داستان محصور شدگى و به تبع آن محصول شدگی انسان توسط ايدئولوژى تحميلى كليسا

تماشا کنید: انیمیشین The Village

انيميشن The Village داستان محصور شدگى و به تبع آن محصول شدگیِ انسان توسط ايدئولوژى تحميلى كليسا را به تصوير مى‌كشد. نظامى كه خود محصولِ تفكر الهياتى انسانى بود، اما به تدريج انسان را از جايگاه سوبژكتيو خود جدا و بيگانه كرد و او را به ابژه‌اى در خدمت سيستمِ بيمارگونه‌اى انگاشت كه چيزى جز محصولات انسان‌نمايى از اين دست نداشت؛


 

جاسوس، ریاکار، مردسالارِ شکم‌باره، سرمایه‌دار و زندانىِ حبس‌اندیش که همگى آنها در بزنگاهى تاریخى نقش همیشگى خود را ایفا می‌کنند و به نفع سیستم محصورکننده و محصول‌ساز علیه آزاداندیشان چوبه دار علم می‌کنند! نویسنده و کارگردان اثر Mark Baker در نماى اول و دوم و آخر انیمیشن ایده و دیدگاه اصلى خود را نمایان می‌کند.

نماى اول؛ مورچه‌هایى (انسان) که به خطا وارد مقولات الهیاتى شده‌اند و لقمه بزرگتر از دهان خود را برداشته‌اند. نماى دوم؛ سمت راست تصویر؛ سیستمى گورستان ساز و در خدمت تاناتوس و در سمت چپ تصویر؛ انسانى خارج از حصار در پىِ آبادانى و در مسیر اروس و در نماى آخر مورچه‌ها این بار هم به خطا وارد مقولات روشن‌فکرى و فلسفه شده‌اند گویا Mark Bakar فرجام خوشى براى حرکت دو قهرمان خود نیز پیشبینى نمی‌کند و انسان را در نظامى رباتیک و حل شده در نیازهاى فیزیولوژیک خود خوشبخت می‌داند!

دیدن این انیمیشن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.


مقالات بیشتر:

تماشاکنید: انیمیشن کوتاه وینسنت برنده جایزه اسکار

تماشا کنید: انیمیشن کوتاه آلارم

تماشا کنید: دو با دو

تماشاکنید: انیمیشن کوتاه Changeover

تحریریه وینوک


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید. 

۱۳۹۵. تمامی حقوق برای وبسایت vinok (وینوک) محفوظ است.

عضویت در خبرنامه وینوک

در خبرنامه وینوک عضو شوید و آخرین مطالب وینوک را در ایمیل خود بخوانید