۷ نکته سبز برای داشتن اسباب کشی سازگار با محیط زیست

شما به محیط زیست اهمیت می‌دهید، مگر نه؟ اگر اهمیت می‌دهید، آیا تا به حال این موضوع به ذهن شما خطور کرده است که روند اسباب کشی می‌تواند برای محیط زیست مضر باشد؟

این گازهای اگزوز است که در حالی که وسایل خانگی را به خانه جدید خود منتقل می‌کنید، آزاد می‌شوند. یا موادی که در اسباب کشی با بازیافت سخت دور ریخته می‌شوند.

این مواد خطرناک موجود در هر خانه‌ای است که ممکن است به شیوه‌ای سازگار با محیط زیست دور ریخته شوند.

تمام وسایل بسته بندی است که ممکن است بعد از اسباب کشی بدون مراقبت از جهان به سطل زباله‌ ریخته شود.

خوشبختانه، می‌توانید بدون اینکه ردپایی از خود در محیط زیست به جای بگذارید، خود را اسباب کشی بعدی خود آماده کنید. درست است، تعدادی موارد اثبات شده وجود دارد که می‌توانید اسباب کشی بعدی خود را سازگار با محیط زیست و راحت‌تر انجام دهید و در نتیجه تغییری در محیط اطراف خود ایجاد نکنید.

تنها کاری که باید بکنید این است که کارهای قدیمی را انجام ندهید. درعوض، در مورد گزینه‌های سبز تحقیق کنید و مطابق آن عمل کنید.

این ۷ نکته اسباب کشی سازگار با محیط زیست را بخوانید تا بهترین راه‌های انتقال به خانه جدید را با روشی بسیار سبزتر پیدا کنید. همراه وینوک باشید.

۱- خانه خود را به شیوه دوستدار محیط زیست پاک سازی کنید

اسباب کشی سازگار با محیط زیست

نکته این است که، شما از همان ابتدا گزینه‌های بسیار خوبی برای برنامه ریزی اسباب کشی سبز خواهید داشت، فقط باید ایده‌های اسباب کشی سازگار با محیط زیست را بشناسید و از آنها به نفع خود استفاده کنید.

هنگام اسباب کشی برای اولین بار چک لیستی از لوازم ضروری وجود دارد، که اولین آپارتمان شما قطعا نیاز به این وسایل هنگام اسباب کشی دارد. همچنین خرید و جمع آوری این موارد پیش از روز اسباب کشی به شما در تهیه آنها کمک می‌کند زیرا روز اسباب کشی دیوانه کننده است. 

هنگام سازماندهی اسباب کشی سبز خود، اولویت کاری شما باید این باشد که ابتدا خانه خود را پاک سازی کنید تا بتوانید تنها چیزهایی را که دوست دارید و چیزهایی که در آینده پیش بینی می‌کنید مورد نیاز و استفاده شما خواهد بود، را همراه خود ببرید.

این بسیار ساده است: هرچه وسایل کمتری را بسته بندی و جابجا کنید (حمل و نقل کمتری)، فضای کمتری در وسیله نقلیه حمل بار (کامیون کوچک‌تر و احتمالاً رفت و آمد کم‌تر) نیاز خواهید داشت، که به نوبه خود به معنی مصرف سوخت کمتر و انتشار کمتر کربن در طول حمل و نقل خواهد شد.

بهترین چیز در مورد آگاه بودن نسبت به محیط زیست هنگام اسباب کشی این است که علاوه بر کاهش اثرات محیطی با اسباب کشی خود، بتوانید در هزینه‌ها نیز صرفه جویی کنید. این ساده است – هر چه تعداد وسایل کم‌تری برای بسته بندی و جابجایی داشته باشید، هزینه‌های بسته بندی و جابجایی شما نیز کم‌تر خواهد شد.

به طبیعت کمک کنید تا به خودتان کمک کنید. با این حال، شما نباید فقط وسایل اضافی خود را دور بریزید؛ انجام این کار فقط اوضاع را بدتر می‌کند، زیرا وسایل بی استفاده شما در نزدیک‌ترین محل دفن زباله، رها می‌شوند. درعوض، کارهای صحیح انجام دهید و خانه خود را به شیوه‌ای سازگار با محیط زیست پاک سازی کنید.

۲- وسایل را بفروشید، هدیه دهید و یا اهدا کنید

اکنون می‌دانید که چرا بسته بندی و جابجایی تنها اقلام ضروری به کاهش انتشار کربن مضر در طول حمل و نقل کمک می‌کند، بیایید ببینیم چه کاری می‌توانید انجام دهید تا وسایل اضافی که هنوز هم قابل استفاده هستند را به سمت قبرستان دفن وسایل خانه روانه نکنیم.

 • بخشی از وسایلی که از آنها استفاده نمی‌کنید به دوستان و آشنایان خود هدیه دهید. رفتن به خانه جدید فرصتی مناسب برای نشان دادن سخاوت و توجه نسبت به افرادی است که دوستشان دارید و ثابت می‌کنید که هنوز به محیط زیست اهمیت می‌دهید.
 • هنگام اسباب کشی برخی از اقلام بلا استفاده خود را اهدا کنید تا اسباب کشی بعدی شما سبز شود. سازمان‌های خیریه بسیاری وجود دارد که می‌توانید مبلمان، وسایل الکترونیکی، لباس، کتاب، اسباب بازی‌های کودکان، مواد غذایی و غیره را اهدا کنید. برخی از موسسات خیریه حتی در یک روز و ساعت از پیش تعیین شده، آمادگی خود را برای دریافت وسایل بلا استفاده خود مشخص می‌کنند. نشان دهید که به جامعه خود نیز اهمیت می‌دهید.
 • مواردی را که نیاز ندارید و برای اهدا و هدیه دادن نیز مناسب نیست، بفروشید؛ اما اطمینان حاصل کنید که آنها هنوز در شرایط عالی یا خوبی هستند. این اقلام ممکن است برای شما استفاده‌ای نداشته باشند، اما هنوز هم می‌توانند برای سایر افراد بسیار مفید باشند. قبل از اسباب کشی می‌توانید انباری خود را سامان دهید یا آن کالاها را بصورت آنلاین بفروشید. در هر صورت، برای افزایش بودجه اسباب کشی خود، می توانید از این راه پول نیز به‌دست آورید.

۳- مواد خطرناک را به شیوه‌ای سازگار با محیط زیست دور بریزید

چه متوجه شوید یا نه، ممکن است برخی از موادی که برای اسباب کشی استفاده می‌کنید برای محیط زیست مضر باشد. به همین ترتیب، به دلیل خطرات زیاد ناشی از آتش سوزی، فساد، انفجار یا انواع دیگر آسیب‌های جدی در هنگام حمل و نقل، این مواد خطرناک اجازه جابجایی ندارند.

شرکت‌های حمل بار یا اتوبارها مواد قابل اشتعال، فاسد شدنی یا مواد منفجره را منع می‌کنند و اگر قصد دارید اسباب کشی خوبی داشته باشید، سعی نکنید آنها را جابجا کنید. بنابراین، برای اینکه نشان دهید به محیط زیست اهمیت می‌دهید و دوست دارید اسباب کشی بعدی خود را سبز انجام دهید، باید چنین کالاهای خطرناک را دور ریخته و این کار را به درستی انجام دهید.

موادی که می‌تواند برای محیط زیست مضر باشد شامل اسیدها، آمونیاک، بنزین، نفت سفید، روغن گازولین، ضد یخ، روغن موتور، رنگ‌، سموم دفع آفات، کود شیمیایی، تخریب کننده علف‌های هرز، رقیق کننده رنگ، مواد تمیز کننده و حتی قوطی‌های آئروسل می‌شود.

برای رهایی از آنها بدون آسیب رساندن به محیط از دستورالعمل‌های دفع مواد خطرناک پیروی کنید. برخی از موارد ممنوع برای حمل و نقل را به همسایگان و دوستان خود هدیه دهید یا با دفتر سازمان حفاظت محیط زیست تماس بگیرید تا در مورد نحوه دفع مواد خطرناک خود به شیوه‌ی دوستدار محیط زیست مشاوره بگیرید.

۴- از مواد بسته بندی سازگار با محیط زیست استفاده کنید

هنگامی که شما خانه را برای اسباب کشی مرتب می‌کنید، بیشترین کمک شما برای حفظ سیاره استفاده از مواد بسته بندی سازگار با محیط زیست برای بسته بندی و محافظت از وسایل با ارزش شما خواهد بود. در کل، به شدت شما را به استفاده از مواد بسته بندی قابل بازیافت و زیست تخریب پذیر برای همه نیازهای بسته بندی خود ترغیب می‌کنیم.

 • جعبه‌های مقوایی. شما به طور حتم به جای عجله برای رفتن به فروشگاه مجبورید از جعبه‌های قدیمی مقوایی قدیمی مجدداً استفاده کنید تا لوازم جدید را خریداری کنید. به خاطر داشته باشید که جعبه‌های مقوایی استاندارد قبل از پایان چرخه عمر آنها، می‌توانند بین ۴ تا ۷ استفاده دوام داشته باشد و آنها فقط برای یک چیز خوب هستند – بازیافت. در مرحله اول، از دوستان و همسایگان خود بپرسید که آیا جعبه‌های مقوایی دارند که دیگر به آنها نیازی نخواهند داشت و اگر داشتند، جعبه‌ها را از آنها بگیرید. در مرحله دوم، به چند فروشگاه محلی مراجعه کنید و در مورد دریافت جعبه‌های مقوایی رایگان با مدیران آنها صحبت کنید. و مرحله سوم، وب سایت‌هایی مانند نوبار را بررسی کنید تا جعبه‌های اسباب کشی را خریداری کنید.
 • سطل پلاستیکی. سطل‌های پلاستیکی گزینه‌های مناسبی برای استفاده به جای جعبه‌ی مقوایی استاندارد و سازگار با محیط زیست هستند. به طور کلی کالاهای پلاستیکی برای محیط زیست بد است، اما این بار متفاوت خواهد بود. چرا؟ زیرا شما می‌خواهید سطل‌های پلاستیکی را خریداری کنید که از پلاستیک بازیافت شده ساخته شده‌اند. خرید یا اجاره ظروف پلاستیکی برای اسباب کشی شما یک سرمایه گذاری خوب خواهد بود، زیرا ۱) آنها را می‌توان صدها بار استفاده مجدد کرد بدون اینکه خسارتی متحمل شوند و ۲) آنها از وسایل شما بیشترین محافظت را ارائه می‌دهند.
 • پلاستیک حباب‌دار سبز و فوم بسته بندی سبز. در صورت امکان، از جایگزین سبز (به این معنا که حداکثر ۴۰٪ از مواد بازیافتی ساخته شده باشند) برای بسته بندی وسایل خود استفاده کنید. همچنین اگر قصد دارید هنگام بسته بندی برای اسباب کشی از فوم‌های داخل جعبه استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که آنها از نوع تخریب پذیر نیستند که از روغن‌های گیاهی و ذرت تهیه شده‌اند.
 • هنگام خرید جعبه‌های مقوایی جدید برای اسباب کشی سازگار با محیط زیست، اطمینان حاصل کنید که فقط جعبه‌های ساخته شده از مقوای بازیافت شده را خریداری کنید.

۵- از وسایل بسته بندی که در خانه دارید استفاده کنید

اسباب کشی سازگار با محیط زیست

یکی از راه‌های عالی برای سازماندهی مراحل انجام اسباب کشی دوستدار محیط زیست – روشی که به شما در صرفه جویی در هزینه در این فرآیند نیز کمک می‌کند – استفاده از مواد بسته بندی است که در خانه خود دارید اما تا این لحظه متوجه آنها نشده‌اید. ایده این است که خلاق شوید و از برخی اقلامی که قصد دارید در هر صورت با خود به خانه جدید ببرید برای محافظت از سایر وسایلی که با خود خواهید برد، استفاده کنید.

در اینجا نمونه‌هایی از چگونگی پرداخت نکردن پول برای وسایل بسته بندی مورد نیاز خود، از جمله مواد سنتی بسته بندی غیر قابل تخریب مانند پلاستیک بسته بندی و فوم‌های بسته بندی، ذکر شده است.

 • سطل، سبد و سبد لباسشویی. برای قرار دادن لباس، روتختی، بالش، وسایل حمام، لوازم آرایش و غیره مناسب هستند.
 • سطل آشغال. در صورت تمیزی، سطل‌های زباله می‌توانند انواع کالاهای خانگی را در خود جای دهند.
 • چمدان. به طور طبیعی، چمدان‌ها بهترین گزینه برای حمل لباس در اسباب کشی هستند، اما باید بسته بندی کتاب‌ها در چمدان‌ها را جدی بگیرید، به خصوص اگر چمدان‌های چرخ‌دار دارید. چرا؟ زیرا کتاب‌ها وقتی روی هم قرار می‌گیرند و داخل چمدان می‌روند، بسیار سنگین می‌شوند.
 • کیف‌ها و کیسه‌ها. کیف‌ها و کیسه‌ها برای قرار دادن وسایل خانگی مانند آچار فرانسه عمل می‌کنند. از کیسه‌های آشغال (تمیز) می‌توان برای بسته بندی لباس‌های آویزان در کمد استفاده کرد. از کیسه‌هایی که با جارو برقی جمع می‌شوند، می‌توان برای بسته بندی لباس‌های حجیم و ضخیم مانند کاپشن، کت زمستانی، پتو، روتختی، بالش و غیره استفاده کرد. کیسه‌های زیپ‌دار نیز برای جلوگیری از گم شدن عناصر کوچک عالی هستند.
 • جعبه جواهرات. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، جواهرات گران قیمت و ارزشمند خود را درون جعبه جواهرات اختصاصی خود نگه دارید و در حین اسباب کشی آنها را با خود ببرید. اشیای قیمتی خود را با کامیون حمل بار جابجا نکنید.

هنگامی که نوبت به بسته بندی و پیچیدن وسایل می‌رسد با اقلام زیر احساس راحتی کنید:

 • پتو. از پتوهای معمولی خانگی می‌توان به عنوان جایگزینی برای پتوهای مخصوص مبلمان استفاده کرد که در تمام زمان اسباب کشی از آنها استفاده می‌شود. پتو از ویژگی‌ محافظتی بسیار خوبی برخوردار است و باید از آنها می‌توان برای محافظت از قسمت‌های ظریف مبلمان و وسایلی که به راحتی امکان شکستن آنها وجود دارد، استفاده کرد.
 • حوله و ملافه. حوله‌ها و ملافه‌ها را می‌توان به جای پلاستیک حباب‌دار برای بسته بندی وسایل خانگی شکننده استفاده کرد. همچنین، آنها هنگام پر کردن جعبه‌ها به دلایل ایمنی، پرکننده‌های خوبی برای فضاهای اضافی در جعبه‌ها هستند.
 • جوراب. جوراب‌های ضخیم زمستانی را می‌توان برای محافظت از شیشه‌های شکننده استفاده کرد.
 • روزنامه. برای پر کردن فضاهای خالی داخل جعبه‌های بسته بندی می‌توان از روزنامه‌های باطله استفاده کرد. روزنامه‌های امروز را به کاغذ بسته بندی فردا تبدیل کنید، اما شما نباید از آنها برای بسته بندی وسایل با سطوح ظریف استفاده کنید زیرا جوهر روزنامه می‌تواند لکه‌ها و علائم ناجوری روی ظروف ایجاد کند.

به یاد داشته باشید: استفاده از مواد بسته بندی که قبلاً در خانه خود دارید، به شما در صرفه جویی در هزینه نیز کمک می‌کند و اینکه محیط زیست را با زباله‌های بسته بندی اضافی نیز پر نمی‌کنید.

بیشتر بخوانید: چطور اسباب کشی هوشمندانه داشته باشیم؟

۶- رزرو یک اتوبار سازگار با محیط زیست

اسباب کشی سازگار با محیط زیست

هنگام تلاش برای داشتن اسباب کشی سبز و سازگار با محیط زیست، یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای به حداقل رساندن تأثیر زیست محیطی خود انجام دهید، رزرو یک شرکت حمل بار است که به محیط زیست نیز اهمیت می‌دهد. به نظر می‌رسد که بیشتر شرکت‌های برتر در کشور برای دنیای بهتر و پاک‌تر در شیوه‌ها و محصولات سازگار با محیط زیست سرمایه گذاری می‌کنند و خود را متعهد می‌دانند.

بهترین شرکت‌های حمل بار در صنعت اسباب کشی کارهای زیر را در راستای حفظ محیط زیست انجام می‌دهند:

 • از بیو دیزل برای کامیون‌های خود استفاده می‌کنند.
 • ناوگان وسایل نقلیه مدرن دارند که تأثیر تخریبی محیط زیست را کاهش می‌دهند.
 • از دستگاه‌های GPS در کامیون‌های حمل بار خود برای برنامه ریزی مستقیم‌ترین و کارآمدترین مسیر برای رسیدن به مقصد استفاده می‌کنند.
 • بسته بندی را با مواد بسته بندی سازگار با محیط زیست، مانند جعبه‌های مقوای بازیافتی، سطل پلاستیکی قابل استفاده مجددا و پلاستیک حباب‌دار و فوم بسته بندی تخریب پذیر استفاده می‌کنند.

بنابراین، هنگامی که به دنبال خدمات جابجایی سبز هستید، به اندازه کافی شجاع باشید تا از شرکت‌های در حال حرکت سؤال کنید، و از آنها بپرسید چه اقدامات خاصی برای حفظ محیط زیست انجام می‌دهند.

اگر از پاسخ‌های یک اتوبار راضی نیستید یا به هیچ وجه پاسخ معنی داری دریافت نمی‌کنید، باید جدی فکر کنید که یک شرکت حمل بار آگاه‌ به حفظ محیط زیست را رزرو کنید.

در دراز مدت، افزایش مداوم تقاضا برای خدمات اسباب کشی سازگار با محیط زیست باعث می‌شود شرکت‌های حمل بار حرفه‌ای‌تر به ارزیابی مجدد سیاست‌های زیست محیطی خود بپردازند. برای این کار نوبار را در نظر داشته باشید. نوبار با استفاده از روش‌های سازگار با محیط زیست به حفظ محیط زیست و انجام هر چه سبزتر اسباب کشی کمک می‌کند.

۷- به خانه جدید خود نیز سبز بروید

نکات اسباب کشی سازگار با محیط زیست به پایان رسید – در ادامه کارهایی است که شما باید بعد از رفتن به خانه جدید برای نشان دادن توجه خود به محیط زیست انجام دهید:

 • بعد از اتمام کار و باز کردن جعبه‌ها، مقداری از مواد بسته بندی را برای اسباب کشی بعدی نگه دارید. شما همچنین می‌توانید از قوی‌ترین جعبه‌های مقوایی برای ذخیره وسایل خود نیز استفاده کنید.
 • وسایل بسته بندی را که هنوز هم قابل استفاده هستند، به دیگران بدهید – برای جامعه خود کاری کنید و جعبه‌های مقوایی و پلاستیک‌های حباب‌دار اضافی خود را به کسانی بدهید که برای اسباب کشی خود به آنها نیاز دارند.
 • به طور کامل تمام وسایل بسته بندی را که هیچ کس نمی‌خواهد یا به آن احتیاج ندارد، دور بریزید. هنگام دور ریختن آنها بهترین روش را که سازگار با محیط زیست را انتخاب کنید.
 • خانه جدید خود را با لوازم تمیز کننده سازگار با محیط زیست تمیز کنید. از هرگونه مواد شیمیایی و سمی تمیز کننده در بازار خودداری کنید و مواد تمیز کننده سازگار با محیط زیست خود را از سرکه سفید، جوش شیرین و آب تهیه کنید. محلول سرکه سفید و آب به شما در تمیز کردن کفپوش‌های چوبی و حمام سخت کمک خواهد کرد، در حالی که جوش شیرین باعث می‌شود هرگونه آلودگی اطراف حمام یا سینک آشپزخانه از بین برود.
 • تاسیسات خانه جدید خود را به خوبی توسط کارشناسان این حوزه بررسی کنید تا انرژی کم‌تری هنگام کار کردن آنها مصرف شود.
 • در سراسر خانه جدید خود، چراغ‌های LED کم مصرف بزنید.
 • وسایل برقی خود را در صورت عدم استفاده از برق بکشید، زیرا بسیاری از دستگاه‌ها در این حالت نیز انرژی مصرف می‌کنند.
 • فقط از رنگ‌های غیر VOC (ترکیبات آلی فرار) برای دکوراسیون منزل و نیازهای بازسازی خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که بعضی از ترکیبات آلی فرار برای سلامتی انسان خطرناک هستند و همچنین می‌توانند به محیط زیست آسیب برساند.

همان‌طور که گفتیم اسباب‌کشی کاری بسیار سخت و پراسترس است؛ اما اگر راهی برای آسان‌تر کردن آن باشد چرا نباید از آن استقبال کنید. تصور کنید در خانه خود نشستید، در محل کار پشت میز کار خود هستید و یا در ماشین کنار خیابان پارک کردید و به فکر کرایه اتوبار هستید.

توجه داشته باشید که تمام مراحلی که شما برای انجام یک اسباب کشی دوستدار محیط زیست انجام می‌دهید، همچنین می‌توانند بعد از اسباب کشی در داشتن سبک زندگی سازگار با محیط زیست به شما کمک کنند. می‌توانید با استفاده از آنها به کاهش استرس اسباب کشی کمک کنید.


بیشتر بخوانید:

۱۳ راه هوشمندانه برای فروش خانه در سریع‌ترین زمان ممکن

معجزه مرتب کردن خانه: هنر ژاپنی در نظم و سازماندهی

منبع mymovingreviews نوبار ایسنا
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.