معرفی سه کتاب(۳)

در بخش کافه کتاب ( سه کتاب ) سعی داریم  تا به معرفی ۳ آثار ادبی مطرح در سطح جهان و همچنین کتاب‌های ایرانی محبوب را به شما خوانندگان وینوک معرفی کنیم در این مقاله به معرفی سه کتاب بادبادک باز، به آواز باد گوش بسپار و زندگی جای دیگری است می پردازیم. خوشحال میشیم تا اگر این کتاب ها را مطالعه کردین نظر خودتون رو با وینوک در میون بزارید.


 

 بادبادک باز

کتاب بادبادک باز

بادبادک‌ بازاولین اثر منتشرشدهٔ خالد حسینی نویسنده افغانستانی است که به زبان انگلیسی نوشته شده است. داستان بادبادک باز آنقدر زیبا و دلنشین است که از روی آن فیلمی نیز ساخته شده است.

داستان زندگی امیر شخصیت اصلی داستان را بیان میکند. امیر و حسن از کودکی با هم زندگی کردن و با هم بزرگ شدن یکی پسر ارباب و دیگری پسر خدمتکار خانه. داستان از یک مسابقه بادبادک بازی آغاز می‌شود و در آخر نیز با همان مسابقه و در سالها بعد پایان میابد.

امیر و حسن دوستان دوران کودکی هستند. حسن پسر خدمتکار خانه پدری امیر است و هر کاری برای دوست خود امیر انجام می‌دهد. تا روزی که امیر در یک جریان او را تنها می‌گذارد و به حسن خیانت می‌کند.

از آنجایی که رابطه امیر و پدرش سرد است او تصمیم می‌گیرد که در مسابقه ی بادبادک بازی شرکت کند و نفر اول شود تا بتواند خودش را به پدرش اثبات کند. او با کمک حسن به هدف خود می رسد، اما زمانی که حسن بنا به قانون مسابقه به دنبال آخرین بادبادک که جایزه نفر بود می رود در راه توسط هم محله‌ای های امیر مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و امیر با اینکه شاهد جریان بود کاری نمی‌کند و می‌رود.

بعد از حادثه امیر از کاری که کرده بود احساس عذاب وجدان داشت و وجود حسن را نمی‌توانست در مقابل خود تحمل کند بنابراین با زدن تهمت دزدی به حسن‌ آنها را از خانه‌شان بیرون کردند. سالها بعد پس از حمله روسها به افغانستان امیر و پدرش به امریکا مهاجرت می‌کنند و امیر در آنجا با دختری افغانی ازدواج می کند که از قضا بچه‌دار نیز نمی‌شوند.
بعد از گذشت سالها دوست پدر امیر با او تماس می گیرد و از او می خواهد که به پاکستان برود .

در پاکستان امیربا داستانی غیر قابل باور رو به رو می‌شود. دوست پدر امیر به او می‌گوید پدرش با مادر حسن رابطه نامشروع داشته و حسن برادر او است.
دوست پدرش به امیر می‌گوید که حسن و خانمش توسط طالبان به قتل رسیدند و سهراب تنها یادگار آنها در دست طالبان اسیر است. به امیر می‌گوید که برو و پسر حسن را پیدا کن.
امیر نیز چون از به حسن دینی داشت رفت و پسر حسن را پیدا کرد و به فرزند خواندگی قبولش کرد.

به آواز باد گوش بسپار

به آواز باد گوش بسپار

موراکامی متولد کیوتو ژاپن است. به آواز باد گوش بسپار اولین رمان وی است. به گفته خودش جرقه نوشتن این کتاب در سال ۱۹۷۸ و در هنگام تماشای یک مسابقه بیسبال به ذهنش رسید.در همان سال این رمان منتشر شد و موفق به کسب جایزه نویسنده جدید گونزو شد.

داستان تعطیلات تابستانی و روابط بی پایان پسری به اسم موراکامی است. موراکامی دانشجویی است که پس از خودکشی دوست دخترش به تعطیلات تابستانی می‌رود و در آنجا نیز روابطی بی ‌پایان را تجربه می‌کند.

داستان پسری است دانشجو در توکیو که برای تعطیلات تابستانی به شهر ساحلی می‌رود. بهار همین سال دختری که در دانشگاه باهاش قرار گذاشته بودم خودکشی کرد. در طول تعطیلات تابستانی در شهر ساحلی، من با دوستم رت مکررا در بارهای جاز رفت و آمد داشتیم. ما وقت زیادی را صرف نوشیدن آبجو می‌کردیم. یک روزدر آنجا با دختری رو به رو شدم. دختر انگشت کوچک دست چپ نداشت. بعدها به صورت تصادفی دخترک را در آن محلی که کارمی‌کرد دیدم. پس از آن، ملاقات‌ها و رفت و آمد ما بیشتر شد. در همین حال، رت دوستم به طور مشخص در مورد ارتباط برقرار کردن با برخی از خانمها دچار مشکل شده بود اما جزئیاتش را فاش نکرد. یک روز، دختری کهانگشت کوچک دست چپ نداشت را در یک رستوران در نزدیکی بندر ملاقات کردم. او به من گفت: “وقتی من به تنهایی نشسته ام، می توانستم بشنوم که بسیاری از مردم درباره من حرف می‌زنند”. در آن شب، او در آپارتمانش،گفت که یک بار سقط جنین داشته است. وقتی زمستان به شهر ساحلی برگشتم، دخترک محل کار و آپارتمانش را ترک کرده بود. من اکنون ازدواج کرده‌ام و در توکیو زندگی می کنم. رت هنوز در حال نوشتن رمان است و رمان‌هایش را هر کریسمس برای من می‌فرستد.

زندگی جای دیگری است

زندگی جای دیگری است
معرفی سه کتاب | مجله سرگرمی وینوک

رمان زندگی جای دیگری است اثر نویسنده اهل چک میلان کوندرا است که خود را نویسنده‌ای فرانسوی می‌داند. این کتاب درباره‌ زندگی شاعر جوانی است به نام یارومیل است که مادرش سعی داشته تا آن را شاعر و پاک و منزه بار آورد. اما داستان اینگونه پیش نمی‌رود و یارومیل زندگی خود را جایی دیگر میابد و شاعری می‌شود که اخلاق یک انسان هنرمند که خلق و خوی آرام و آزاد دارد را از دست می‌دهد.

 

در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «رمان زندگی جای دیگری است حماسه طنزآمیزی در وصف دوران جوانی است که مفاهیم جاافتاده ای همچون کودکی جوانی مادری و شاعری را به چالش می‌کشد میلان کوندرا در این رمان در قالب زندگی‌نامه شاعری جوان به بررسی یک فاجعه می‌پردازد این که شعر چگونه به یاری نیروهای اهریمنی دراجتماع می‌آید و هنر بر ضد آزادی و بر ضد جوهر خود به کار گرفته می‌شود یارومیل شاعری واقعی است باشخصیتی مضحک و حساس هراس‌انگیز و و البته به کلی بی‌گناه او را مادرش شاعر بارآورده و هم او تا بستر عشق و مرگ همراهی‌اش می‌کند. یارومیل شاعری بزرگ است که در میانه‌ی انقلاب کمونیستی، در میانه‌ی نمایشی از لودگی گرفتار شده و از شاعری ساده‌دل به هیولایی هولناک بدل می‌شود. او با اوهامش در اتاقی از آینه محصور است و تنها خود و خیالاتش را می‌بیند و فراتر از آن نمی‌رود. ما هم هنگام خواندن به آینه‌های پیش رو و تصویرمان در آن‌ها می‌نگریم. این رمان را قوی‌ترین اثر در نقد شاعری و شاید رمانتیسیسم خوانده‌اند.»

 

محمدرضا هدایتی


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید. 

۱۳۹۵. تمامی حقوق برای وبسایت vinok (وینوک) محفوظ است.

عضویت در خبرنامه وینوک

در خبرنامه وینوک عضو شوید و آخرین مطالب وینوک را در ایمیل خود بخوانید