معرفی سه کتاب (۱)

در بخش کافه کتاب ( سه کتاب ) سعی داریم  تا به معرفی ۳ آثار ادبی مطرح در سطح جهان و همچنین کتاب‌های ایرانی محبوب را به شما خوانندگان وینوک معرفی کنیم در این مقاله به معرفی سه کتاب دختری که رهایش کردی و خیاط و جنایت از یاد رفته میپردازیم خوشحال میشیم تا اگر این کتاب ها را مطالعه کردین نظر خودتون رو با وینوک در میون بزارین.


 

دختری که رهایش کردی

  

«دختری که رهایش کردی» نوشته جوجو مویز( -۱۹۶۹)، نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی است. دیلی میل درباره این کتاب گفته است: «کتابی که نمی‌توانید زمین بگذارید»

نگاهی کوتاه به کتاب

بعد فهمیدم که همون‌جا می‌میرم و در حقیقت دیگه واقعاً برام مهم نبود. همه‌ی بدنم از درد گُر گرفته بود، پوستم از تب تیر می‌کشید، مفصل‌هام درد می‌کردن، و سرم سنگین بود. پارچه‌ی کرباس پشت کامیون بلند شد و باز شد. یه نگهبان بهم دستور داد که برم بیرون، به‌سختی می‌تونستم حرکت کنم اما اون منو مثل یه بچه‌ی سرکش، گرفت و هل داد بیرون. این‌قدر لاغر و سبک شده بودم که تقریباً راحت پرت شدم.

صبح مه‌آلودی بود، ولی از همون فاصله می‌تونستم یه حفاظ سیم‌خاردار و یه در بزرگ ببینم. بالای اون در نوشته شده بود: «استروهن» می‌دونستم اون چیه. یه نگهبان دیگه ازم خواست همون‌جا بمونم و بعد به‌طرف کیوسک نگهبانی رفت. اون‌جا با هم صحبت کردن، بعد یکی‌شون به بیرون خم شد و به من نگاه کرد. اون‌ طرف ردیفی از آلونک‌های کارخونه بود. یه جای متروک بود با حال‌وهوای بدبختی که پوچی ازش می‌بارید. تو دو گوشه، دو برج دیده‌بانی با اتاقک قرار داشت و برای جلوگیری از فرار، اون جلو بود. اما اصلاً جای نگرانی نبود. می‌دونی چه حسی داره وقتی خودتو به سرنوشتت می‌سپری؟ یه‌جورایی بهت خوشامد می‌گه.

جنایت از یاد رفته

آگاتا کریستی، نویسنده انگلیسی داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی بود. داستان‌های آگاتا کریستی، بخصوص آن دسته که در باره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو و یا خانم مارپل هستند، نه تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند بلکه وی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌اند نیز معرفی و مطرح نمودند. آگاتا کریستی در کتاب رکوردهای گینس مقام اول در میان پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب در تمام دوران‌ها و مقام دوم (بعد از ویلیام شکسپیر)در میان پرفروش‌ترین نویسندگان در هر زمینه‌ای را به خود اختصاص داده‌است. تخمین زده شده‌است که یک میلیارد از کتابهای او به زبان اصلی (انگلیسی) و یک میلیارد دیگر در ترجمه‌های گوناگون به ۱۰۳ زبان دنیا به فروش رسیده‌است.

کتاب  جنایت از یاد رفته آخرین داستان از مجموعه داستان های خانم مارپل است که در بحبوحه جنگ جهانی دوم نوشته شده است. کریستی در این کتاب ماجرای خانم مارپل را روایت می‌کند که به زوج جوانی کمک می‌کند تا بتوانند حقایقی در مورد زندگی گذشته زن خانواده را کشف کنند.

شخصیت خانم مارپل اولین بار در داستان کوتاه باشگاه سه‌شنبه شب که در سال ۱۹۲۶ نوشته شد، به خوانندگان معرفی گردید.

خیاط

خیاط نمایشنامه‌ای از اسلاومیر مروژک(۲۰۱۳-۱۹۳۰)، نمایشنامه‌نویس لهستانی است.

در این نمایشنامه‌ی سه پرده‌ای که به عنوان یکی از مهمترین آثار ادبیات نمایشی لهستان در نظر گرفته شده، نویسنده با شیوه‌ی سرشار از طنزی که خاصِ خود اوست، به طرح پرسش‌هایی جدی و جهانشمول پیرامونِ جایگاه و نقش فرهنگ، تغییر مسیر در جنبش‌های اجتماعی، میل بازگشت به طبیعت و ادعاهای سطحی و عوام‌فریبانه‌ی مدعیانِ جعلی این بازگشت می‌پردازد. داستان نمایش از این قرار است: حمله‌ی بَربَرها به قلمرو عالیجناب و فتح آن، باعث بیدار شدنِ امیدهایی علیه قدرت و نفوذِ خارج از اندازه‌ی «خیاطِ دربار» در دلِ «کارلوس»، شورشگر آرمانگرا می‌شود. آیا این فاتحین زُمُخت و نامُتمدن، جلو قدرت و نفوذِ نامحدودِ خیاط را خواهند گرفت، یا آنها نیز به نوبه‌ی خود، مجذوب حیله‌ها وتوانایی‌های نیرنگ‌آمیز او خواهند شد؟

حکایت این نمایش، طنین انداز و یادآورِ داستان مشهور «جامه‌های جدید امپراطور» اثر نویسنده‌ی نام آشنا «هانس کریستین آندرسُن‌» است که در آن جادو به اطوار و شکلک در آوردن تبدیل می‌شود و اخلاق و پند و اندرز، جایِ خود را به پرسش‌هایی پیرامون حقیقتِ وجود می‌دهد. در اعماقِ این نمایش طنزآمیز، مروژک به طرح پرسش‌هایی فلسفی پیرامون اصل و بدل، و ظاهر و باطنِ قدرت، و بازی‌های نیرنگ آمیز خیاط برای حفظِ آن می‌پردازد.

.

محمدرضا هدایتی


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید. 

۱۳۹۵. تمامی حقوق برای وبسایت vinok (وینوک) محفوظ است.

عضویت در خبرنامه وینوک

در خبرنامه وینوک عضو شوید و آخرین مطالب وینوک را در ایمیل خود بخوانید