معرفی فیلم های سینمای هنر و تجربه – قسمت دوم

گروه سینماهای «هنر و تجربه» تلاشی برای نمایش فیلم هایی با ارزش در میان فیلم‌های غیرتجاری است که اکران ان ها می‌تواند جایگاه شایسته و درخور سازندگان آن‌ها را در جامعه سینمایی روشن کند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.

در این سری از مقالات به معرفی ۵ فیلم دیگر در سینمای هنر و تجربه می‌پردازیم؛ همراه وینوک باشید.

برگ جان

معرفی فیلم های سینمای هنر و تجربه

خلاصه داستان: برگ جان حکایت آدمی درتقلای رسیدن به خواسته ایست که چون به آن میرسد دیگر برایش ارزشی ندارد. پس مسیر زندگی رابرای رسیدن به آرزویش تغییر می‌دهد که همواره درپی برآورده شدنش بود اما…….

یادداشت کارگردان: درسال ۶۹ درحال ساخت فیلم مستندی از کشت زعفران بودم و می‌کوشیدم مراحل کشت این گیاه را در سنت مردم خراسان به تصویر کشم. هنگام ساختن فیلم، برای آرایش هر صحنه ، خواسته‌هایی داشتم که برخی از آنها از سوی کشاورزان با مخالفت روبرو می‌شد تا جایی که موجب توقف فیلمبرداری شد. ساختن فیلم به هرحال به پایان رسید اما کم کم برایم روشن شد علت کشمکش ما به ادراکی از جهان هستی در آنان برمی‌گشت که با درک من تفاوت داشت. این موضوع به اندازه‌ای با معنا بود که نتوانستم آن را فراموش کنم تا فیلمنامه برگ جان را نوشتم و ساختم.

دریا و ماهی پرنده

معرفی فیلم های سینمای هنر و تجربه

خلاصه داستان: نوجوانی ۱۷ ساله به نام احسان که نه توانایی تکلم و نه توانایی شنیدن دارد بدون ارتکاب جرم در مرکز بازپروری نوجوانان بزهکار در یک منطقه محروم به سر می‌برد احسان بارها و بارها تلاش می‌کند که بی‌گناهی خود را با نقاشی به دیگران ثابت کند ولی هیچ کس از نقاشی‌های این نوجوان چیزی نمی‌فهمند به جز یک نفر…..

یادداشت کارگردان: در گذشته نه چندان دور، مواجه شدن با یک فکر و تفکر یا یک ایده و اندیشه به راحتی پیش نمی‌آمد. این روزها برخورد اندیشه‌ها ثانیه به ثانیه و لحظه به لحظه اتفاق می‌افتد اما امروز به بخاطر فضای مجازی صبح که از خواب بیدار می‌شوید با انواع تفکرات اعتقادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی آدم‌هایی از طبقات مختلف روبرو می‌شوید دیگر اندیشه‌ها فقط در ذهن‌ها باقی نمی‌مانند روزها و لحظه‌ها لبریز از فکر و خیال هستند دراین میان، در هیاهوی عجیب و غریب فکرها ، اندیشه‌ای در افکار مردم باقی می‌ماند که ذات الهی و خدایی و آسمانی داشته باشد. چرا که خدا مطلق است و جاویدان و تفکر الهی در هیچ چهار دیواری محصور نمی‌ماند.

شاید عشق نبود

 فیلم های سینمای هنر و تجربه

خلاصه داستان : عروسک فروشی درپارک ماجراهایی که بر سر دوست سینماگرش آمده است را برای دختر جوانی بازگو میکند. دختر جوان که از عوامل فیلمی است که در آنسوی پارک مشغول فیلم برداری هستند در انتها به هویت مرد عروسک فروش پی می‌برد.

یادداشت کارگردان : سینما برای من و هم نسلهای من تقدسی داشته و دارد . تعرض به این حریم تبعاتش افسردگی و خشونت به همراه دارد.

خوان بی خان

فیلم های سینمای هنر و تجربه

خلاصه داستان : خانواده‌ای که سالها به دلیل برخی مشکلات از یکدیگر دور بوده اند حالا به دلیل بیماری مادر مجبورند بار دیگر کنار هم قرار بگیرند و از او نگهداری کند.

یادداشت کارگردان: هرکسی در دوره ای از زندگیش پا سست میکند گاهی می‌ایستد و فقط به دور و برش نگاه میکند از موج دغدغه های روزمرگی لحظه‌ای کنار می‌ایستد و به چرایی‌ها فکر می‌کند خوان بی خان حاصل یکی از این کنار ایستادن هاست . ایستادن مقابل آینه خودت و دیگران و نگاه کردن فکر کردن به همه  چرایی‌ها که چطور آدم‌ها به مرور از هم فاصله می‌گیرند و این فاصله‌ها از کدام فکرها کدام اتفاق‌ها پا می‌گیرد ؟ کی و چطور ما آنقدر در دنیای فردی خود غرق شدیم که دیگران تا این حد در سایه قرار گرفتند ؟ خوان بی خان یک تجربه بود برای گفتگو ، تلاش برای فهمیدن دیگری، مقابل آینه خود و دیگران ایستادن و یک جستجوی دردناک برای یافتن بعضی سوالها که از یاد برده‌ایم.

پیرمرد و دریا

فیلم های سینمای هنر و تجربه

خلاصه داستان : پیرمرد و دریا گذری است بر داستان ترجمه در ایران از روزگاران قدیم تا به حال به روایت تنی چند از مترجمان نامدار ایرانی .

فراز و فرودهای ترجمه، اهمیت و تاثیر ترجمه‌ها بر رویدادهای فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی در دوران مختلف و گفتگوهای نظری پیرامون مفاهیم ترجمه در دوران معاصر ازجمله دیدگاه‌های مطرح شده در این فیلم است .

خلاصه داستان فیلم لیلا: لیلا حکیم الهی ساز میزند، معلم موسیقی و مادر دو فرزند است. مسئولیت‌های خانوادگی و کودکان خردسالش نمی‌توانند او را از عشق کودکی‌اش جدا کنند.

نسیان

فیلم های سینمای هنر و تجربه

خلاصه داستان : نسیان فراموشی انسان در آشوب عرف و عادات و  غفلت هاست. گاهی گریزی از نوسازی شهری نیست ولی نوسازی گاهی هجومی به فرهنگ و هویت است .

یادداشت کارگردان: همان ابتدا که این فیلم لابلای یکسری کارهای مختلف روتین، سفارش شد موضوع برایم خیلی جدی نبود اما وقتی درمرحله پژوهش پی به اهمیت موضوع بردم و متوجه این ظلم بزرگ شدم دیگر به سفارش کاری نداشتم و این موضوع برایم یک مسأله مهم و پروژه جدی شد ، اولین کاری که ساخت این فیلم با من کرد این بود که من را از یک تاریکی ژرف به روشنایی وسیع سوق داد از یک فراموشی بزرگ به یک بیداری پایدار نسیا درد مردم شهری ست که سالهاست در آن زندگی کردم اما متوجه این دردشان نبودم تا اینکه فهمیدم درد من هم است درد همه مشهدی ها ، نسیان روایت درد مردمیست که سالها در کش و قوس بازیهای اقتصادی و سیاسی با نام مذهب سعی در به فراموشی سپرده آن داشته اند.

امیدوارم توانسته باشم  باتمام محدودیت‌های که در پرداخت به این موضوعات وجود دارد گوشه‌ای از مهمترین مشکل شهر مشهد را به تصویر کشیده باشم.


سایرمقالات:

معرفی فیلم های سینمای هنر و تجربه(قسمت اول)

نگاهی به یک فیلم تکراری، آذر!

نگاهی به فیلم سینمایی خفگی

نقد فیلم تابستان داغ؛ تکرار ضعیف یک کلیشه

نقد و بررسی فیلم نگار

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.