گیاهانی که حشرات را دفع می‌کنند و به آنها در خانه نیاز داریم

برای بیشتر افراد بارها اتفاق افتاده که در مدتی خاص هجوم حشرات به خانه را تجربه کنند. با شروع فصل بهار و تابستان ورود این جانوران به‌خصوص مگس به خانه‌ها زیاد می‌شود. حشرات حسی از کثیفی را القا می‌کنند و گاهی ممکن است با خود آلودگی‌هایی را به محیط منزل بیاورند.

طبق تحقیقات مگس‌ها میکروارگانیسمی عفونی را با خود حمل می‌کنند که قادر به انتقال آن به انسان خواهند بود. حشرات موزی به قدری کوچک هستند که از منافذ کوچک هم می‌توانند وارد ساختمان شوند. همیشه برای دفع حشرات نیاز به استفاده از مواد شیمیایی نیست.

شما می‌توانید علاوه بر از بهره بردن از گیاهان تصفیه هوا در خانه، از گیاهان دیگر به عنوان راه‌حل طبیعی برای دفع مگس و از بین بردن حشرات خانگی استفاده کنید و بهره ببرید. برخی آفت‌کش‌های شیمیایی ایجاد حساسیت و مشلات تنفسی می‌کنند از این رو گیاهانی که برگ‌های آن‌ها خاصیت دفع حشرات و آفات را دارد بسیار کاربردی هستند. در این مطلب برای خلاصی از شر حشرات راه‌حل‌هایی ارائه شده است.

چند گیاه مفید برای دفع حشرات

حشرات با استشمام بوی برخی گیاهان از آن محیط رانده می‌شوند. عطر این گیاهان خاصیت دفع کنندگی حشرات را دارد. پرورش گیاهان طبیعی در خانه امکان‌پذیر است و به راحتی در گلدان‌های خانه کاشته می‌شوند.

اسطوخودوس

دفع حشرات

این گیاه برای انسان‌ها عطر خوشی دارد و مدت‌ها است که به‌عنوان خوشبوکننده لباس و منزل استفاده می‌شود در حالی که رایحه اسطوخودو برای حشرات بسیار تند و غیرقابل تحمل است. اسپری کردن عطر این گیاه در هوا راه‌حل طبیعی دفع مگس و حشرات است. مالیدن اسطوخودوس بر بدن، پشه‌ها را فراری می‌دهد. آغشته کردن یک پارچه به گیاه اسطوخودوس و مالیدن آن به ظرفی که حشرات به سمت آن می‌روند و در آن تجمع می‌کنند نیز آن‌ها از محیط می‌راند.

نعنا

این گیاه خوشبو را می‌توان به راحتی در خانه پرورش داد. نعنا به‌سرعت رشد می‌کند، از این رو علاوه بر مصرف خوراکی حشره‌کش خوبی می‌تواند باشد. به این منظور می‌توان نعنا را پشت پنجره قرار داد تا مانند یک حفاظ عمل کرده و از ورود حشرات به درون خانه جلوگیری کند. ترکیب نعنا و اسطوخودوس حشره‌کشی قوی خواهد بود که قراردادن آن در نقاط مختلف خانه پشه و مگس را فراری می‌‌دهد.

رزماری

دفع حشرات

این گیاه انواع مختلفی دارد و در اکثر پارک و باغچه‌ها برای جلوگیری از آفت‌زدگی استفاده می‌شود. با پرورش این گیاه در خانه علاوه بر خواص زیبایی و درمانی می‌توان هر حشره‌ای را فراری داد. رزماری را می‌توان برای افزایش رشد مو و به‌عنوان طعم دهنده غذا به‌کار برد. با جوشاندن رزماری عصاره‌ای به‌دست می‌آید که از اسپری کردن آن در هوا حشرات فراری داده می‌شوند. همچنین کاشت این گیاه در گلدان به دفع حشرات کمک می‌کند.

علف لیمو

در ساخت روغنی طبیعی که حشرات و پشه‌ها را دور می‌کند از علف لیمو یا سنبل هندی استفاده می‌شود. مالیدن این روغن بر روی پوست خاصیت دفع‌کنندگی دارد. سنبل هندی استفاده خوراکی نیز دارد و در برخی کشورها در غذا و نوشیدنی به‌کار برده می‌شود. از این گیاه همچنین شمع تولید می‌کنند. شمع یکی از راه‌های از بین بردن پشه به‌شمار می‌رود. این شمع‌ها پس از روشن شدن عطری ایجاد می‌کنند که هر حشره‌ای را فراری خواهند داد.

آویشن

دفع حشرات

به‌طور کلی هر گیاه عطر داری که برای انسان بویی خوشایند دارد در دورکردن حشرات موثر است. آویشن یکی از طعم‌دهنده‌های غذا است که به خاطر عطر زیادش حشرات را دفع می‌کند. شاخه‌های آویشن برای فراری دادن مگس و حشره از آشپزخانه بسیار تاثیر دارد. همچنین می‌توان آویشن را در قابلمه‌ای همراه با آب جوشاند تا از بخار آن حشرات رانده شوند.

راه‌های دیگر دور کردن پشه و حشرات

سرکه

استفاده از سرکه یکی از راه‌های خلاصی از دست حشرات است. به این منظور می‌توان یک قوطی را تا نصفه از سرکه پر کرده، سپس چند سوراخ بر آن ایجاد نموده و در مسیر حشرات قرار داد. حشرات بوی سرکه را دوست دارند به‌همین دلیل از منافد وارد بطری می‌شوند اما راه خروج از آن را پیدا نمی‌کنند. حشره در سرکه باقی می‌ماند و در همان‌جا از بین می‌رود. پس از آن می‌توان ظرف سرکه را شسته و بار دیگر در محیط قرار داد.

تله

با درست کردن ماده‌ای شبیه عسل می‌توان پشه‌ها را از بین برد. با جوشاندن مقداری آب و شکر ماده غلیظی فراهم می‌شود که پشه و حشرات جذب آن می‌شوند. با آغشته کردن دستمال به این ماده و قراردادن در مسیر حشرات می‌توان کنترل آفات را در دست گرفت و آنها را فراری داد.

توری پنجره

یکی از راه‌های خیلی راحت استفاده از توری در قاب پنجره است. توری‌ها منافذ کوچکی دارند که حشرات قادر به رد شدن از آن نیستند. حشرات هنگام ورود به پنجره به توری برخورد کرده و در آنجا می‌مانند. توری باید به‌اندازه پنجره انتخاب شود و از دورتادور با چسبی به پنجره چسبانده شود.

گیاه دور کننده سوسک

  1. سیر:‌ این گیاه دارای بوی تندی است که سوسک‌ها قادر به تحمل آن نیستند. برای دورکردن سوسک‌ها می‌توان چند حبه را پوست کنده و در مسیر این جانوران قرار داد. سیرها را پس از ۳روز می‌توان از روی زمین جمع آوری کرد. برای نتیجه بهتر لازم است این کار تا ۱۰ روز ادامه پیدا کند.
  2. قهوه: تفاله قهوه یکی از بهترین دفع‌کننده‌های سوسک به‌شمار می‌رود. به این منظور می‌توان تفاله را در بیرون خانه یا هر شکافی که امکان ورود سوسک وجود دارد، قرار داد. سوسک پس از استشمام بوی قهوه دیگر از منافذ به درون خانه وارد نمی‌شود.

راه‌های دورکردن مورچه

برای دفع مورچه‌ها ابتدا باید لانه ی آنها را پیدا کرد. پوست خیار یکی از راه‌های خوب برای دورکردن این موجود کوچک است. مورچه‌ها از خیار فرار کرده و وارد خانه نمی‌شوند. همچنین استفاده از مخلوطی از آب و سرکه سیب یا سفید نیز به دفع این حشره کمک می‌کند. لیمو، سیر، مایع ظرفشویی و روغن‌های معطر از دیگر مواد خوب برای دورکردن مورچه‌ها هستند.

دفع حشرات

حشرات در خانه ایجاد کثیفی می‌کنند و با خود آلودگی را به همراه می‌آورند. استفاده از گیاهانی عطردار همچون آویشن، رزماری، نعنا و اسطوخودوس راه‌حل طبیعی دفع مگس و حشرات به شمار می‌رود. همچنین محلول آب و شکر و بطری سرکه راه دیگر فراری دادن حشرات هستند. برای فراری دادن مورچه از خیار یا سرکه سیب استفاده می‌شود. سوسک‌ها با تفاله قهوه یا سیر از محیط فراری می‌شوند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.