نگاهی به بهترین انیمیشن ۲۰۱۸، کوکو

انیمیشن Coco، جدیدترین اثر استودیوی پیکسار که پیرامون جشن روز مردگان مکزیک می‌چرخد، در حد و اندازه‌ی این استودیوی پرآوازه نیست. “کوکو” به کارگردانی لی آنکریچ و آدریان مولینا در مراسم اسکار ۲۰۱۸  با پشت سر گذاشتن رقبای خود برنده جایزه اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن شد. در وینوک نگاهی به این انیمیشن زیبا انداختیم، همراه وینوک باشید.

جدیدترین اثر پیکسار، یعنی انیمیشن کوکو نیز همانند سایر انیمیشن های دیگر این کمپانی ازجمله پشت و رو – وال ای و شرکت هیولا، داستانی شگفت انگیز و خلاقانه دارد که درخودش همه ی آن عناصر همیشگی دیزنی برای بچه ها را دارد . پیام اخلاقی مهم ، حیوان بامزه و دوست داشتنی، رمانس معصومانه و حداقل یک صحنه تعقیب و گریزدیوانه وار ، اما ایده ی اصلی آنقدر جذاب و تازه است که همه آن عناصر دیگر را تحت تاثیر قرار میدهد.

داستان کوکو

داستان درباره پسر بچه ای است بنام میگل در شهر کوچکی درمکزیک زندگی میکند. او عاشق نواختن موسیقی است اما درخانواده ی آنها موسیقی ممنوع است جد بزرگش نوازنده ای بوده که سالها پیش مادرمادربزرگش را ترک کرده است تا هنرمند مشهوری شود و به این ترتیب نفرت از موسیقی از مادرمادربزرگ به همه خانواده رسیده! میگل میخواهد این قاعده را بهم بزند و برای همین درست در روز مردگان که درتقویم مکزیکی روز مقدسی است که دران برای مردگان جشن میگیرند از خانه قرار میکند تاب بدنبال چیزی برود که درحسرتش است نوازندگی گیتار ..همه اتفاق های داستان همین روز اتفاق می افتد درروزی که میگل از دنیای وافعی به شهر مردگان میرود و ماجراهایی را از سر میگیرد که از او آدم تازه ای میسازد.

انیمیشن کوکو

«کوکو» نقطه‌ای است که میشه گفت امضای پیکسار در آن مشهود است و متاسفانه این باعث شده بخش‌هایی از این انیمیشن نیز قابل پیش‌بینی شده باشد. فرمول داستانگویی پیکسار که آنها را به اینجا رسانده خیلی معروف است. برخلاف کارتون‌های دیزنی که داستان در آن ها تقریبا بلااستثنا به عشق و عاشقی در دنیاهای فانتزی قرون وسطایی خلاصه شده بود، یکی از دلایلی که پیکسار به جایگاه امروز خود رسیده به خاطر این بود که با هر کارتونی به موضوع جدیدی پرداخته و معمولا کمتر از فیلم‌های کودکانه‌ی غربی سراغ داشتیم.

بیشتر بخوانید: قیمت بلیط تئاتر بینوایان

از «داستان اسباب‌بازی» (Toy Story) که به جای یک جادوگر تماما سیاه، وودی را به شخصیت منفی اصلی‌اش تبدیل می‌کند تا «وال-ایی» (Wall-E) که مباحث جامعه‌شناسی عمیقی را در خود گنجانده است و «شگفت‌انگیزان» (The Incredibles) که شاید بهترین فیلم ابرقهرمانی سینما و بهترین فیلم خانوادگی سینما باشد. همه‌ی این فیلم‌ها دنیاهای منحصربه‌فرد و سوژه‌های خاص خودشان را دارند.

انیمیشن کوکو

انیمیشن کوکو

ایده ی حضور درشهر مردگان و ملاقات با کسانی که سالهاست مرده اند اگرچه به لحاظ داستانی جذاب است اما شگفتی فیلم تصاویر رنگارنگ و حیرت انگیزی است که درطراحی بصری فیلم به آن توجه شده است. عناصر فرهنگی مکزیک که یادگار اقوام باستانی اینکا و آرتک هستند. اینجا در کوکو آنچنان رنگ و موسیقی و زندگی به  فیلم بخشیده اند که تجربه ی تماشای آن را به لذتی کم نظیر تبدیل میکنند.بدون شک این یکی از زیباترین و تاثیرگذارترین مواجهه های سینمایی با مرگ و جهان مردگان است. ازطرفی چالش اصلی میگل انتخاب میان دودل بستگی است خانواده با موسیقی چطور میشود میان این دو یکی را انتخاب کرد.

پیام اخلاقی داستان هم با همین دو گانه ساخته شده ست خانواده همیشه در اولویت است هرمشکلی با کمک و همراهی خانواده قابل حل است بشرط اینکه اعضای خانواده به هم اعتمادکنند.

کوکو درزمان خاصی هم روی پرده رفته است تصویری که پیش از این درهالیوود از مکزیک دیده بودیم عموما تصویر تبهکاران و قاچاقچی های مواد مخدربود، مافیای بی رحمی که مدام درکارقتل و جنایت است.

روایتی که ترامپ با ایده ی دیوار وممنوعیت مهاجرت آن را تقویت کردحالا اما آنچه درانیمیشن پیکسار (که اکران گسترده جهانی وموفقیت های قابل پیش بینی دارد)می بینیم تصویری یکسر متفاوت از فرهنگ مکزیک (یاکلی تر،فرهنگ لاتین ) است .اینبار مردمانی مهربان وخونگرم وشاد می بینیم که آوازهای زیبا میخوانند و رنگ ونورو گرما درزندگی اشان جریان داردمردمی که مرگ را هم به زندگی شان وارد میکنندو درست مثل زندگی آن را گرامی میدارند.

کوکو بخوبی و استادانه همه این وجوه را درخود جاداده جای تعجب نیست اگر فیلم در رویدادهای مختلف امسال در رشته ای بجز انیمیشن هم نامزد جایزه شود.

نظر منتقدان حرفه‌ای و امتیازدهی آنها به این انیمیشین

پیتر هارت لاب از سان فرانسیسکو کرونیکل امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

انیمیشن کوکو بهترین و زیباترین اثری بود که استودیو پیکسار و کمپانی والت دیزنی از زمان اکران انیمیشن دایناسور خود به روی پرده اکران کرده بودند. زندگی بعد از مرگ شاداب و رنگارنگی که آنها برای بینندگان در نظر گرفتند بسیار زیبا است و تمام تمرکز و توجهات را به سمت خود جلب می‌کند. اما چیزی که مهم است این است که برتری و فوق‌العاده بودن این انیمیشن در مکان‌های غیر منتظره مشخص می‌شود.

درو تیلور از پلی لیست امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

خوشبختانه انیمیشن کوکو که آخرین اثر اورجینال و اولیه استودیو پیکسار است و می‌توان گفت که یکی از بهترین پروژه‌هایی است که آنها تا به امروز تولید کرده‌اند، شما را کاملا به محل متفاوت دیگری می‌برد. از طرف دیگر این انیمیشن توانسته با توجه به اتفاقات و موقعیت‌های سیاسی حال حاضر، مشکلاتی مطابق با این شرایط را در خود جا دهد و آن‌ها را به طرز جدیدی بیان کند. به همین خاطر است که این اثر حس ویژه‌ای دارد و به‌خوبی می‌تواند آن را به مخاطب منتقل کند.

مایکل رکتشفن ازهالیوود ریپورتر امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

هر لحظه از این انیمیشن پر از خلاقیت و جذابیت است. فیلمسازان و نویسندگان این پروژه یعنی ادرین مولینا و متیو الدریچ به‌خوبی توانستند یک داستان زیبا و بسیار غنی را تبدیل به یک فیلمنامه خیلی خوب بکنند؛ دارای کاراکترهای تمام و کمال، سرگرم‌کننده، زنده و می‌توان گفت که این انیمیشن از نظر بصری بسیار زیبا است.

منتقد سایت خبری نیویورک دیلی نیوز امتیاز ۹۰ از ۱۰۰

ممکن است انیمیشن کوکو که آخرین پروژه کارتونی استودیو پیکسار است، آن حجم از خنده‌های با صدای بلندی را که سری انیمیشن داستان‌های اسباب‌بازی در مردم و بینندگان ایجاد می‌کرد کم داشته باشد، اما همین داستان فانتزی‌ای که در آن وجود دارد و اتفاقاتش در مکزیک رخ می‌دهد دلیل بر این نمی‌شود که تا حد امکان اشک مردم را هم خیلی کم در بیاورد. شاید با دیدن این انیمیشن متوجه این موضوع بشوید که به نظر می‌رسد استودیو پیکسار تقریبا هفت دقیقه اول انیمیشن Up (بالا) را تبدیل به یک انیمیشن سینمایی تقریبا ۲ ساعته کرده است.

بیل گودی کونتز از آریزونا ریپابلیک امتیاز ۸۰ از ۱۰۰

بله درست است؛ آخرین پروژه کارتونی استودیو پیکسار ماجراجویی و سفری شگفت‌انگیز به سرزمین مردگان را به بینندگان خود پیشنهاد می‌دهد که بر اساس تعاریفی که تا به امروز به ما یاد دادند برای سفر به این سرزمین مردم باید، می‌دانید، بمیرند. این موضوع همیشه غم‌انگیز است. اما در این یک مورد سرگرمی و شادی هم در این سرزمین وجود دارد؛ خصوصا در انیمیشن‌ها و دنیای سینمایی. سرزمین مردگان جای بسیار زیبایی است که همین مسئله کمی به بیننده قوت قلب می‌دهد.

آلن شرتزیو از ویلیج وویس امتیاز ۸۰ از ۱۰۰

کوکو به خاطر خلاقیت‌ها و ابتکارهای لحظه‌ای خود بسیار هیجان‌انگیز است. اما عناصر اصلی آن، اقوام مرده‌ای که وجود دارند، تصاویر خانوادگی و قدرت خاطرات دوست‌داشتنی‌ای که در این انیمیشن است، بیشتر از این نمی‌توانستند بدون صرف زمان باارزش و گران‌بها باشند. زمانی که استودیو پیکسار این بار من را به گریه انداخت، فقط به خاطر شخصیت‌هایی نبود که روی صفحه نقره‌ای سینما بودند؛ بلکه به خاطر افرادی که من به یاد می‌آوردم و افرادی که امیدوار بودم که در آینده آنها من را به یاد داشته باشند اشک ریختم.

استفانی مری از واشنگتون پست امتیاز ۷۵ از ۱۰۰

این انیمیشن نه‌تنها داستانی کاملا جدید و اورجینال دارد، بلکه در داستان خود به معرفی فرهنگی پرداخته که در اغلب موارد در صنعت فیلمسازی خیلی به آن کم لطفی شده و به آن پرداخته نمی‌شود. شاید همین موضوع به‌تنهایی می‌توانست موفقیت خیلی خوبی را از آن خود کند، اما انیمیشن کوکو به جز این مورد حرف‌های دیگری هم برای گفتن دارد.

جوردن روییمی از  فیلم استیج امتیاز ۷۵ از ۱۰۰

بعد از تماشای سری فیلم‌ها و انیمیشن‌های دنباله‌داری مانند سری انیمیشن آرامش‌بخش و امن Finding Dory (پیدا کردن دوری)، مجموعه ماجراهای دوستانه‌ای مانند Cars 3 (ماشین‌ها ۳) و ماجراجویی‌های پنهانی مانند The Good Dinosaur، استودیو پیکسار با اکران انیمیشن کوکو دوباره به مسیر فوق‌العاده زیبا، پر زرق و برق و دوست‌داشتنی خودش بازگشت.

دیوید ارلیچ از ایندی وایر امتیاز ۶۷ از ۱۰۰

تقریبا می‌توان گفت به همان اندازه که انیمیشن کوکو داستان نو و تازه‌ای دارد، به همان اندازه هم کهنه و قدیمی است. این انیمیشن توانست نشان دهد که استودیو پیکسار در بهترین حالت می‌تواند چه چیزی باشد و در بدترین حالت هم به چه چیزی می‌تواند تبدیل شود.

سم ادامز از اسلیت امتیاز ۵۰ از ۱۰۰

این انیمیشن از یک نقطه‌ای به بعد در یک مسیر و جاده آشنا لیز می‌خورد که صحنه‌سازی‌های آشنایی که در پس‌زمینه وجود دارد به‌خوبی قابل مشاهده است.

سایر مقالات:

تماشا کنید: انیمیشن کوتاه مرد کاغذی

معرفی فیلم مردی به نام اوه

نگاهی به فیلم سینمایی خفگی

تماشا کنید: انیمیشن کوتاه آلارم

1 نظر
  1. ادیب

    چه گرافیک خوبی داره این کارتون
    باتشکر از معرفیتون
    موفق باشید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.