معرفی فیلم های سینمای هنر و تجربه(قسمت اول)

گروه سینماهای «هنر و تجربه» تلاشی برای نمایش فیلم هایی با ارزش در میان فیلم‌های غیرتجاری است که اکران ان ها می‌تواند جایگاه شایسته و درخور سازندگان آن‌ها را در جامعه سینمایی روشن کند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.

در این سری از مقالات به معرفی ۵ فیلم در حال اکران در سینمای هنر و تجربه می پردازیم؛ همراه وینوک باشید

فیلم پاپ

فیلم پاپ | سینمای هنر و تجربه

کارگردان: احسان عبدی پور

خلاصه داستان: پاپ یک فیلم اپیزودیک است. سه داستان از اعضای یک خانواده سیاه پوست است در بوشهر که در یک برش زمانی، هر بار از یک طرف تعریف میشود.

یادداشت کارگردان: پاپ را آنطور ساختم که وسط یک گشنگی بالاخره تردید ات را پس میزنی و بلند میشی و یک چیزی میسازی و می خوری. منتهی با یخچالی که هیچ چیزی توش نیست. ما هیچ نداشتیم، مجوز نداشتیم، ادوات رد کردن بوروکراسی نداشتیم، و همان همیشگی، پول هم نداشتیم!

منتهی بعد از فیلم اولم یک کاویتاسیون و کشنده ای بود که داشت زور و سعیاش را میکرد که ببرتم. من از ترس بلیعده نشدن بود که پا شدم و دوری بری هام رو بلند کردم و پاپ را ساختم. خب راستش در یک جامعه ی مصادر گر که همه میخواهند یار جمع کنند یک جورهایی نشدن؛ از یک جوری شدن سخت تر است. من به نظرم یار کسی نیستم، خب البته کسی هم یار نیست؛ گله هم به هکذا؛ یِــر به یِــر تمام.

صحنه هایی از زندگی یک کارآگاه

صحنه هایی از زندگی یک کارگاه | سینمای هنر و تجربه

کارگردان: فیلمی از علیرضا رسولی نژاد

خلاصه داستان: در یکیاز روزهای سرنوشت ساز پاییزی نامه مشکوکی به دست پسر جوانی که به فیلم های کارآگاهی علاقه دارد می رسد. او با خواندن نامه، درگیر ماجرایی کارآگاهی می شود. ولی برای تبدیل شدن به یک کارآگاه خصوصی واقعی موانعی وجود دارد.

یادداشت کارگردان: یادم نیست کی و کجا در چه کتابی بود که خوانده بودم ” کارآگاه همان شهروند و انسان کامل است”سال ها زمزمه این جمله و احضار خاطرات محو بازیگوشی های پلیسی و کارآگاهی دوران بچگی، به همراه عادت قدیمی پرسه زنی در مرکز شهر و ثبت مرور خانه ها و جودات زیبایش…

برداشت دوم از قضیه اول

برداشت دوم از قضیه اول | سینمای هنر و ترجبه

کارگردان: پویان باقر زاده

خلاصه داستان: “هو الصدیق؟ همین؟”

” اره دیگه، الان فیلم شروع شد”

روز فیلم برداری است. گروه در خانه ای قدیمی مشغول آماده کردن صحنه هستند. کاگردان و گروهی از دوستان تئاتری اش پس از ماها تمرین، امروز قرار است اولین فیلم بلند خود را بسازند.

اما ساختن فیلم سخت تر از ان چیزی است که آن ها تصور میکردند.

یادداشت کارگردان: زمانی که ساخت فیلم” برداشت دوم از قضیه اول” را شروع کردیم، یک مسئله برایمان پر رنگ بود: “صداقت

اینکه صادقانه کنار هم باشیم و صادقانه فیلم مان را بسازیم و دیگر به هیچ چیز فکر نکنیم! ساخت این فیلم که قطعا متعلق به جریان ” سینمای دانشجویی ” است با کمترین هزینه های ممکن به سرانجام رسید. به این فکر میکردیم که چیزی نباید جلوی تحقق رواهایمان را بگیرد و با انرژی جمعی میشود مشکلات را پیش از رو برداشت. شاید این فیلم بتواند انگیزه ای باشد برای همه کسانی که عاشقانه سینما را دوست دارند و پیشنهادی باشد برای اینکه میشود با هزینه کم فیلم تولید کرد و مسیر تجربه کردن را هموار کرد. قطعا تجربه های بعدی در این فرم بهتر خواهند بود اما اکنون که قرار است فیلم برداشت دوم از قضیه اول را به نمایش در بیاید برای اعضای گروه ما که همدلانه کنار هم بودند یک اتفاق و انگیزه مهم برای ادامه مسیر است. ما فهمیدیم که گاهی رویاها با انرژی جمعی و صداقت تحقق میابد.

هجوم

فیلم هجوم | سینمای هنر و تجربه

کارگردان: شهرام مکری

خلاصه داستان: قتلی اتفاق افتاده است و سه پلیس برای بررسی جرم به ورزشگاهی آمده اند. آنها مظنون به قتل را هم همراه خود دارند و فقط کافیست که خط سیر وقوع قتل را دریابند اما این برایشان کار پیچیده ای خواهد بود. دوستان مقتول نمیخواهند همکاران خوبی برای پلیس باشند.

یادداشت کارگردان: فیلم هجوم حاصل یک کار گروهی با همکاری افرادیست که هرکدام از بهترین های رشته خود هستند، مجوعه از بازیگران بی نظیر که همه از تئاتر می آیند و عواملی صبور و حرفه ای در پشت صحنه. برای من به عنوان سازنده این فیلم هیچ امتیازی وجود ندارد مگر اینکه شانس گرد هم آوردن چنین گروهی را داشته ام.

به همین دلیل بهانه ای برای اینکه تور کنم میتوانستم اجرای بهتری از این فیلم داشته باشم نمی اورم. هرچه را که تصور میکردم به اجرا در آوردم و اگر کمبودی در فیلم است از من و متن و ایده هاست.

هجوم ترکیبی از دنیاهای سینمایی مورد علاقه ام من هستو ترکیبی که جهان پیچیده ای را ساخته و امیدم به این است که این جهان برای تماشاگر، سخت و غیر قابل نفوذ نباشد. میدانم که میتوان در دیوار سخت آن راه های زیادی را برای ورود پیدا کرد.

دختر…پدر…دختر

دختر...پدر...دختر | سینمای هنر و تجربه

کارگردان: پناه برخدا رضایی

خلاصه داستان: روایتس از قصه زندگی سه خواهر در طبیعتی بکر و زیبا ….یکی مسلول….یکی مجنون…..یکی دلداده…..در پیوند نقاشی و سینما

یادداشت کارگردان: تماشای طبیعت همواره حسی اسرار آمیز و شاعرانه در من بر می انگیزد و به دنبال این حس در چهار فصل طبیعت دل به سفر می سپارم. در این سفرها همواره از طبیعت که نقاشی هایی زیبا و بی نظیر هستند الهام میگیرم. شگفتی حاصل از نمایش های بی کران طبیعت و چشم انداز  زیبای آن همواره ایده های تازه را برای ساخت یک اثر هنری در من متبلور میکند .


سایرمقالات:

نگاهی به فیلم ضد ایرانی لاتاری از محمد حسین مهدویان

نگاهی به بهترین انیمیشن سال ۲۰۱۸، کوکو

معرفی فیلم های سینمای هنر و تجربه – قسمت دوم

نکاتی جالب درباره سریال فرندز که هرگز متوجه ان ها نشده اید!

درباره فیلم همه میدانند اصغر فرهادی

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.