نگاهی به انیمیشن زوتوپیا برنده جایزه بهترین فیلم انیمیشن اسکار

انیمیشن زوتوپیا به تهیه کنندگی استودیوهای پویانمایی والت‌دیزنی و به کارگردانی مشترک بایرون هاوارد، ریچ مور و جرید بوش یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های انیمیشن آمریکا به شمار می‌آید.

این فیلم در ۴ مارس ۲۰۱۶ در آمریکا اکران شد و در گیشه جهانی به فروش بالغ بر یک میلیارد دلار دست یافته است. در ادامه این مقاله  قصد داریم نگاهی به انیمیشن زوتوپیا اندازیم و معرفی از این انیمیشن زیبا داشته باشیم؛ همراه وینوک باشید.

انیمیشن زوتوپیا

صداپیشگان فیلم:

جنیفر گودوین
جیسون بیتمن
ادریس البا
شکیرا

ر

همچنین ترانه پایانی این انیمیشن توسط شکیرا خوانده شده که در ۵۹ مراسم جایزه گرمی نامزد دریافت بهترین ترانه برای رسانه دیداری شد.

داستان انیمیشن زوتوپیا:

داستان انیمیشن زوتوپیا در شهری به اسم زوتوپیا که کاملاً تحت کنترل حیواناتی است که در آن به موجودات تکامل‌یافته و متمدنی تبدیل شده‌اند میگذرد. پستانداران و درندگان سال‌های بسیاری است که با هم صلح کرده‌اند. خلاصه اینکه از موش‌های خرمایی گرفته تا فیل‌ها و یوزپلنگ‌ها و خرس‌های قطبی همه در هارمونی زندگی می‌کنند و از روزهای فراموش‌شده‌ی گذشته که حیوانات در جنگ و کشتن و فرار و ترس زندگی می‌کردند به بدی یاد می‌کنند.

شخصیت اصلی کارتون یک خرگوش جوان به نام جودی هاپس که افسر پلیس است با روباه فریب کار به نام نیک وایلد همراه می شود تا با کمک یکدیگر از یک پرونده فساد پرده بردارند. اما مشکل این است که پلیس‌شدن شغل حیواناتِ بزرگ و تنومند است و یک خرگوش زیاد در آن دوام نمی‌آورد.

انیمیشن زوتوپیا

زوتوپیا یادآور دنیای خودمان و تاریخی هست که پشت سر گذاشته‌ایم است. زمانی انسان‌ها در خانه‌ی یکدیگر لشگرکشی می‌کردند و به یکدیگر ظلم می‌کردند، اما الان در ظاهر همه‌چیز گل و بلبل است و گروه‌های مختلف نژادی و طبقاتی و هر دسته‌بندی دیگری در حال زندگی با هم هستند.

فقط مشکل این است که وقتی کمی به تار و پود جامعه نزدیک می‌شویم، می‌بینیم هنوز مردم یکدیگر را با تعریف‌های کلیشه‌ای نگاه می‌کنند، یکدیگر را از روی ظاهر قضاوت می‌کنند و حالا به شکل دیگری میراث نیاکانشان را زنده نگه می‌دارند.

سازندگان زوتوپیا موفق شده‌اند این بحث مهم را به‌طرز فوق‌العاده‌ای در روایت داستانشان ترکیب کرده و با افزودن این چالش‌ها و دغدغه‌ها، به دنیای این حیوانات پیچش‌های عمیق‌تر و انسانی‌تری بدهند.

نقص جودی به عنوان قهرمان داستان که در پایان کامل می‌شود، این است که به‌طرز ناخواسته‌ای هنوز اطرافیانش را با برچسب‌های «درنده» و «شکار» می‌شناسد. تقصیری هم ندارد، بالاخره خیلی چیزها از جمله حرف‌های والدینش باعث شده این موضوع را باور کند که روباه ها خطرناک هستند.

در طول فیلم می‌بینیم که جودی اگرچه حسابی با نیک رفیق می‌شود، اما کماکان از ته دل به او اعتماد ندارد. مثلا در سکانس سخنرانی جودی او نیک را در دسته‌ی درنده‌ها دسته‌بندی می‌کند. و نیک هم کاملا حق دارد که از این حرکت عصبانی و ناراحت شود. البته خود نیک هم بدون مشکل نیست. او هم از جمله کسانی است که جثه‌ و جنس جودی را به سخره می‌گیرد و این موضوع درباره‌‌ی تمام کاراکترهای فیلم و حتی تماشاگران هم ادامه دارد.

افتخارات فیلم:

برنده جایزه بهترین فیلم انیمیشن در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار
جایزه بهترین فیلم انیمیشن در شصت و چهارمین دوره جوایز گلدن گلوب
برنده جایزه آنی برای بهترین فیلم انیمیشن بلند
جایزه سینمایی انتخاب منتقدان برای بهترین انیمیشن بلند
نامزدی بافتا برای بهترین فیلم انیمیشن

انیمیشن زوتوپیا

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.