راه‌هایی ساده و آسان برای تصفیه هوا در خانه

علم نشان داده است که بیش از 70 درصد سموم بدن را از طریق تنفسی که می‌کنیم از بین می‌بریم. اما اگر هوایی که خودمان تنفس می‌کنیم سمی باشد، این یک دلیل جدی برای نگرانی است.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، هر ساله 4.2 میلیون نفر را در اثر بیماری‌ها مرتبط با آلودگی هوا از دست می‌دهیم. از این تعداد، 3.8 میلیون مرگ و میر ناشی از قرار گرفتن در معرض دود ناشی از سوختن سوخت و اجاق گازهای پخت و پز است که باید کاری برای تصفیه هوا در خانه انجام شود.

علاوه بر این، حدود 91 درصد از مردم جهان در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که میزان مسمومیت هوا بالاتر از حد مجاز است.

دکتر میتالی مادهوسمیتا می‌گوید: “با کاهش کیفیت هوا، خطر سکته مغزی، بیماری‌های قلبی، سرطان ریه و بیماری‌های مزمن و حاد تنفسی از جمله آسم برای افرادی که در شهرهای بزرگ جهان زندگی می‌کنند و دارای آلودگی هوا هستند، افزایش می‌یابد.”

به همین دلیل اطمینان از اینکه کیفیت هوا در داخل منازل ما به اندازه کافی خالص باشد تا از سلامت خوبی برخوردار باشیم، بسیار مهم است. علم نشان می‌دهد که ما بیش از 70 درصد سموم بدن را از طریق تنفس و دم و بازدم دفع می‌کنیم.

اما اگر هوایی که خودمان تنفس می‌کنیم سمی باشد، این یک دلیل جدی برای نگرانی است. یکی از کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم بهبود کیفیت هوا در خانه‌های ما است. “دکتر مادهوسمیتا در این باره چند نکته مفید برای اطمینان از کیفیت هوای خوب در خانه‌های ما ارائه می‌دهد. همراه وینوک باشید.

1- گیاهان آپارتمانی

تصفیه هوا در خانه

گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا گازهای مضر را جذب می‌کنند و اکسیژن مورد نیاز برای تنفس را جایگزین می‌کنند. هرچه گیاهان بیشتری در داخل خانه نگهداری شود، کیفیت اکسیژن داخل خانه بیشتر می‌شود. در اینجا چند گیاه وجود دارد که به افزایش سطح اکسیژن در خانه کمک می‌کند و باعث تصفیه هوا در خانه می‌شوند.
* سانسوریا – بنزن، فرمالدئید، تری کلر اتیلن و زایلن را از بین می‌برد.
* گل چمچه‌ای – آمونیاک، بنزن، فرمالدئید و تری کلر اتیلن را از بین می‌برد.
* گیاه عنکبوتی – فرمالدئید و زایلن را از بین می‌برد.
* بنژامین – بنزن، فرمالدئید و تری کلر اتیلن را از بین می‌برد.

2- شمع‌هایی از موم زنبور عسل

متداول‌ترین نوع شمع از پارافین ساخته می‌شود. این نوع شمع‌ها بنزن (سرطان‌زا) و تولوئن (ماده‌ای شیمیایی که می‌تواند باعث آسیب مغزی شود) را به محیط اطراف منتقل می‌کنند. اما شمع‌های موم زنبور عسل سازگار با محیط زیست با بوی بسیار مطبوع هستند و طولانی‌تر و روشن‌ تر از شمع‌های پارافینی می‌سوزند.

تصفیه هوا در خانه

گذشته از این همه فواید عالی، آیا می‌دانستید که شمع‌های ساخته شده از موم زنبور عسل همچنین می‌توانند به تصفیه هوا در خانه کمک کنند. این نوع شمع‌ها تنها شمع‌هایی هستند که حاوی یون‌های منفی هستند.

بیشتر ذرات هوا (از جمله میکروب‌ها) بار مثبت دارند، آنها به یون‌های منفی جذب می‌شوند و وقتی به هم می‌رسند، به هم می‌چسبند و خیلی سنگین می‌شوند و در هوا معلق می‌شوند.

آنها تنها با زمین افتادن و توسط جارو برقی جمع می‌شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که یون‌های منفی واکنش‌های بیوشیمیایی ایجاد می‌کنند که باعث افزایش سطح سروتونین (ماده شیمیایی برای افزایش خلق و خوی) در بدن می‌شوند.

بنابراین دفعه بعد که به خرید می‌روید، شمع‌هایی از موم زنبور عسل تهیه کنید یا حتی بهتر است یاد بگیرید که خود آن را درست کنید.

3- لامپ‌های نمکی

تصفیه هوا در خانه

آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که به طور خودکار هنگام نشستن در کنار دریا احساس آرامش می‌کنید؟ دلیل عمده این امر وجود نمک موجود در جو است.

بگذارید توضیح دهیم: نمک از نظر طبیعی دارای ریزگرده‌هایی است. این بدان معنی است که باعث جذب آب به سطح خود می‌شود. نمک به دلیل پتانسیل تراوشی بالای خود، نوعی توانایی “کشیدن” دارد که می‌تواند، در سطح ظریف‌تر، انرژی منفی زیادی را از ذهن ما جذب کند.

لامپ‌های نمکی نیز یون‌های منفی تولید می‌کنند که همانطور که در بالا ذکر شد برای تصفیه هوا در خانه ضروری است. به غیر از تمیز کردن هوا و ایجاد ذهنیتی مثبت، لامپ‌های نمکی با درخشش نور رشته‌ای گرم و بی‌نظیر به نظر می‌رسند و همچنین برای تسکین آلرژی شناخته می‌شوند.

4- روغن‌های اساسی

روغن‌های اساسی مملو از آنتی اکسیدان هستند و روغن مناسب می‌تواند جو را ترفیع دهد و نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.

روغن‌هایی مانند روغن نعناع، روغن درخت چای، اسطوخودوس، اکالیپتوس، پرتقال، لیموترش و شمعدانی همه روغن‌های ضدباکتری قدرتمندی هستند. هنگام انتشار، آنها فضای اطراف را تمیز می‌کنند و همچنین عطر دلنشینی به خانه می‌دهند.

اگر خارج از خانه با آلودگی هوا روبه‌رو هستید چه باید کنید؟

اگر کیفیت هوا در منطقه شما به خطر بیفتد، چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود انجام دهید. بیشترین توجه باید به کسانی که دارای مشکلات تنفسی، ریه یا قلب هستند بشود، همچنین کودکان و افراد مسن که به طور کلی آسیب پذیر هستند، نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

اگر کیفیت هوا ناسالم باشد، توصیه می‌کنیم افرادی که به آلودگی حساس هستند (یعنی افراد مبتلا به بیماری ریه، آسم، کودکان، افراد مسن و کارگران در فضای باز) باید مدت زمان کار خود را کاهش یا محدود کنند.

انجام فعالیت‌های خارج از خانه اگر کیفیت هوا در دامنه معتدل‌تری قرار دارد، اگر نگران حساسیت نسبت به سطح آلودگی هستید، می‌تواند با کاهش زمان صرف شده در بیرون از منزل، از خود محافظت کنید.

اگر کیفیت هوا در محدوده ناسالم یا قرمز باشد، توصیه می‌کنیم افراد برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامتی خود از انجام کار یا فعالیت طولانی در فضای باز خودداری کنند. هر کس دیگری که از نظر سلامتی مشکلی نداشته باشد، باید مدت زمانی را که در خارج از خانه می‌گذراند را محدود کند.

منبع indianexpress cnet
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.