درباره فیلم همه میدانند اصغر فرهادی

«همه می دانند»،  جدید ترین ساخته اصغر فرهادی، بار دیگر دنیای سینما را در آستانه یک شگفتی قرار داده است. ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۷،  افتتاحیه جشنواره سینمایی معتبر کن فرانسه قرار است با اکران هشتمین ساخته بلند سینمایی فیلم اصغر فرهادی آغاز گردد و یک روز پس از آن در کشور فرانسه به صورت عمومی اکران شود. این فیلم شب گذشته طی یک اکران خصوصی برای گروهی اندک از منتقدان مطرح فرانسوی به معرض نمایش گذاشته شد. با توجه به اخبار، نظر منتقدان در رابطه با تازه‌ترین فیلم فرهادی مثبت بوده است. لازم به ذکر است که کمپانی «ممنتو پیکچرز» تاکنون به بیش از ۲۰ کشور جهان این اثر سینمایی را پیش فروش کرده است. 

فیلم همه می‌دانند که در زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی به ترتیب با نام‌های Everybody knows و Todos los saben شناخته می‌شود بازیگران سرشناسی چون پنه لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین را در تیم بازیگری خود دارد.

این برای اولین بار است در یک جشنواره معتبر اروپایی برای افتتاحیه که فیلمی از یک کارگردان ایرانی انتخاب می شود. بسیاری از منتقدان سینما و فعالان هنر هفتم، از فیلم همه می دانند اصغر فرهادی به عنوان بخت اول شکار نخل طلا کن ۲۰۱۸  یاد می کنند که اگر چنین شود، برگی دیگر به کارنامه پر افتخار هنری اصغر فرهادی اضافه می شود.

ایده همه میدانند

ایده فیلم همه میدانند به یکی از سفر های اصغر فرهادی در ۱۲ سال پیش به اسپانیا باز میگردد؛ . زمانی که اصغر فرهادی برای سفری به جنوب اسپانیا رفت و در آن زمان، گروگان گیری یک دختر اسپانیایی سبب شده بود تا تصاویر این دختر بچه در سراسر شهر پخش شود. او از این جریان برای نوشتن سناریو هشتمین اثر بلند سینمایی خود الهام گرفت.

منتقدان سینمایی از فیلم جدید اصغر فرهادی را درامی شورانگیز از احساس و تعلق خواندند که روایت گر دختری است که از آرژانتین رهسپار اسپانیا می شود تا با خانواده اش دیدار کند، اما اتفاقاتی که در مدت حضور در اسپانیا رخ می دهد، مسیر زندگی او را تغییر می دهد.

در روزهای گذشته نیز اولین تریلر فیلم و پوسترهای آن منتشر شدند. شما می‌توانید در زیر اولین تریلر فیلم همه می‌دانند را ببینید:

اصغر فرهادی چند ماه پیش در مراسم پایان فیلمبرداری همه می دانند در مصاحبه ای به خبرنگاران گفته بود که فیلم سینمایی که در آن، حضور کارگردان احساس شود، ارزش سینمایی ندارد و کارگردان باید در اثر خود، نامرئی باشد تا فضای بیشتری برای  بیننده بوجود آید. او از خاویر باردم، همسر پنه لوپه کروز، سوپر استار سینما در فیلمش ستایش کرد و گفت که او از جنس بازیگرانی است که فاصله با شخصیت را حذف می کند و هر ثانیه به آنچه اجرا می کند اعتقاد دارد. اصغر فرهادی، باردم را تنها بازیگر این اثر سینمایی می داند که مجبور شد تا آخرین پلان با او همراه شده و بحث و تبادل نظر کند.

همچنین اصغر فرهادی  درباره تفاوتی که پایان این فیلم با پایان‌بندی سایر فیلم‌هایش دارد، بیان کرد: «بیشتر فیلم‌های من آن‌طور که خیلی‌ها می‌نویسند یا نوشته‌اند، پایان باز دارند. خیلی خودم موافق این اصطلاح پایان باز نیستم و مخالفتی هم با آن ندارم، من دلم می‌خواهد وقتی قصه تمام شد یک قصه دیگر در ذهن تماشاگر شروع شود و همیشه قصه‌ای در فیلم‌هایم به آن نقطه نهایی می‌رسد ولی دلم می‌خواهد تماشاگر وقتی سالن را ترک می‌کند یک فیلم جدیدی در ذهنش ایجاد شود.»

فرهادی ادامه داد: «اساسا همیشه فیلمی با ما بیشتر می‌ماند که نگران سرنوشت کاراکترهایش باشیم و این پایان‌ها به این ایده فیلم کمک می‌کند. خیلی برایم اینکه جنبه خودنمایی داشته باشد معیار نیست ولی از ۱۳ سالگی هرچیزی که نوشتم پایانش به همین شکل بوده است. خیلی‌ها فکر می کنند من درذهنم حساب و کتاب می‌کنم برای نوشتن قصه‌ها ولی راستش را بخواهید در مرحله اول همه چیز از قلب من شروع می‌شود و وقتی به پایان نزدیک می‌شوم به صورت ناخودآگاه این شکلی می‌شود که اصلا از بابت آن ناراحت نیستم»

محمد حقیقت، فیلم‌ساز و منتقد ایرانی درباره‌ی واکنش منتقدان به فیلم فرهادی گفت:

اصغر فرهادی، فیلم‌ساز بین‌المللی ایران روز به روز به موفقیتش افزوده می‌شود. او با فیلم جدید خود این را به همه ثابت کرد که موفقیت‌های گذشته‌ اتفاقی نبوده است. بازتاب‌ها و نظرات منتقدان پس از تماشای فیلم بسیار مثبت بود. حال باید منتظر نخستین نمایش جهانی آن در افتتاحیه جشنواره کن باشیم. قطعا اتفاقات مثبتی در انتظار این فیلم خواهد بود.

همه میدانند فیلم جدید اصغر فرهادی

پنه لوپه کروز با انتشار عکس بالا آخرین روزهای فیلم‌برداری فیلم را به اشتراک گذاشته است. همچنین پنه لوپه کروز چند روز پیش با انتشار عکس سرمقاله در اینستاگرام خود خبر از انتخاب فیلم همه می‌دانند برای افتتاحیه جشنواره کن داد.

تهیه کنندگی فیلم همه میدانند بر عهده سه کمپانی «ممنتو فیلمز» فرانسه، «مورنا فیلم» اسپانیا و «لاکی رد» ایتالیا بوده است. مدیر کمپانی فرانسوی «ممنتو پیکچرز» که در فیلم‌های «گذشته» و «فروشنده» نیز با فرهادی همکاری داشته و توزیع کننده بین‌المللی فیلم «همه می‌دانند» به شمار می رود در گفتگویی اظهار داشته بود که «همه می‌دانند» فقط یک فیلم  هیجان انگیز با داستانی جذاب از اصغر فرهادی نیست، بلکه تیم بازیگری سرشناس او،  تضمینی بر موفقیت این فیلم  خواهد بود که با حضور ریکاردو دارین نیز همراه شده است.

همه میدانند در ایران اکران نمی شود؟

اصغر فرهادی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره امکان نمایش «همه میدانند» در ایران گفت: «آرزوی قلبی من است که این فیلم در ایران به نمایش درآید، نمی‌دانم آیا این امکان برای فیلم وجود خواهد داشت یا خیر. نمی‌دانم که فیلم تحریم خواهد شد یا نه؛ اما من تمام تلاشم را انجام می‌دهم تا فیلم در ایران نیز به نمایش دربیاید. همان‌طور که قبلا هم اشاره کرده‌ام اولویت من برای ساخت یک فیلم نمایش آن در ایران بوده است و این قاعده همیشه در کارم رعایت خواهد شد.»

اصغر فرهادی در نشست خبری فیلم جدیدش در فستیوال آنتالیا درباره اکران فیلم اسپانیایی زبان «همه می‌دانند» در ایران گفت: امکان نمایش این فیلم در ایران به سبب پوشش بازیگران وجود ندارد.

شانس اصغر فرهادی در بخش اصلی اسکار، نه بخش غیر انگلیسی

استودیوی فوکوس فیچرز اعلام کرد برای آن که فیلم اسپانیایی زبان «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی شانس شرکت در رقابت بخش اصلی اسکار را داشته باشد در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸ به صورت محدود در آمریکا اکران می‌شود.
با اکران در آمریکا این امکان برای «همه می‌دانند» فراهم می‌شود که در رقابت اسکار ۲۰۱۹ شرکت کند؛ ولی این بار نه در بخش فیلم خارجی زبان بلکه در بخش رقابت اصلی اسکار که شامل همه بخش‌ها از بهترین فیلم تا بخش‌های فنی می‌شود.
حضور در این رقابت می‌تواند شانسی برای دریافت اسکار از سوی بازیگران فیلم یعنی پنه لوپه کروز و خاویر باردم باشد.
«همه می‌دانند» با بازی پنه لوپه کروز و خاویر باردم و به کارگردانی اصغر فرهادی است. این فیلم را الکساندر مالِگی از ممنتو فیلمز و آلوارو لونگوریا از مورنا فیلمز تهیه کرده‌اند.
استودیوی فوکوس فیچرز امتیاز پخش فیلم را در کشورهای آمریکا، کانادا، نیوزلند، آفریقای جنوبی، هند، کشورهای آسیایی و خاورمیانه به غیر از ایران بدست آورده است.


سایر مقالات:

صف آرایی ستارگان در استیج تئاتر بینوایان

نقد فیلم ضد ایرانی لاتاری جدید ترین اثر محمدحسین مهدویان

نقد فیلم مادر! فیلمی که نفس هارا در سینه حبس می کند

نکاتی درباره سریال Friends که هرگز متوجه آن‌ها نشده‌اید

اصغر فرهادی کارگردان همه میدانند: حضور جعفر پناهی در کن حق وی است

16 دیدگاه
 1. bahar

  امیدوارم امسال هم نخل طلا رو بگیره

 2. المیرا

  عمرا جایزه ببره..اون فیلم قبلی اش هم که جایزه گرفت برا این بود که سیاه نمایی داشت …هر فیلمی که ایران رو بد نشون بده ..سیاه نمایی توی ایران باشه جایزه میگیره .

  1. محمد هدایتی

   منم با این نظر موافقم..ولی مطمئنم امسال جعفر پناهی یک جایزه میگیره از کن

   1. سروش
    1. سروش

     من کامنت لایک گذاشتم ولی مث که نشون نداد..فک کنم کلا اموجی رو نمیگیره کامنت ها! با این حال خیلی خوشحالم که جایزه گرفت..منتظر معرفی اش توی سایت وینوک هستم(اموجی لبخند!)

 3. بهاره

  امیدوارم جایزه رو بگیره

 4. fateme

  به نظرم فیلم جالبی باشه ..امیدوارم توی ایران هم اکران بشه

 5. حامد

  جز جدایی نادر از سیمین بقیه فیلم هاش چرت و پرت بود

 6. سهیلا

  تو آمریکا قراره اکران بشه و اگر خوب استقبال بشه ازش تو اسکار نه تو بخش فیلم های غیر از انگلیسی زبان و تو بخش اصلی شرکت داده میشه

 7. فریبرز

  واقعا مسخره است که تو ایران اکران نمیشه …نمیفهمم چه مسخره بازی عه…..

 8. مهران اکبری

  چقدر مسخره ک توی ایران اکران نمیشه…. با این حساب دی وی دی اش هم بیرون نمیاد!

  1. تحریریه وینوک

   اکران امکانش کم است ولی دی وی دی فیلم الان ایران فروخته میشه

 9. نورا احمدی

  دیروز سی دی اش رو گرفتم و فیلم رو دیدم فیلم خوبی بود ولی نسبت به فروشنده و درباره الی ضعیف‌تر بود. جالبه با اینکه بازیگرا خارجی بودن ولی انگار ایرانی داره بازی میکنه

 10. مهدیه

  به نظر من این فیلم در مقایسه با آثار قبلی اصغر فرهادی خیلی ضعیف بود فیلم پر بود از صحنه های شلوغ پلوغ و راه رفتن های الکی کاراکترها و اتفاقات کوچک که هیچ کمکی به واقعه اصلی فیلم نمی کرد و فقط ذهن مخاطب رو به بی راهه میبرد انقدر فیلم نامه بدون هیجان و واکنش بود که اصغر فرهادی تلاش کرده بود با راه رفتن زیاد کاراکتر ها یک کنشی به فیلم بده .انقدر کاراکترهای فیلم بی هدف جلوی چشمم رژه رفتن که چشمام خسته شده .صحنه پردازی شلوغی که انگار همه کاراکترها توی انباری زندگی می کردن هیچ نظم و ترتیبی تو هیچ سکانسی به چشم نمی خورد و یه جورایی نسخه اسپانیایی فیلم درباره الی بود

  1. تحریریه وینوک

   ممنون که نظرتون رو درباره فیلم با ما درمیان گذاشتید.

  2. فرزانه علی‌نقی

   درست میگید من هم وقتی فیلم رو دیدم خیلی شباهت‌ها با فیلم درباره الی تو اون پیدا کردم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.