معرفی فیلم مردی به نام اوه

فیلم “مردی به نام اوه” یکی از موثرترین و زیباترین فیلم های درام سوئدی به شمار می رود که نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۵ روی پرده رفت. این فیلم توسط هانس هولم نوشته و کارگردانی شده است؛

همان مردی  که در کنار مارن اده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را به فرهادی واگذار کردند. داستان اصلی فیلم از کتاب پرفروشی به همین نام به نویسندگی فردریک بکمن الهام گرفته است.

فیلم مردی به نام اوه

“اوه” که نقش آن را رولف لاسگارد ایفا میکند، پیرمردِ عبوس و بداخلاق ۵۹ ساله در یکی از محله های سوئد است که با همسایه‌ ها رفتار خوبی ندارد و در فکر خودکشی است. اما نقل مکان یک خانواده ی پرسروصدای ایرانی به خانه روبه رویی و آشنایی او با پروانه که بهار پارس نقش آن را بازی میکند، به طور کلی زندگی وی را تغییر می دهد. هرچند که داستان فیلم به نظر ساده میرسد اما هرگز قابل پیش بینی نمیشود.

موفقیت یا شکست فیلم‌هایی از این دست علاوه بر توانایی بازیگران نقش اول به توانایی فیلم در درگیر کردن احساسات بیننده به صورتی باورپذیر و صادقانه بستگی دارد. فلش بک هایی که به مصائب، رنج و ناکامی های گذشته اشاره دارد حس همدردی مخاطب با‌ قهرمان داستان را بر می انگیزد. البته به هر حال هر فیلمی به نوعی تأثیر گذار است و این ویژگی را می توان فاکتور مناسبی برای سنجش فیلم ها در نظر گرفت.

هانس هولم در اقتباسش از رمان پر فروش فریدریک بکمن نویسنده ی سوئدی، چندان از ساختار روایی رمان دور نشده و اگر رمان اصلی را خوانده باشید فیلم مطابق انتظارات شما پیش می رود.

 

این مقاله را از دست ندهید: نگاهی به فیلم جکی

فیلم مردی به نام اوه

همانطور که در ابدای مقاله اشاره کردیم اوه مردی است که به تازگی همسرش را از دست داده و هر روز به قبرستان می رود و عهد می‌بندد که پس از مرگ به او ملحق شود و به همین دلیل به فکر خودشکی است تا زودتر به همسر خودش بپیوندند. ناکامی های اوه در خودکشی بیشتر به خاطر زمان هایی است که در آن اقدام به خودکشی می کند تا روش خودکشی، و همیشه همسایه های او یا یک اتفاق در خانه ی به هم ریخته اش مانعش می شوند. با اتفاقاتی که در فیلم می افتد کم کم اوه حس می‌کند باید دست از خودکشی بردارد.

 فیلم ژانر طنز دارد اما طنز سیاه موجود در فیلم به دلیل تصویرسازی مضحک از درد و رنج اوه در رابطه با از دست دادن همسرش نیست چون این مساله بسیار و اقعی نشان داده شده و دردی است که برای هر کسی قابل درک و فهم است و خنده دار نیست. چیزی که باعث طنز این فیلم شده سماجت و پافشاری اوه در مورد رفتارهایش است. به عنوان مثال برای همسایگان خود دائما در حال وضع قوانینی است که هیچ کس به آنها اهمیتی نمی‌دهد. و همیشه در حال غر زدن و ابراز نارضایتی از دیگران است. با این حال در شخصیتش یک بی توجهی نسبت به خودش می بینیم، با اینکه می‌داند اشتباه است به شدت آن را پذیرفته است.

یکی دیگر از عامل های پریشانی اوه خانواده ی جوانی هستند که به تازگی به همسایگی او در آمده اند. آن‌ها بی توجه از علامتی که اوه نصب کرده که «در این حوالی رانندگی نکنید!» با ماشین به صندوق پست خانه ی او می زنند.

فیلم مردی به نام اوه

سر و صدای بچه‌ها هم یکی از عوامل اصلی ناراحتی و اعصاب خوردی این مرد تنها است. پدر این  خانواده از بومی های همان منطقه است اما زن او پروانه؛ اهل ایران است و در آنجا غریب است. پروانه دائما سعی دارد خود و خانواده اش را در دل پیرمرد جا کند و بسیاری از اقدامات خودکشی اوه به خاطر او نافرجام می ماند. به همین دلیل هم بین این دو به نوعی رابطه‌ای پدر دختری شکل گرفته و باعث می‌شود که اوه به این نتیجه برسد که پروانه به کمکش نیاز دارد چون به نظر اوه شوهر پروانه  مردی احمق است.

در با ارزش بودن فیلم شکی نیست اما پایان آن به شکل فوق العاده ای  همراه با گریه و خنده همراه است و لذت دیدن فیلم را دوچندان میکند.

در مجموع شاید “مردی به نام اوه”مانند دیگر فیلمهای مطرح سال گذشته دیده نشده و مورد توجه قرار نگرفته است اما توصیه میکنم که دیدن آنرا با توجه به توضیحات بالا از دست ندهید.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
۲ دیدگاه
  1. فرهاد

    خیلی فیلم جالبی بود….فیلم خارجی بیشتر معرفی کنید….

    1. فرزانه علی‌نقی

      حتما

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.