاد شاهد برنامه ترسناکی به نام Legend با بازیگری تام کروز بودید. وحشتناک، عجیب و غریب، سورئال، وهم آور، به واقع صفت مناسبی برای توصیف این فیلم با دیوهای بدشکل و آدم بدی مانند شیطان وجود ندارد.

۲۴- Terminator 2: Judgment Day

هیچ کس خیال نمی کند که این فیلم برای کودکان مناسب باشد، اما این باعث نشد که شما به هنگام پخش آن وارد اتاق نشوید. صحنه آخر الزمان هسته ای آن با نشان دادن فریاد لیندا همیلتون و اسکلت های آتشین پسبیده به حصار زنجیره ای، همچنان باعث کابوس دیدن شما می شود.

۲۳- The Labyrinth

اوه پسر، این یکی را از کجا شروع کنم؟ از دست های وحشتناک و سخنگویی که جنیفر کانلی را لمس می کرد گرفته تا بانوی پیر گرملین با زباله های فراوان، این کابوس حاصل از ذهن دیوانه جیم هنسون شما را برای هفته ها داغون می کرد. علاوه بر آن، هنگامی که دیوید بویی سالخورده سعی در زدن مخ جنیفر کانلی ۱۶ ساله داشت، شریاط بسیار دشوارتر شد.

۲۲- Watership Down

احتمالا یک بار والیدن شما صدایتان زدند که “بچه ها، بیاید این فیلم درباره خرگوش ها را ببینیم. خوش میگذرد!” و به جای آن یک ساعت و سی و یک دقیقه از حمام خون خرگوش ها را مشاهده کردید. از کشتار وحشیانه خرگوش ها توسط سگ ها تا رویای آسیب زننده هالی درباره نابودی وارن، این کابوس خرگوشی باعث یکی دیگر از خیس شدن های شبانه تخت خوابتان شد. مرسی، مامان و بابا.

۲۱- Bambi

مشابها، کارتون کودکانه دیزنی درباره حیوانات جنگلی سرخوش به نظر مظلومانه می آید تا وقتی که در میانه فیلم مادر بامبی با شلیک گلوله کشته می شود. حس گمشدگی و تنهایی برای هر کودکی وحشتناک است، پس مشاهده رخ دادن آن برای یک آهوی بی گناه به احتمال زیاد شما را به سمت مادرتان فرستاد که محکم به پاهایش بچسبید و جدا نشوید.

۲۰- The Witches

این که یک فیلم برگرفته از کتاب رولد دال است دلیلی بر این نیست که برای روزها شما را گریان به زیر پتو نفرستد. به عنوان مثال، صحنه ای که آنجلایکا هیوستن پوست انسانی خود را کند و تبدیل به جادوگری زشت شد.

۱۹- The Brave Little Toaster

با داستانی درباره یک توستر کوچک بامزه، باید فکر کنید که این یکی تضمینا امن خواهد بود. اما در اشتباهید. از صحنه رویای آتشینی که در آن یک دلقک خشن با لبخندی مرموز از شعله ها بر می خیزد و موجی از چنگال های کشنده را رها می کند تا صحنه کشتار که تمام ابزارها آرام آرام به درون یک باتلاق فرو می روند. این فیلم همانند جکی بزرگ برای کودکان است. با این وجود که کسی نمی‌خندد.

۱۸- E.T.

این موردی دشوار است. برای برخی، E.T. فیلمی دوست داشتنی، غافلگیرکننده و جذاب است. با این حال سایرین از E.T. شوکه شدند و حتی بزرگسالان نیز نمی خواهند به آن نزدیک شوند. از شکل عجیبی که E.T. با بالا نگه داشتن انگشتی درخشان می گوید “آااااای” تا صحنه ای که E.T. دارد می میرد و الیوت را صدا می زند تا حدی قابل درک است که کودکان حین این فیلم احساس ناراحتی کنند.

۱۷- Dumbo

در اکثر لحظات این فیلم درباره فیلی با گوش های بزرگ است که مورد تمسخر واقع می شود مگر صحنه ای که این فیل خردسال به طور اتفاقی مشت می شود و نمایشی عجیب و غریب از فیل های صورتی خندان و کابوس واری را مشاهده می کند. اگر شما هم مثل ما باشید، احتمالا این خاطره را سرکوب کرده اید.

۱۶- The Neverending Story

این فیلم هم لحظات عجیب و وحشتناک خود را داشت اما چیزی که ما را تا حد مرگ ترساند گذر آتریو و آرتاکس از باتلاق اندوه بود. اگر به یاد داشته باشید، آرتاکس از حرکت کردن خودداری می کند و به آرامی در باتلاق فرو می رود در حالی که آتریو سعی در نجات دادن او دارد. آتریو ناموفق می ماند و آرتاکس می میرد. ما را ببخشید می رویم کمی گریه کنیم.

۱۵- Pet Sematary

این هم یکی دیگر از فیلم هایی است که احتمالا نباید در دوران کودکی می دیدید. از زلدا گرفته تا گربه شیطانی تا پسر بچه احیا شده، احتمالا شما دیگر به حیوانات یا قبرستان ها به مانند قبل نگاه نکرده اید.

۱۴- Willy Wonka & The Chocolate Factory

همه موافقند که این فیلم سرگرم کننده و پر از جادو و شکلات است. تا وقتی که ویلی وانکا، کودکان و والدین آنها سوار یک قایق به درون تونلی به سمت دیوانگی حرکت می کنند. در ابتدا همه جوری وانمود می کنند که انگار نه انگار پشت یک دیوانه روان پریش نشسته اند، سپس وانکا نوایی عجیب و غریب زمزمه میکند که کم کم به فریادی دیوانه وار تبدیل می شود. با نور های قرمز دورادور و ویدیویی وحشتناک در پس زمینه، تمام آن هیجان شکلاتی از ذهن شما پاک می شود.

۱۳- Tremors

این فیلم که در آن کوین بیکن و فرد وارد صورت وحشت زده یک مزرعه دار را در زمین پیدا می کنند یا وقتی که یکی از ترمورها یک ماشین را به درون زمین می کشد را به خاطر دارید؟ آری، ما هم یادمان است. اگر مانند ما هستید، بعد از دیدن این فیلم بعد از مدت ها فقط از پیاده رو راه می رفتید.

۱۲- The Haunting

در این فیلم گروهی از مردم در یک آزمایش خواب در یک قصر شرکت می کنند و از گذشته تسخیر شده آن آگاه می شوند. الان که فکر می کنیم، آنقدر ترسناک یا اصیل نبود اما برای کودکی که با دوستانش به سینما رفته است، بسیار وحشتناک بود.

۱۱- Beetlejuice

این فیلم به کل عجب و غریب، ترسناک و تاریک بود اما صحنه ای که بیتلجوس تبدیل به یک مار عجیب می شود و مهمانان را می ترساند اوجش بود.

۱۰- The Dark Crystal

با بازگشتی مجدد به ذهن آشفته جیم هنسون، خودمان را در حال مشاهده ترس هایی فراتر از حد معمول می یابیم. از نابود شدن پادلینگ ها با تخلیه وجودشان تا پوچی پشت چشم قهرمان ها، چه کسی با عقل سالم تصور کرد که این فیلم مناسب کودکان است؟ احتمالا جیم هنسون.

۹- Wizard of Oz

از گردبادها تا جادوگران و میمون های پرنده، چه چیزی درباره این فیلم ترسناک نبود؟ البته جادوگر خبیث غرب به راحتی برنده ترسناک ترین بخش این فیلم است، مخصوصا وقتی که شروع به ذوب شدن کرد.

۸- Chitty Chitty Bang Bang

با در نظر نگرفتن عنوان بد، این فیلم که درباره یک مخترع ماشین است که خانواده خود را به یک دنیای فانتزی و جادویی می برد، دارای یکی از وحشتناک ترین صحنه های کل تاریخ است. این صحنه شامل یک آدم مرموز دماغ دراز می شود که مانند یک دلقک لباس پوشیده و کالسکه جادویش را با خود حمل می کند. با صدایی نازک، کودکان را آب نبات و بستنی جذب می کند و مانند یک شکلات فروش مظلوم آن ها را به بیرون می کشد. وقتی که دو کودک را با موفقیت به درون کالسکه خود برد باطن وحشتناک خود را رو می کند و سریعا کودکان را که پشت میله های فلزی فریاد می زنند ، می دزدد.

۷- Fun and Fancy Free

به عنوان ترکیبی از کارتون های دیزنی، این فیلم در اکثر اوقات آرام و پر از کارتون های جالب میکی موس است. اما این فیلم قشنگ را با ترسناک ترین خیمه شب بازی تاریخ، به جاهای تاریک و عجیبی بردند.

۶- IT سال ساخت (۱۹۹۰)

مینی سریال تلویزیونی که تبدیل به یک فیلم ۳ ساعت و ۱۲ دقیقه ای شد، حول محور دلقکی ترسناک به اسم پنی وایز و تلاش های او برای کشتن تمام اعضای باشگاه بازنده ها می چرخد. بدون شک، بازی تیم کری در نقش پنی وایز برای هفته ها پس از دیدن این فیلم ذهن ما را تسخیر کرده بود.

۵- The Garbage Pail Kids Movie

در تلاش برای ساختن این فیلم، هالیوود یکی از ترسناکترین فیلم کودک های تاریخ را به وجود آورد. با مشخص شدن این که آن افراد عجیب و غریب همان کودکان زباله دانی بودند، تعریف جدیدی برای دره رازآمیز به وجود آورد. با انیمیشن سازی های عجیب و طراحی عروسک های ترسناک، چیزی که قرار بود یک فیلم ساده برای کودکان باشد به یک نمایش وحشت آور تبدیل شد.

۴- Jaws

همه ما با آن آهنگ شوم آشناییم. با یک کوسه انیماتور خوفناک، این فیلم از قدرت تخیل بیننده برای ترساندنش سو استفاده کرد. از آنجایی که تخیل کودکان حد و مرزی ندارد، زحمت زیادی نمی خواست که باعث شود دیگر پا به دریا و اقیانوس نگذاریم.

۳- The Secret of NIMH

بر روی کاغذ، این فیلم مناسب برای عموم درباره موشی که سعی در نجات روستای خود دارد نباید ترسناک باشد. اما جو تیره و تاریک آن و یک جغد خوفناک و مخصوصا تلاش دائم موش برای بقا، این فیلم را به جاهایی تاریکی کشاند. چیزی که اکثر کودکان نمی دانند این است که این فیلم بر پایه آزمایشی واقعی بر روی سلامت روانی موش ها در موسسه ملی سلامت روان یا NIMH می باشد.

۲- The Indiana Jones Movies

با برچسب “مناسب برای بالای ۱۳ سال”، اکثر کودکان نباید به تماشای این فیلم می پرداختند اما ما این کار را کردیم. از صورت های ذوب شده، جادوگری سرخ پوست که قبل ها را از سینه جدا می کرد، و بردگی کودکان گرفته تا ارواح زشت و جدا شدن سرهای متعدد، یقین است که هر کودکی تا حدی از این فیلم ها ترسیده باشد.

۱- Fire in the Sky

یک فیلم از سال ۱۹۹۳ درباره آدم ربایی موجودات فضایی که اگر در کودکی به تماشای آن پرداختید به احتمال قوی زندگی شما به حد زیادی تغییر کرد و راه برگشتی هم وجود نداشت. با وجود این که که الان به نظر کیفیت مناسبی ندارد اما هنوز هم صحنه های آن مخصوصا صحنه عجیب آزمایش آدم فضایی‌ها بر روی انسان می‌تواند باعث ترس شود.

منبع: list25


مقالات بیشتر:

۱۰ فستیوال ترسناک در جهان که در آن جایی برای افراد ترسو نیست

۱۲ راه خنده دار برای مقابله با رخدادهایی همانند فیلم‌های ترسناک

برترین فیلم‌هایی که براساس کتاب ساخته شده‌­اند

بی ارزش ترین پول دنیا 

نگاهی به بهترین انیمیشن ۲۰۱۸، کوکو

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
  1. مونا

    من همیشه با دیدن کارتون چوبین میترسیدم اما تو این لیست نیست شاید چون این کارتون مختص ما دهه شصتی های ایران میشه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.